2021 Yılında Neden GoLang Öğrenmelisiniz?

Şu anda popülerlik endeksine göre 2 yıl önceki 65'inci sıranın aksine 13'te yer alıyor. Golang, Google'daki üretimde ve birçok açık kaynaklı projede yaygın olarak kullanılmaktadır.


Golang , 2007’de Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson tarafından Google’da geliştirilen, ancak 2009’da açık kaynaklı bir programlama dili olarak piyasaya sürülen açık kaynaklı, hafif bir prosedür programlama dilidir.

 Şu anda popülerlik endeksine göre 2 yıl önceki 65’inci sıranın aksine 13’te yer alıyor. Golang, Google’daki üretimde ve birçok açık kaynaklı projede yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Özellikle karmaşık mimari ve süreçler için yazılım geliştirme sürecini basitleştirmeyi amaçlamaktadır. Facebook, Apple, Google, Docker vb. Gibi dev teknoloji devlerinin ve çok uluslu şirketlerin bunu benimsemesinin nedeni budur. Harika tasarlanmış bir programlama dilidir ve onu neden öğrenmemiz gerektiğini görmemizi sağlar.

Go Öğrenmek İçin 7 Neden

Go, basit , güvenilir ve verimli yazılım oluşturmayı kolaylaştıran açık kaynaklı bir programlama dilidir .

1. Öğrenmesi Kolay

golang-secmek-icin-7-sebep

Golang‘ ın sözdizimi C diline biraz benzediğinden, özellikle C tarzı veya Java programcıları için anlaşılması kolaydır . Go‘nun sözdizimi, diğer birçok programlama diliyle karşılaştırıldığında daha küçüktür ve görevi tamamlamak için yalnızca minimalist özelliklere sahiptir. Go dilinin basit yapısı, dili öğrenmeyi ve programları okumayı ve yazmayı kolaylaştırır. 

2. Eşzamanlılık

golang-nedir

Python, Java, vb. Gibi diğer programlama dillerini kullanarak çok iş parçacıklı uygulamalar oluşturmak, genellikle performans sorunları, eşzamanlı yürütme, iş parçacığı kilitleme, yarış koşulları ve kilitlenmelerden muzdarip olduklarından zordur. 

Golang’i geliştirirken bu sorunlara birçok çözüm üretildi. Golang, Go çalışma zamanı tarafından yönetilen hafif bir iş parçacığı olan bir gorutin konseptine sahiptir. 

Büyütülebilir bölümlere ayrılmış yığınlara sahiptir, bu da yalnızca gerektiğinde daha fazla bellek kullanacağı anlamına gelir. Goroutinler , kanallar arasında güvenli bir şekilde iletişim kurmak için yerleşik ilkelere sahiptir. 

3. GoLang ile Ağ oluşturma

2021-golang

 Üretim düzeyinde TCP veya HTTP sunucuları yazmak gibi ağ uygulamaları yazmak için de mükemmeldir. Aynı zamanda protokollerinizi inşa etmeyi de mümkün kılar. Ayrıca, harika performansla birleştirilmiş ağlarla oynamak için netconf, ssh , vb. Gibi birçok harika kütüphaneye sahiptir. Ağla ilgili hemen hemen tüm işlevler için kod örnekleri bulunabilir.

4. Standart Kütüphane

golang-ag-olusturma

Go, çeşitli kullanışlı ve kullanımı kolay yerleşik işlevler ve paketler sağlayan harika bir standart kütüphaneye sahiptir. Bazı paketler, kod çözmeyi, ağ yardımcı programı işlevlerini, ayrıştırmayı, hata ayıklamayı ve çok daha fazlasını işlemeyi kolaylaştırır. Bununla sınırlı olmamakla birlikte, test desteği de standart kütüphanede yerleşik olduğundan ekstra bir bağımlılığa gerek yoktur.

5. Sürdürülebilirlik

Go, modern Nesne Yönelimli Programlama dillerinde bulunan birçok özelliğini kasıtlı olarak dışarıda bırakır. Go’daki her şey yalnızca paketlere bölündüğünden, sınıflar yerine yalnızca yapılara sahiptir. 

Miras kavramı da yok. Bu, nihayetinde, miras alınacak sınıfların izini sürmenin ek yükü olmadığı için bakımı ve revizyonu kolaylaştırır. Bunların yanı sıra dinamik kitaplıklar, ek açıklamalar, kurucular ve hatta jenerikler yoktur!

6. Araçlar

Go açık kaynaklı olduğu için, halihazırda mevcut olan ve birçok amaca hizmet eden çeşitli geliştirme araçlarına sahiptir. Kodunuzu yeniden düzenlemek, dokümantasyon aramak, testin kod kapsamını oluşturmak, güvenilmez eşzamanlı kodları işaret etmek, bellek taslağını ve daha fazlasını göstermek için araçlar vardır. Ayrıca kolaylıkla kullanılabilecek çeşitli düzenleyiciler, IDE‘ler ve eklentiler de vardır. 

7. Hızlı Yürütme

Java gibi modern daha yüksek seviyeli diller, öncelikle programı, bayt kodunu donanım işlemcilerinin anladığı ikili dosyalara dönüştürmek için işletim sisteminizin üstünde bir sanal makine (JVM veya diğer VM’ler) gerektiren bayt kodunda derler. Bunun nedeni, Java’nın derlenmiş bir dilden ziyade yorumlanmış bir dil olmasıdır. 

Bu genellikle yüksek yürütme süresine neden olur. Öte yandan Go, statik olarak derlenmiş bir dildir, bu da alt seviyedeki dillerle yeterince yakın yürütülmesini sağlar ve böylece çok hızlı hale getirir.

Golang’ın Diğer Faydaları:

Google tarafından tasarlanmış ve desteklenmiştir, yani üretim tabanlı kod için daha kullanışlıdır ve büyük programları verimli bir şekilde yönetir. Açık kaynaklı olduğu için kolayca kalıplanabilir ve kendisi için özelleştirilebilir. Bulutta yerel geliştirmeyi destekler (Go’nun DevOps’un dili olduğu söylenir) ve bulut platformlarının Go kodunu çalıştırma desteği vardır. Son olarak, Go geliştiricileri, yıllık ortalama 135.750 $ maaşla sektördeki en yüksek ücretli geliştiricilerden biridir!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
1 paylaş
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir