En İyi Programcılar Neden Tembel ve Aptalca Hareket Eder?

Başlıkta bulunan "Aptal gibi hareket etmek" bulunduğumuz durum ile alakalı olabilir.Bunu çoğu kişi yaşamıştır.Yazdığımız veya tasarladığımız bir çok yapıda kullanıcı dostu olmayı düşünüyoruz.Bunun için sanki programları bebekler kullanacakmış gibi kolay ve anlaşılır yapıyoruz.


programcilar-neden-tembel

Tamam mantıksız ve biraz da sert bir başlık, ancak en iyi programcıların genellikle istenmeyen iki özelliği var: Tembel ve aptallar.

Evet biliyorum.Bu yazıyı şuan okuyan kişilerin bu sektör ile uzaktan veya yakından alakası var.Ve bu yazı hakkında başlıktan dolayı ne kadar sinirlendiklerini anlıyorum.Bende aynen böyle hissettim fakat karşılaştığım makale net bir ifade ile bana “ters köşe” yaptı.

Programcılar Neden Farklıdır?

Aslında buradaki “Aptalca hareket” , programcı için bir sıfat olarak değerlendirilmemeli.Bunu küçük bir örnek ile anlatmak istiyorum :

“Dünden beri, müşterimiz logoyu web sitesinde göremiyor.”
“Tarayıcısını yeniden başlattı mı?”
“Evet.”
“Bilgisayarını yeniden başlattı mı?”
“Evet.”
“Önbelleğini boşalttı mı?”
“Evet.”
“Internet Explorer 6 kullanıyor mu?”
“Evet.”
“Göremediğinden emin mi?”
“Evet.”
“Ekrandaki web sitesine baktı mı?”
“Ne?”
“Peki, çıktısını almış olabilir.”
“Hayır, ekrana bakıyordu.”
“Logo dışında başka resimler de görmedi mi?”
“Ne? Ona soracağım. ”

Başlıkta bulunan “Aptal gibi hareket etmek” bulunduğumuz durum ile alakalı olabilir.Bunu çoğu kişi yaşamıştır.Yazdığımız veya tasarladığımız bir çok yapıda kullanıcı dostu olmayı düşünüyoruz.Bunun için sanki programları bebekler kullanacakmış gibi kolay ve anlaşılır yapıyoruz.

Basit bir örnek daha verecek olursam :

hamburger-menu-nedir

Tasarladığım sitelerde responsive yapıda olduğu zaman menü, hamburger menü oluyordu.Ve müşterimden aldığım şikayetlerin başında “Menü Yok Bu Sitede” oluyordu.

Anlatmak istediğim, programcı bazı durumlarda aptal gibi davranmak zorunda olduğudur. 🙂

Web geliştiricisi ve blog yazarı Philipp Lenssen’in son zamanlarda karşılaştığım klasik bir yazısının noktası ve bu özelliklere sahip programcıların neden en iyi işi yaptığını açıklıyor:

Programcılar tembel çünkü,yaptığı bir işi yapmamak için yeni araçlar geliştirirler. Ayrıca tembel programcılar monoton kod yazmaktan uzak ve sürekli olarak kodlarını geliştiren bir yapıya sahiptir.Ve çoğunlukla sebebi tembellik olan bu çabadan çıkan araçlar ve süreçler , üretimi hızlandıracaktır.

Lenssen, bu gereksiz adımların ortadan kaldırılması sürecinde “tembel programcının” da gelecekteki bir çok yüklü işten kurtulduğunu iddia ediyor. Bu sebeple programcı bir kereden fazla bir şey yapmak zorundaysa, yapıyı otomatikleştirmeyi, böylece süreci hızlandırmayı ve iyileştirmeyi düşüneceğini iddia ediyor.

Tembel olmak, aynı zamanda hangi yazılım araçlarının işi kolaylaştırdığını belirlemek,işin kolayca sürdürülmesini ve yeniden düzenlenmesini sağlamak için bir programcıyı harekete geçirecektir. Lenssen’in iddiasının diğeri ise “iyi programcıların aptal gibi davranması”:

Çünkü bir programcı çok zeki gibi davranırsa:

  • a) öğrenmeyi durdur
  • b) kendi çalışmasına karşı eleştirel olmayı bırakır
  • c) Daha hızlı çalışmasını sağlayacak yeni teknikler bulması zorlaştıracaktır.

Aptal” bir zihniyet benimseyen bir programcı genellikle sorunlara en iyi çözümleri bulur çünkü sorunlara basit, yenilikçi ve alışılmadık yaklaşımlar getirirAptal bir programcı “Neden?” Diye soracaktır. Kendi zekanıza çok güvenmek, işinizi geliştirmenin en iyi yollarından biri olan kendi hatalarınızdan öğrenmeyi bırakmanıza nen olabilir. Aptal olmak yada en azından bu kadar akıllı olmamaya çalışmak- alçakgönüllü olmanıza ve meslektaşlarınızın tavsiyesine açık olmanıza yardımcı olabilir.

Bu sözde kusurları yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Tembel ve aptal olmak aslında sizi daha iyi, daha üretken, sürekli gelişen bir programcı yapabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir