Hacker Grubu “APT41”


Hacker Grubu “APT41”

Gerçek Yüzü

LAS VEGAS — APT41 olarak bilinen bir Çinli hacker grubu, devlet destekli siber casusluğun yanı sıra mali suçlar da üstlenmiş gibi görünüyor, FireEye araştırmacıları BlackHat’de ortaya çıkardılar.

APT41-hacker-grubu

APT41’in etkinliği, video oyun endüstrisindeki hedeflere saldırdığı 2012 yılından bu yana kadar dayanıyor.Grup, son yedi yılda erişimini genişletti ve nihayetinde sağlık ve telekom sistemlerinden teknoloji firmalarına, film ve medya şirketlerine kadar her şeyi kapsadı.FireEye, bu eylemlerin Çin hükümetinin hedeflerini ilerletmek için yaratıldığını söylüyor. Hatta FireEye ; Çinli yetkilileri kaldığı oteli takip ettiği söyleniyor.

FireEye, APT41 “son derece çevik ve ısrarcı, mağdur ortamlarındaki değişikliklere ve olay yanıtlama faaliyetlerine hızla yanıt veriyor” diyor.Bir örnekte, grup bir yıl boyunca tek bir hedefe karşı 150’den fazla benzersiz kötü amaçlı yazılım parçası dağıtmıştır.

Fakat APT41’i benzersiz yapan şey, kendisini zenginleştirmek için iddia ettiği gibi gösterilen çabalardır. FireEye, “Zhang Xuguang” ve “Wolfzhi” isimleri altında işlem yapan ve forum üyesi  iki forum kullanıcısı belirledi. Bu hesapların çalışma saatleri, APT41’in aktif olarak video oyunu hedeflerine saldırdığı saatlerle eşleşiyor, bu da APT41’in hakkında söylenenleri doğrular nitelikte.


Siberci.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir