Java Öğrenmek Zor mu ? Java Öğrenmenin En İyi Yolları

Java, öğrenmesi zor bir dil olarak görülür.Diğer bir görüş ise , diğer dillerle aynı öğrenme seviyesine sahip olduğudur. Benim görüşüme göre ikisi de doğru.


Java Zor Bir Dil Mi ?

Java, öğrenmesi zor bir dil olarak görülür.Diğer bir görüş ise,diğer dillerle aynı öğrenme seviyesine sahip olduğudur. Benim görüşüme göre ikisi de doğru.

Ancak, Java platformdan bağımsız olması nedeniyle birçok dilden önemli bir üstünlüğe sahiptir. Düşük seviyeli bir dil olan Java, algoritmaların uygulanmasını basit bir şekilde düzenler ve temellerini anlamanıza izin verir; Aynı zamanda, kodlamayı mantıklı bir şekilde uygulamak için size fırsatlar sunar.

Öğrenmeye başlamadan önce attığınız zihniyete bağlı olarak, Java’yı öğrenmenin en iyi yolu belirli adımları izlemektir: terminoloji öğrenimi, pratik yapmak ve daha fazla pratik yapmak Java’yı öğrenmenin anahtarıdır.

Java Terminolojisini Öğrenin

java-terminolojisi

Java’yı veya herhangi bir dili öğrenmenin en iyi yolu başlangıç ​​seviyesinden başlamaktır. “Merhaba Dünya” başlamak için en heyecanlı ve en zevkli nokta diyebilirim :).

Kodlamayı öğrenmeden önce, Java’yı öğrenen bir kişinin bu sözdizimdeki belirli terminolojiyi anlaması gerekir: Sınıf(Class), Nesne(object), Miras(inheritance), Polimorfizm(polymorphism), Soyutlama(abstraction) ve Kapsülleme(encapsulation)

Terminolojiyi anlamak için farklı referanslar kullanın çünkü bireysel referanslar aynı tanımlamaya sahip olsalar bile, açıklamalar mutlak ve sınırlı değildir. Google’da, aynı kelimeyi farklı şekillerde arayarak, farklı web sitelerine ulaşabilirsin.

Bir tanımı ilk defa okuduğunuzda, farklı bir gezegenden bir dil öğreniyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak bunun sebebi henüz terminolojiye aşina olmamak, henüz ustalaşmamış olmanızdandır.

Örneğin, bir sınıf, öğelerin oluşturulduğu kullanıcı tanımlı bir tasarım veya örnektir. Bir türdeki tüm nesnelere evrensel olan süreçleri veya özellikleri gösterir.

Nesne, nesne yönelimli programlamanın hayati bir birimidir ve geçerli varlıkları içerir.

Bir arketipsel Java programı, yöntemleri çağırarak birlikte çalışan birçok nesne üretir.

Bu terminolojileri anlamak, kodunuzun bileşenlerini gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Java’nın bu güçlü temeli ve anlayışı, kodları yazmanızı sağlar ve Java dilinde, herhangi bir programın altında yatan anlamını iyice anlamınızı sağlar.

Basit Java Programları Kodlayın

Eğer terminoloji, Java’yı öğrenme yolunda ilk adımsa, ikinci adımı yeni dil becerilerinizi geliştirmek için çevrimiçi olarak basit bir program bulmaktan geçiyor. Yeni kazanılan becerileriniz ile yazdığınız programlar, öğrendiğiniz ham bilgileri kusursuzlaştırılacaktır.

Örnek olarak tic-tac-toe ele alalım; bu, gelişmiş programlama becerilerinin çoğuna ihtiyaç duymayan basit bir programdır .Yeni başlayanlar için uygun bir programdır. Bu uygulama için verimli bir programdır, çünkü programcı sonucu zaten bilir.

Yapılacak ilk şey, programın adımlarının her birini, örneğin, kullanıcının orta ızgaraya(grid) X girişi yapmasıyla başlayabilmesi ve bilgisayar otomatik olarak sağ üst, sağ üst, sağ altta O çıktısı ile başlayabilmesidir.Veya sol ızgara(grid). Kullanıcı başka bir hamle yapar ve bilgisayar geçerli bir ikinci hamle yapar, bu ilk hareketi tekrarlamaz ve bu benzersizdir. Bu girdi ve çıktı adımlarını tasarlama yöntemi tamamlanmaya devam edecektir.

Giriş ve çıkış adımlarından tam olarak geçtikten sonra, programcının koda bakması gerekir. Yeni bir programcı, ilk bakışta tüm kodu anlamayabilir. Bu biraz zaman alabilir, bu yüzden Sakın Pes Etmeyin!

Böyle bir senaryonun üstesinden gelmek için tüm programı bir deftere kurşun kalemle elle karalamak iyi bir fikirdir. Bu işlemi tekrarlayın ve ikinci kez programın her kod satırını tanımlayın. Sözdizimi size karmaşık veya anlaşılamayacak duruma gelirse Google ve YouTube’dan hemen yararlanabilirsiniz.

Son olarak, öğrencinin bilgisayar programcılarına yazılım geliştirme için kapsamlı olanaklar sağlayan bir yazılım uygulaması olan entegre bir geliştirme ortamını (IDE) kullanması, programı üç kez elle yazdıktan ve kendi notları ile açıklamasından sonra yazması gerekir.

Olumsuzluğu Yoksay

Sayısız programlama dili var, bazıları modası geçmiş veya herkesin favori dili veya dilleri var. Bazıları Java eski bir dil olarak görülüyor ve Ruby kadar popüler değil. Bu yüzden, Java öğrenmek için karar verirken bir miktar olumsuz yorumlar ile karşılaşacağınızı inkar etmek mümkün değil.

Elbette, Java haricinde diğer dillerin daha iyi olduğunu duyacaksınız; Bu tür olumsuz yorumları duymamazlıktan gelin ve yalnızca Java’yı değil, mümkün olduğunca çok sayıda programlama dilinde uzmanlaşma azminizi sürdürün.

Herkesin farklı şekilde öğrenme yöntemleri var. Mesela ben daha interaktif bir eğitimden zevk alıyorum. Birisi bana Java’yı öğrenmenin tek yolunun oturup kitaptan çalışmanın olduğunu söylemesi durumunda, muhtemelen Java hakkında daha önce bilgi sahibi olmadığım için,Java öğrenimim farklı bir yöne gidecektir.

Java öğrenmeye gelince tüm temelleri korumanızı öneririm: kinestetik (fiziksel aktiviteler gerçekleştirerek öğrenme), dilbilimsel (konuşarak öğrenme), işitsel (dinleyerek öğrenme) ve görsel (görerek öğrenme).

Genellikle nasıl programlanacağını öğrenmenin en iyi yolu, eğer mümkünse tüm bu öğrenme stillerini kapsamalıdır. Hangisinin size daha uygun olduğuna karar vererek, seçtiğiniz uygulamaya kesinlikle sadık kalın.

Pratik Yapmaya Devam Edin. Java ile Başarılı Olacaksınız

Programlama dillerini öğrenmek,sürekli gelişen bir yapı olduğundan sürekli tekrar gerekir. Java’yı öğrenen bir kişi, sonunda bir şeyler anlamaya başlayana kadar dilin içine derinlemesine dahil olmak ve onu absorbe etmek ister. Başarılı programcılar, kodları yazmadan önce saatlerce ve saatlerce kod izlerler.

Bir programcı olarak dil öğrenmenin tadını çıkarmayı hatırlamak da önemlidir . Ve sabırlı olmak.

Her seferinde her şeyi anlayamayacağınızı ve bunun bir sorun olmadığını hatırlamanız gerekir. Öğrenmenin en iyi yolunu bulmak da önemlidir. Bazı insanlar bir Android uygulaması oluştururken Java’yı en iyi şekilde öğrenebilir , bazıları JMonkeyEngine kullanarak bir oyun geliştirirken öğrenebilir.

Anahtar, sabırlı olmak ve herkesin farklı şekilde öğrendiğini anlamaktır. Java’yı öğrenmenin en iyi yolu pratik olduğu kadar teorik bilgi de yeterlilik gerektirir. Başarı, programlama dilini uygulamak, hata yapmak ve bu hatalardan ders almak için harcanan zaman miktarına bağlıdır.

Kodlama Gücü seninle olsun… Mutlu kodlamalar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

2
2 Puanlar
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir