Neden Herkes Kodlamayı Öğrenmeli?

“Herkes kodlamayı öğrenmeli” söylemi yanlıştır çünkü kod yazmanın nihai amaç olduğunu varsaymaktadır.Yazılım geliştiricilerin çoğu da dahil olmak üzere herkes işlerinin kod yazmak olduğunu düşünüyor.


“Bu ülkedeki herkes programlamayı öğrenmeli, çünkü size düşünmeyi öğretiyor.”

-Steve Jobs

Steve Jobs’ın bu cümleyle neyi vurgulamaya çalıştığını hiç düşündünüz mü?

“Herkes kodlamayı öğrenmeli” Ne Kadar Doğru?

“Herkes kodlamayı öğrenmeli” söylemi yanlıştır çünkü kod yazmanın nihai amaç olduğunu varsaymaktadır. Yazılım geliştiricilerin çoğu da dahil olmak üzere herkes işlerinin kod yazmak olduğunu düşünüyor. Ama aslında, öyle değil. Bir yazılım geliştiricinin işi problemleri çözmektir. Bunu anlamam yılları aldı.

Kendilerine programcı diyen çoğu insan kod bile yazamaz durumda. Trajik bir şekilde, birçoğu işlerinin gerçekte ne olduğunun farkında bile değil. Bu nedenle birçok yazılım programının ömrü çok kısa. Neden? Eh, belirli bir problem için bir çözüm olarak geliştirildiler, ancak şu anda arkasındaki bilinçsiz programcılar nedeniyle bu problemi bile çözemiyorlar. 

Üst düzey programcılarla konuşursanız, gerçek programcıları kastediyorum, onlara kod yazma hakkında ne düşündüklerini sorun. Size en iyi kodun aslında hiçbir kod olmadığını ve gereksiz kod satırları yazmaktan nasıl kaçınacağını bilen iyi bir programcı olduğunu söyleyecektir.

“Herkes kodlamayı öğrenmeli” söylemi kodlama ile ilgili değildir. Bu, herkesin bir programcı olması ve insanların kullanabileceği bir yazılım geliştirmesi gerektiği anlamına gelmez. Temel olarak, hepsi problem çözmek ile ilgili.

Peki Neden Böyle Düşünüyorum?

Çünkü programlama, gerçek dünya kullanımına sahip bir dizi beceriyi kapsar. Eleştirel düşünme, problem analizi ve çözme, mantık vb. Bunlar mevcut neslin eğitiminde eksik olan şeylerdir.

Çocuklarımıza nasıl kodlayacaklarını öğretmememiz gerektiğini ya da kimsenin kodlamayı öğrenmemeleri gerektiğini söylemiyorum. Kodlamanın sadece bir sorunu çözmek için bir araç olduğunu vurgulamaya çalışıyorum. Evet, programlama size nasıl düşüneceğinizi ve belli bir soruna nasıl yaklaşacağınızı öğretebilir. Ancak programcı olmak tamamen farklı bir şey.

Bu söylemi “Herkes kodlamayı öğrenmeli” yerine “Herkes bir problemi çözmeyi öğrenmeli” olarak adlandırmayı tercih ederim.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir