Oyunlar Nasıl Kodlanır ?

Online oyunlar ilgini mi çekiyor? Bir oyun hakkında harika bir fikriniz var ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Mevcut oyunlardan bıktınız ve kendi oyununuzu oluşturmak mı istiyorsunuz ?


oyun-nasil-kodlanir

Online oyunlar ilgini mi çekiyor? Bir oyun hakkında harika bir fikriniz var ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Mevcut oyunlardan bıktınız ve kendi oyununuzu oluşturmak mı istiyorsunuz ? Ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Çoğu zaman benim gibi sende merak ettin. “Acaba bu oyunu nasıl yaptılar”. Bu yüzden, biraz araştırma yapmayı ve bir oyun yaratmayı en kolay şekilde nasıl yapacağınızı öğrenmeniz için ufak bir yardımda bulunmak istedik. Bu makale bu araştırmanın sonucudur ve bize inanın, bir programcı olmasanız bile oyun tasarlayabilirsiniz!

Oyun Programlamada Ana Fikir Nedir?

Zaten kafanızda bir fikir var.  Anlamsız notlar veya özenle hazırlanmış paragraflar ve diyagramlar olabilir. Notlar koymaya başladığınızda, kafanızda ve işinizde daha fazla fikir oluşacaktır.Yani kalem ve sizin ilk adımınızı olacak!

İşte yazabileceğiniz birkaç şey :

  • Oyunun amacı ne?
  • Oyun fikriniz neden harika / benzersiz?
  • Bir veya çok oyunculu bir oyun mu? Oyuncu (lar) ne yapar?
  • Ana hikaye nedir? Ne gibi duyguları var?
  • Hangi ses efektleri / grafikler / görseller dahil edilecek? 
  • Ne tür kitleleri hedefliyorsunuz ? Mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcıları veya her ikisi mi?

Yukarıdaki soruların hiçbirine cevap veremiyorsanız sakın üzülmeyin! Yeni başlayanlar için, katılımcıların sınırlı bir süre içinde bir oyun oluşturduğu bir oyun etkinliğine veya hackathonuna katılın veya izleyin.

Sizin veya arkadaşlarınızın ne tür oyunları oynamaktan hoşlandığını veya oynadığınız oyunun daha iyi hale gelmesi için “Ne yapılabilir ?” sorusunu kendinize sormanız,sizi aradığınız cevaplara götürecektir. Popüler oyunların ve türlerin bir listesini yapın. 

Oyun Motoru Nedir?

Oyun motoru, çarpışma yönetimi, animasyonlar, yapay zeka ve çok daha fazlasını farklı kodlar eklemenize gerek kalmadan oyunun içine ekleyebileceğiniz bir ortamdır. Bu bileşenler, oyun çerçevelerini oluşturmak için geliştiriciler tarafından yeniden kullanılabilir. Oyun motorları, her bileşen için ayrı bir pakete sahip olmak yerine, grafik nesnelere, ses efektlerine, fizik nesnelerine ve daha fazlasına sahip olabileceğiniz birçok API sağlar.

Bir programcı olsanız da olmasanız da, bir oyun motoru kullanmak size çok fazla zaman ve emek tasarrufu sağlayacaktır. Her şeyi sıfırdan yapmak caziptir, ancak çok zamanınızı alabilir. Unity, birçok geliştirici tarafından kullanılan en popüler oyun motorlarından biridir. Diğer bazı popüler oyun motorları Godot, GameMaker ve Unreal’dır.

Eğer hala bir oyun motoru kullanmaya ikna olmadıysanız ve önceden programlama bilginiz varsa, yeni bir oyun motoru kurmanıza engel değiliz :). Oyun motorunuzu oluşturmak için Java, Python veya C ++ kullanabilirsiniz. Dikkat !!!  Mevcut karmaşık oyun motorlarından daha iyi bir şey oluşturmak da zordur. Bununla birlikte, algoritmaları, doğrusal cebiri, Tasarım desenlerini, OpenGL’yi ve daha fazlasını seviyorsanız, sahip olunacak bir şey istiyorsanız ve işleri iş için bir araya getirmek için bekleyebilirseniz, buna değer.

Artık oyun motoru hazır olduğuna göre oyun tasarımımıza başlamamız gerekiyor.

Bu basit ama önemli bir adım. Oyununuzun nasıl olmasını istediğinizi düşünün – 2D / 3D? Bulmaca, bir görev, bir masa oyunu mu? Bunların çoğunu daha önce çözmüştünüz, ancak bu adımda tasarımınıza daha fazla ayrıntı ekleyebilir ve daha fazla fikir ve netlik kazandıkça daha fazla öğe eklemeye devam edebilirsiniz.Ne kadar erken, o kadar iyi!

Bir programcıysanız IDE’nin ne olduğunu bilirsiniz . Kesinlikle, bir IDE kullanmak,çok fazla zor işten kurtulmanıza yardımcı olacaktır! Örneğin, Java bir oyun projesi oluşturmanıza ve kodlamaya başlamanıza yardımcı olan Eclipse IDE’ye sahiptir.

(Hangi dili kodlayacağınızı zaten biliyorsanız aşağıdaki bölümü atlayın.)

Eğer bir programcı değilseniz – endişelenecek bir şey yok – kodlamayı öğrenmesi düşündüğünüzden daha kolay.

Peki Ama Hangi Dili Kullanmalısın? O zaman Buraya Alalım Seni...

Oyun Programlamada Sanat Ve Tasarım Önemi

Eğer oluşturacağınız oyun sanatsal bir tür değil ise, zaten mevcut görsel araçların ne kadar büyülü olduğunu gördükten sonra, hazine bulmuş gibi sevineceksiniz. Yararlı bir kullanıcı arayüzü, bir oyuncuyu çeken ilk şeydir ve renk, desen, şekil ve yazı tipinde benzersiz olması gerekir. 

Unreal motorundan farklı şekiller, malzemeler, desenler ve çok daha fazlasını seçebileceğiniz bazı anlık görüntüler var. Unreal ie birlikte gelir ve FPS(first person shoot) oyunları için mükemmeldir.

Kullanıcı arayüzünde bulunan çeşitli seçenekleri kullanarak hareket, yapay zeka, navigasyon, çarpışma ve daha fazlası gibi her şeyi ekleyebilirsiniz.

Oyununuz için şaşırtıcı UI ve 2D varlıklar oluşturmak için en iyi seçenek Adobe Photoshop’tur. Çizim, kullanıcı arayüzü için kullanabileceğiniz başka bir seçenektir. Güzel çerçeveler, tasarımlar ve yapılar çok hızlı bir şekilde oluşturabilir ve farklı özelliklerin değerlerini değiştirmenin tasarımları nasıl değiştirdiğini anında görebilirsiniz.

3B modelleme ve öğeler için ‘Blender’ı kullanabilirsiniz. Birkaç sürükle ve bırak ve oyun karakterinizin aynı anda saldırma, el sallama, çekim gibi hareket animasyonları yapabildiği bazı harika kreasyonlar görebilirsiniz. Blender’ı öğrenmek kolaydır. 

Peki, bir oyunun ses efektleri olmadan ne kadar etkili olur?

Oyun Programlamada Ses Önemi

Uygun müzik ve ses efektleri, oyuncuların oyunu oynama ve ruh halini etkileyecektir. Ses eklemek , bellek ekliyor olsa da, oyununuzun türüne bağlı olarak karar vermek size kalmış. Örneğin, bulmacalar veya çiftlik oyunları için harika ses efektlerine ihtiyacınız olmayabilir, oysa görevler, atış oyunları ve daha fazlası iyi ses efektlerine ihtiyaç duyabilir. En iyi ses içeriğinden bazıları Indie Game Music, Audacity, Unity’s Asset Store ve Freesound adreslerinde bulunabilir.

Tada!

Oyununuz tamam mı yoksa değil mi?

Performans ve Bellek Testi

Aynı şekilde, yük ve bellek testi yapmalısınız. Herhangi bir sızıntı veya performans sorunu varsa, farklı platformlar için masaüstü, mobil ve daha birçok optimizasyonu gerçekleştirmeniz gerekir. Bir oyun motoruna sahip olmak, bellek ve performans sorunlarını optimize etmek için bazı önlemlere sahip oldukları için bu konuda yardımcı olacaktır.

Bundan sonra, oyununuzu gerçek kitleye aktarmak için hazırsınız. Günümüzde en popüler olan sosyal medya, YouTube, Instagram ve google sıralaması olmak üzere çeşitli platformlarda reklam verebilirsiniz. Ayrıca, oyunu bırakmadan önce etkili kişilerin oyun hakkında bir şeyler yazmasını sağlayabilirsiniz. Kişilerinizi ve referanslarınızı bulun, mesajı yayınlayın! Tarzınız ve oyununuz hakkında yazmakla ilgilenecek bir e-posta adresi veya teknik derginin iletişim numarasını alın. Oyununuzu pazarlamak, onu inşa etmek kadar önemlidir. Pazarlamayı kendiniz yaparsanız çok şey öğrenirsiniz. Yaklaşabileceğiniz bazı popüler oyun basını isimleri IndieGames, Siliconera, EuroGamer, FreeGamesPlanet ve daha fazlasıdır.

Sonuç

Oyun geliştirme çok sabır ve sıkı çalışma gerektirir. Her gün öğrenilecek yeni şeyler, kabul edilmesi gereken yeni zorluklar ve yeni heyecanlar var. Mutluluğu ve hayal kırıklığını aynı şekilde kucaklayabilmelisiniz. Oyununuz kamuoyundan gerekli pazarlama ve tanınma olsun veya olmasın, yine de büyük bir başarıdır, çünkü bir oyun oluşturmak kolay değildir ! Sınırlarınızı test etmek yorucu bir süreçtir. Sıkı olun, sabırlı olun ve başarın! 

By Ramya Shankar


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir