Programlama Öğrenmeye Nereden Başlanır ?

Daha önce okulda programlama (veya herhangi bir STEM alanı) öğrenmeye çalıştıysanız, elinizden gelenin en iyisini yaptınız, ancak başarısız oldunuz - sorun siz değilsiniz.


programlama-dili-nasil-secilir

“Programlamayı öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum”

Sık sorulan Sorular

“Yeni başlayanlar hangi programlama dilini öğrenmeli?”

“Hangi programlama dili işler için en çok talep görür?”

“En popüler programlama dili hangisidir?”

En İyi Programlama Dilleri

En iyi programlama dillerinin resmi sıralamasını arıyorsanız, burada bulabilirsiniz:  en iyi programlama dilleri

Bu liste, bugün belirli bir programlama dilinin kullanımda olup olmadığını kontrol etmek için mükemmeldir. Ancak, programlamada yeniyseniz, yalnızca listeye dayalı bir dil seçmenizi önermiyorum.

Önerme Mantığı

Hayır, programcı olmak için matematikte güçlü olmanıza gerek yok. Matematik becerileri yardımcı olabilir, ancak gerekli değildir.

Matematik yetenekleriniz konusunda güvensizseniz, önermeci mantık öğrenmenizi öneririm. Önerme mantığında ele alınan ilkeler, programlamanın yapı taşlarıdır.

Bir kaç tavsiye

Kodlamayı öğrenmeye başlamadan önce, yukarıda belirttiğim noktaya dikkat etmek önemlidir: bilgisayar bilimlerindeki her şey birikimlidir.

Bunu yinelemekten hoşlanıyorum çünkü aday bir programcı olarak yapabileceğiniz en büyük hata, pes etmek çünkü; programlamayı öğrenecek kadar akıllı olmadığını düşünüyorsun. Kodlamayı öğrenmenin zekanla hiçbir ilgisi yok.Evet, kim olduğunla değil, öğrenecek çok şeyin olduğu için programlamayı öğrenmek zor.

Siberci

Algoritmalar ve Veri Yapıları

Bir algoritma , her bir adımın açıkça tanımlanması, yürütülebilmesi ve sonlandırılması gereken (yani, sonsuz çalıştırmaya devam etmeyeceği), belirli bir görevi gerçekleştirmek için bir talimatlar (veya adımlar) kümesidir.

Bir veri yapısı belleğindeki verileri organize eden bir yöntemdir.

Algoritmalar ve veri yapıları en zorlayıcı programlama konularından ikisidir. Programlamada temel yeterlilik için algoritmalar öğrenmenize gerek yoktur . Bununla birlikte, saygın bir teknik şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmak istiyorsanız, görüşmeler sırasında algoritmaların ve veri yapılarını bildiğinizi göstermeniz beklenir.

Bir programlama dili nasıl seçilir ?

programlama

Bilgisayar bilimi, tamamen birikimli bir çalışma alanıdır. Bu, birbirini takip eden her konunun, önceki konuları oluşturduğu anlamına gelir.

Daha önce okulda programlama (veya herhangi bir STEM alanı) öğrenmeye çalıştıysanız, elinizden gelenin en iyisini yaptınız, ancak başarısız oldunuz – sorun siz değilsiniz. Herhangi bir kümülatif konunun iyi bir profesörü müfredatı dikkatle değerlendirir. Her öğrencinin ön koşulları hazırlaması ve yerine getirmesi şartıyla, öğrencilerin ön bilgileri için beklentiler açık olmalıdır. İyi bir profesör beklentileri anlar ve bu kapsamın ötesinde hiçbir bilgi üstlenmez. Beklentilerin dışında bir şey öğretilmelidir. Müfredattaki her konu, diğer konulara göre sırayla sıralanır.

Bir konu kümülatif olduğunda, bir ders programı veya öğrenme yolu tasarlarken titizlikle dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, sıralaması için bir dili seçmeyin; Önceki bilgilerle ilgili varsayımlarda bulunmayan, tam bir öğrenme yoluna sahip olduğunuz bir dili seçin.

Öğrendiğiniz konu size anlam ifade etmiyorsa, bulunduğunuz yerde kalın. Bir sonraki konuya geçmeyin.Öğrenmek için, konular tekrar tekrar incelenmelidir. İleriye atlamak, çerçevesiz, duvarsız ve temeli olmayan bir eve çatı takmaya çalışmak gibidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir