Webcam’nizin Güvenliği İçin Yapmanız Gereken 7 Adım

Bir web kamerası en önemli bilgisayar aksesuarlarından biridir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Ayrıca, gizlilik ihlali en ciddi tehditlerden birini teşkil etmektedir


Bir web kamerası en önemli bilgisayar aksesuarlarından biridir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Ayrıca, gizlilik ihlali en ciddi tehditlerden birini teşkil etmektedir. Üçüncü şahıslar web kameranızın kontrolünü ele geçirirse, potansiyel olarak sizi gözetlemek için kullanırlar ve bunun korkunç sonuçları olabilir.

Neyse ki, bir web kamerasının farkında olmadan kullanımda olduğunun kontrolü zordur. Web kameranızın saldırıya uğradığını kontrol etmenin 7 yolu;

1. Webcam Gösterge Işığını Kontrol Edin

Lensin yanındaki küçük kırmızı / yeşil / mavi gösterge ışığı, web kameranızın şu anda video  kaydedip kaydetmediğini size bildirir. Bu, web kamerasını kullanmadığınızda ışığın kapalı olması gerektiği anlamına gelir. Işığın yanıp söndüğünü görürseniz, bu başka birisinin web kameranıza eriştiği anlamına gelir.

Sürekli yandığını görürseniz, web kamerası video kaydı yapıyor demektir. Her iki durumda da, web kameranızın harici kontrol altında olduğunu bileceksiniz.

Bazen, ışık çalışmayı keser ve sahipleri onu düzeltmek için zahmete girmezler. Ancak uyarı ışığı olmayan bir web kamerasına sahip olmak, sizin bilginiz dışında birisinin web kameranızı 

2. Depolama Dosyalarınızı Kontrol Edin

Web kamerası kayıtları klasörünü açın. Oluşturmadığınızı hatırladığınız dosyalar, web kameranızı kullanarak bir bilgisayar korsanı tarafından kaydedilebilirdi.

Hacker ayrıca dosyaların konumunu yeni bir klasöre değiştirmiş olabilir, bu nedenle kaydedilen dosyaların konum klasörünün kendiniz seçtiğinizden emin olmak için web kamerası ayarlarınızı kontrol edin.

3. Bilinmeyen Uygulamaları Kontrol Edin

Bazı durumlarda web kameranız, bilmediğiniz bir uygulamanın parçası olarak çalışıyor olabilir. Bu bir virüs veya kötü amaçlı yazılım indirdiğinizde olur ve web kameranızı alır. Durumun böyle olup olmadığını anlamak için web kameranızı çalıştırmayı deneyin.

4. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması çalıştırın

Bu aşamada, web kamerasını çalıştıran uygulamanın doğasını tam olarak belirleme zamanı geldi. Bilgisayarınızda bir malware taraması yaptığınız zaman. Tarama yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Bilgisayarınızı, gerekli sürücüleri ve programları hariç tümüyle durduran dahili bir sorun giderme özelliği olan Güvenli Mod’da başlatın. Windows 10 için Güvenli Modda önyüklemenin basit bir yöntemi, Cortana’ya msconfig yazıp enter tuşuna basmaktır. 
    Bu , Boot seçeneklerine gittiğiniz ve Güvenli Boot’u seçtiğiniz Sistem Yapılandırmapanelini açar . Sisteminiz yeniden başlattıktan sonra Güvenli Mod’da açılacaktır. Windows 10’da Güvenli Mod’a erişmenin başka yolları da vardır  .
  • PC Güvenli Modda olduğunda, disk alanını boşaltmak ve taramayı hızlandırmak için geçici dosyaları silin.
  • Virüs varlığını algılayıp algılamadığını görmek için kullandığınız virüsten koruma programını çalıştırın.
  • Bazı durumlarda, virüsten koruma programınız virüsü algılayamaz. Bu gibi durumlarda, Google Chrome’un yerleşik kötü amaçlı yazılım tarayıcısını çalıştırabilirsiniz . Bu tarayıcı genellikle bilgisayarınızı rahatsız edebilecek bilinen virüs programlarından daha güncel bir kütüphaneye sahiptir.

5. Kameranın Anormaliklerini Saptayın

Web kameraları gün geçtikçe daha karmaşık hale geliyor, bu da daha fazla işlev yapabildikleri anlamına geliyor. Örneğin, web kameraları daha iyi video çekimi için bir yandan diğer yana hareket ederken, dahili mikrofonlar ve hoparlörler telefon olarak hareket etmelerini sağlar

Web kameraları daha yüksek çözünürlük için lenslerini de ayarlayabilir. Web kamerasının bunlardan herhangi birini engelsizce yaptığını fark ederseniz, bunun uzaktan kontrol edildiğini gösterir.

İşaretlere çok dikkat edin ve kamerayı dikkatlice izleyin. Konumunu değiştiriyor mu veya ses çıkarıyor mu? Saydıklarımdan biri dahi gerçekleşiyorsa cihazınız saldırıya uğradı demektir.

6. Webcam Güvenlik Ayarlarını Kontrol Edin

Eğer saldırıya uğramış ise :

  • Şifreniz varsayılan ayarlarına değiştirildi.
  • Artık ayarlarda kendiniz değişiklik yapamazsınız.
  • Web kameranızın güvenlik duvarı koruması kapatıldı.
  • Yönetici adı değiştirildi.

Kameranızın güvenlik ayarlarını bulun ve farklılıkları belirlemek için bunları gözden geçirin.

7. Veri Akışını Kontrol Edin

Ağınızın veri akışı, bir çevrimiçi oturum sırasında ne kadar internet verisinin kullanıldığını size söyleyebilir. Ağ trafiğinizdeki ani yükselmeler, verilerin sizin bilginiz olmadan kullanıldığını gösterir.

Bunu bir görev yöneticisi aracı kullanarak kontrol edin.

Örneğin, Windows 10’da, hangi uygulamaların ağa eriştiğini görmek için Görev Yöneticisi’ndeki Uygulama geçmişi sekmesini kullanabilirsiniz . Web kameranızın veya bilinmeyen bir uygulamanın veri gönderip göndermediğini görmek için bunu izleyin. Programı bulduktan sonra izlemek ve silmek için bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı kullanın.


Yazar : Ahmet Kaptan

Instagram : https://www.instagram.com/codescaptain/

Linkedin : https://www.linkedin.com/in/ahmet-kaptan-16ab5a15a/


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir