Yazılım Testinin Önemli Olmasının 6 Nedeni

Yazılım testi, gerçek yazılım ürününün beklenen gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirleme ve yazılım ürününün hatasız olmasını sağlama yöntemidir


Yazılım testi, gerçek yazılım ürününün beklenen gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirleme ve yazılım ürününün hatasız olmasını sağlama yöntemidir. İlgilenilen bir veya daha fazla özelliği değerlendirmek için yazılım/sistem bileşenlerinin manuel veya otomatik araçlar kullanılarak kendi hızlarında çalıştırılması gerekir.

Yazılım testinin amacı, gerçek gereksinimlere kıyasla hataları, boşlukları veya eksik gereksinimleri bulmaktır.

Bir yazılım geliştirme projesi devam ederken, yaşam döngüsünün herhangi bir aşamasında hataların ortaya çıkabileceğini bilmeniz gerekir.

Bunların çok azının keşfedilmediği bilinmektedir. Bu nedenle,  Kalite Güvencesinin önemi  göz ardı edilemez.

Kodun işlevsellik ve tasarım hatalarına sahip olma olasılığı yüksektir. Kritik ortamda sorunların ortaya çıkmadan önce tespit edilebilmesi için yazılımların testlerinin yapılması bir ön koşuldur.

Yazılım testi önemlidir çünkü yazılımda herhangi bir hata varsa, bunlar yazılım ürünü teslim edilmeden önce erken tespit edilip giderilebilir. Uygun şekilde test edilmiş bir yazılım ürünü, zaman tasarrufu, maliyet etkinliği ve müşteri memnuniyeti sağlayan güvenilirlik, güvenlik ve yüksek performans sağlar.

Sürecin ayrılmaz bir parçası olur. Ancak, öenmli bir maliyete sahiptir.

Bununla birlikte, yazılımın başarısızlığından kaynaklanan fiyatın gerçekten yüksek olabileceğini unutmamalısınız.

Yazılımın test edilmesinin gerçekten önemli olmasının en önemli nedenleri

yazilim-testi-neden-onemli

1. Para tasarrufuna yardımcı olur

Yazılım testinin çok çeşitli faydaları vardır. Projenin  maliyet etkinliği , şirketlerin yazılım test Hizmetlerine yönelmesinin  en önemli nedenlerinden biridir  .

Yazılımın test edilmesi bir grup projeden oluşur. Erken aşamalarda herhangi bir hata bulursanız, bunları düzeltmek daha az maliyete mal olur.

Bu nedenle, testi hemen yaptırmanız bir ön koşuldur.  Çok fazla deneyime sahip ve projeler için teknik eğitim almış kaliteli analistleri veya test uzmanlarını işe aldığınızda, projenize önemli bir yatırım yapmış olursunuz.

2. Güvenlik

Preje için zero day en  savunmasız  ve hassas kısım olarak kabul edilir. 

Kullanıcılar genellikle iyi test edilmiş ve güvenilir ürünleri arar ve kullanılır.

Belirli bir ürün teste tabi tutulduğunda, kullanıcılar güvenilir bir ürün kullanıcağından veya satın alacağından emin olur.

3.Ürünün kalitesi

Spesifik ürünün hayat bulması için aşağıdakilere uygun olarak çalışması gerekmektedir.

Ön koşul sonuçlarının elde edilmesinde yardımcı olduğu için ürünün ihtiyaçlarının takip edilmesi bir ön koşuldur.

Ürünler öyle veya böyle kullanıcıya hizmet ediyor olmalıdır. Vaad edildiği gibi değer katacak olması şarttır.

Bu nedenle, etkin bir müşteri deneyimi sağlamak için eksiksiz bir şekilde çalışmalıdır.  Cihazın uyumluluğunu kontrol etmek de gereklidir  .

Örneğin, bir uygulama başlatmayı planlıyorsanız, bunun çok çeşitli  işletim sistemleri  ve  cihazlarda uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir .

4. Müşterinin Memnuniyeti

Ürün sahiplerinin birincil amacı, müşterilerinin en iyi memnuniyetini sağlamaktır.

Yazılım testini tercih  etmenin gerekli olmasının nedenleri  , ön koşul ve mükemmel kullanıcı deneyimi sunmasından kaynaklanmaktadır.

Böylece, yazılım testini seçerek uzun vadeli faydalar elde edeceksiniz  . Müşterinin güvenini kazanmak, özellikle ürünün her seferinde çalışır durumda ve arızalı olduğunun tespit edilmesi kesinlikle kolay bir iş değildir.

Piyasa günümüzde gerçekten doymuş durumda.

İlk izlenim gerçekten önemlidir ve aynısını vermezseniz, kullanıcılar tüm gereksinimleri karşılayacak başka bir ürün bulacaktır.

5. Yeni özellikler eklerken kolay

Kod ne kadar birbirine bağlı ve eskiyse, değiştirilmesi o kadar zor olur. Testler, geliştiricilerin güvenle yeni özellikler eklemesine izin vererek bu karmaşıklaşma eğilimini ortadan kaldırır. Yeni bir geliştirici olarak, kod tabanınızın eski kısımlarını değiştirmek korkutucu olabilir, ancak testlerle en azından önemli bir şeyi bozup bozmadığınızı bileceksiniz. Bu, yazılımınızın pazarda öne çıkmasına ve rekabeti yenmesine yardımcı olur.

6. Yazılımın performansının belirlenmesi

Düşük performansı olan bir yazılım veya uygulama bulursanız, bunun pazardaki itibarınızı düşürdüğünü göreceksiniz.

Kullanıcılar hiçbir kişiye güvenmeyeceklerdir. Kuruluşunuzun itibarının zarar görme olasılığı vardır.

Herhangi bir yazılımı yazılım testi yapmadan piyasaya  sürmeniz  ve sonrasında yazılımın performansının müşterilerin beklenti veya gereksinimlerini karşılamaması durumunda insanları ikna etmek zor olacaktır.

Bu nedenle,  yazılım testi , yazılımın performansının  belirlenmesine yardımcı olduğu için kolay bir seçenek olarak kabul edilir.

Çözüm

Yazılım testinin yardımıyla,  yazılım testinin her yönünü doğrulayabileceksiniz.

Örneğin  yazılım testi yardımı ile yazılımın tarayıcınız ile uyumlu olup olmadığını izlemek mümkündür.

Böylece herhangi bir hatayı bulmada başarı elde etmeniz durumunda, düzeltme şansınız olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir