C ++ Ve C# Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nedir?

C++, temel dili C'ye nesne yönelimli özellikler ekleyen düşük düzeyli bir programlama dilidir; C # ise yüksek düzeyli bir dildir.


c-ve-c-sharp-arasindaki-farklar


Kısaca C ++ nedir?

C ++, C programlama dilinin yanı sıra Simula67 (ilk nesne Yönelimli dil) özelliğini içeren bir bilgisayar programlama dilidir. C ++, Sınıf ve Nesneler kavramını tanıttı.

Yüksek ve düşük seviye dil özelliklerini içerir. Yani orta seviye bir dil olarak görülüyor. Daha önce C dilinin tüm özelliklerine sahip olduğu için “C sınıfı ” olarak adlandırılıyordu.

Kısaca C # nedir?

C-Sharp .Net Framework üzerinde çalışan ve Microsoft tarafından geliştirilen nesne yönelimli bir programlama dilidir. Güçlü yazım, zorunlu, bildirici, nesne yönelimli (sınıf tabanlı) ve bileşen yönelimli programlama gibi özelliklere sahiptir. Microsoft tarafından .NET platformu içinde geliştirilmiştir.

C sharp” ismi müzik notalarından esinlenmiştir. Burada ‘#’ sembolü, yazılan notanın perdede bir yarı ton daha yüksek olması gerektiğini belirtir.

Java ve C# arasındaki benzerlik ve farklılıklar Nedir ?

C ++ ‘ın Tarihçesi

C ++ dili AT & T Bell Laboratories’de Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmiştir. Stroustrup, Simula67 hayranı C’nin güçlü bir destekçisiydi. Her iki dilin en iyilerini birleştirmek istedi. Nesneye yönelik programlama özelliklerini destekleyen ve hala C’nin gücünü koruyan bir dil yaratmayı hedefliyordu. Bu, C ++ ile sonuçlandı.

C # Tarihçesi

Anders Hejlsberg, C # dil gelişimine anahtar katkıda bulunmaktadır. 1999 yılında yeni bir dil geliştirmek için bir takım oluşturdu ve bu dilde “Cool” olarak adlandırıldı. Proje Temmuz 2000’de .Net Geliştiricileri Konferansı’nda onaylanmış ve duyurulmuştur. Dil daha sonra C # olarak yeniden adlandırıldı.

C ++ geliştirme ilkeleri

 • Program basit, nesne yönelimli ve anlaşılması kolay olmalıdır
 • Geliştirme sağlam ve güvenli bir ortamda yapılmalıdır.
 • Kod belirli mimariyi izlemeli ve taşınabilir olmalıdır.
 • Kod kolayca “yorumlanmalı ve dinamik” olmalıdır

C # geliştirme prensipleri

 • Basit, modem, genel amaçlı, nesne yönelimli programlama dili olmalıdır.
 • Dil ve uygulamalar, yazılım mühendisliği prensiplerine destek sağlamalıdır
 • C #, hem barındırılan hem de gömülü sistemler için uygulama oluşturmak için ideal bir seçimdir.

C ++ ve C # Arasındaki farklar

C ++ Ve C # Arasındaki Farklar
ParametreC ++C #
Dil türüC ++ düşük seviyeli ve platformdan bağımsız bir programlama dilidir.C # üst düzey bir dildir.
DerlemeC ++ makine kodunu derlerC # ‘ASP.NET’te JIT tarafından yorumlanan CLR (Ortak Dil Çalışma Zamanı)’ derler ‘
Hafıza yönetimiC ++ ‘da, nesneyi dinamik olarak ayırıyorsanız belleği manuel olarak yönetmeniz gerekir.C #, bellek yönetimini otomatik olarak çalıştırır
Birden fazla mirasC ++ çoklu devralmaları desteklerC # birden fazla devralmayı desteklemez.
Zorluk seviyesiC ++ daha karmaşık özellikler içerir.C # herhangi bir karmaşık özelliğe sahip değildir. Basit bir hiyerarşiye sahiptir ve anlaşılması oldukça kolaydır.
Varsayılan erişim BelirteciStruct için C ++ ‘da genel. Sınıflar için özelÖzel C # .net.
platformC ++, her türlü platformda çalışan bir dildir. Unix ve Linux sistemlerinde de aynı derecede popüler.C #, standartlaştırılmış iken, Windows
dışında nadiren görülür.
Bağımsız uygulamalarC ++ bağımsız uygulamalar oluşturabilir.C # bağımsız bir uygulama yapamaz.
Nesne odaklıC ++ tam bir nesne yönlendirme dili değildir.C #, saf bir nesne yönelimli dildir.
Bağlı kontrolDizilerin sınırlı denetimini desteklemez.Dizilerin sınırlı denetimini destekler.
Çöp toplamaC ++ çöp toplamayı desteklemez.C # çöp toplama destekler.
Çoklu kalıtımC ++ çoklu kalıtım destekler.C #, birden fazla sınıf mirası sunmaz.
Foreach DöngüsüC ++ her döngü için desteklemez.Her döngü için C # destekler.
İşaretçilerin kullanımıİşaretçileri programın herhangi bir yerinde kullanabilirsiniz.İşaretçiyi yalnızca güvenli olmayan modda kullanabilirsiniz.
İçin kullanılırOyunlarda yaygın olarak kullanılır.C # programlama Windows, mobil ve konsol uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir.
İkili dosya boyutuC ++ çok daha hafiftir.C # ek yükü vardır ve derlemeden önce kütüphaneler dahil edilmelidir.
Proje TürüC ++ programcıları genellikle doğrudan donanımla çalışan veya diğer dillerin sunabileceğinden daha iyi performans gerektiren uygulamalara odaklanır.C #, modern uygulama geliştirme için kullanılır.
Derleyici uyarılarıC ++ sözdizimi doğru olduğu sürece hemen hemen her şeyi yapmanızı sağlar. Bu nedenle, esnek bir dildir, ancak işletim sistemini çalıştırırken ciddi hasara neden olabilirsiniz.C # yüksek derecede korunmaktadır. çünkü derleyici zarar verebilecek kod yazmanız durumunda hata ve uyarılar atar.
Derleme sonucuDerledikten sonra, C ++ kodu makine koduna dönüştürülür.Derlemeden sonra, C # kodu bir ara dil koduna dönüştürülür.
Anahtar bildirimiC ++ Anahtar Bildirimi’nde, test değişkeni bir dize olamaz.Bir C # switch deyiminde, bir dize olabilir veya olmayabilir.

ANAHTAR FARKLAR:

 • C ++, temel dili C’ye nesne yönelimli özellikler ekleyen düşük düzeyli bir programlama dilidir; C # ise yüksek düzeyli bir dildir.
 • C ++, makine kodunu derlerken C #, ASP.NET’te JIT tarafından yorumlanan CLR’ye (Ortak Dil Çalışma Zamanı) kadar derler.
 • C ++, nesne yönelimli bir dildir, C # ise bileşen yönelimli bir programlama dili olarak kabul edilir.
 • C ++ ‘da belleği manuel olarak yönetmeniz gerekirken C #, bellek yönetimini otomatik olarak gerçekleştiren sanal bir makinede çalışır.
 • C ++ geliştirme herhangi bir mimariyi takip etmeli ve taşınabilir olmalıdır C # geliştirme basit, modem, genel amaçlı, nesne yönelimli programlama dili olmalıdır.

by guru99


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

4
4 Puanlar
Ahmet Kaptan

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Umarım yakında C# ve C++ arasındaki benzerlikler de gelir çok yardımcı oldu teşekkürler 🙂

 2. Detaylı ve güzel anlatılmış, aydınlatıcı ve bilgi verici bir yazıydı. Karşılaştırılmalı olması daha da güzel yapmış yazıyı bilgi için teşekkürler.