KISACA KOTLİN NEDİR ?

Kotlin Phpstorm , Pycharm gibi editörlerden tanıdığımız JetBrains’in geliştirmiş olduğu Java sanal makinesi üzerinde çalışan bir programla dilidir.


Kotlin Phpstorm , Pycharm gibi editörlerden tanıdığımız JetBrains’in geliştirmiş olduğu Java sanal makinesi üzerinde çalışan bir programla dilidir.

Google 2017 yılı itibariyle Android programlamada asıl dil olarak Kotlini destekleyeceğini açıkladı. Peki Kotlin nedir Java‘dan ayrılan ya da ortak yönleri nelerdir?

google-kotlin

Peki Java varken ve popülerken neden Android için yeni bir dile ihtiyaç duyuldu? JetBrains bu soruya cevap olarak “Performans ve güvenliği feda etmeden Java’dan daha özlü kodlar yazmayı sağlamak için bu dili geliştirdik” yanıtını vermektedir.

Kotlin syntax yapısı olarak neredeyse Java ile aynıdır. Bu ise Java kullananların Kotlin’e geçişte zorlanmamasını sağlıyor. Ve aynı Java gibi nesne yönelimli bir programlama dilidir .

Peki neden Kotlin kullanmalıyız?

Kotlin’de Java’ya oranla daha kısa ve daha özgün bir şekilde kodlama yapılabilmektedir. Sade ve basit bir yapısı olmasından dolayı programlamaya yeni başlayacak olanlar içinde iyi bir tercih olacaktır.

Kotlin Java’ya göre daha güvenilir dildir. Nesne yönelimli programlarda kullanılan ve çok büyük zararlara yol açan null verisi Kotlin ile sisteme zarar vermesi büyük ölçüde engellenmiştir.

Her ne kadar Java’dan ayrılan yönleri olsa bile Java’dan bağımsız olarak düşünülemez. Java ile Kotlin birlikte çalışmaktadır ve  Kotlin, mevcut Java kütüphanelerini kullanarak uygulama geliştirmeye olanak sağlar.

Kotlini Nasıl öğrenebilirim?

Kotlini kendi sitesi olan https://kotlinlang.org/ adresinde bulunan uygulamalar sayesinde öğrenebilirsiniz. Onun dışında Youtube de ve internette bu dil ile alakalı bir çok içerik bulabilirsiniz.


Sizde makalelerinizi burada paylaşmak isterseniz bilgi@siberci.com

A.Can Çini İnstgram : cancini68


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir