İnsanlar İçin Teknoloji Algısı


Yaşlı insanlardan,genelde bu çağda doğup büyüdüğümüz için çok şanslı olduğumuzu söylerler.”Bizim zamanımızda telefon,bilgisayar yoktu,haberleşme sınırlıydı,her an istediğimiz herşeye ulaşamıyorduk.” gibi  örnekler verebiliriz.

Aslına bakarsanız bir karşılaştırma yaparsak;belki şanslı olduğumuz yön budur.Çünkü gerçekten dedelerimizin,ninelerimizin dediği gibi “Çok kolay bir yaşamınız var . İstediğiniz şey hemen elinizin altında,ulaşılması çok kolay”.

Teknolojik aletlerin bugünümüze kadar getirdiği bir çok yenilik ve çeşitlilik,haberleşme,ulaşım,sohbet vs. gibi mecralara çok kolay yollardan ulaşmamızı sağladı.

Sadece bunlar ile de değil, canın sıkıldığında al abur-cuburlarını, filmini izle.Okulda ders kaçırdıysan kaçırdığın konulara burdan bak, “Oyun oyna…”, gibi. Ama teknolojinin getirdiği ne kadar iyilik varsa,o kadar da kötülük var.

Mavi Balina (Blue Whale)

Yaygınlaşmış ve korkunç örnekleri olan lBlue Whale (Mavi Balina) adlı internet tuzağını örnek verebiliriz. Rusya’da bir psikoloji öğrencisi geliştirdi. Karşı taraftaki kişiye 50 talimat vererek tuzağa düşürdüklerinden bunları yerine getirmelerini istiyor. Talimatlar arasında kendine acı verme, korku filmi izleme gibi şeyler var. Tuzağın son aşamasında da oyuncunun intihar etmesi isteniyor.

mavi-balina-cilginligi-nedir

Mavi balina yaklaşık 4-5 yıldır süregelen çağın içerisinde.Bu çağın içerisinde kaldıkça,hem daha fazla çocuk hayatını sonlandırdı,hem de gittikçe anne-babaların gelişen teknoloji çağına karşı daha katı olması ile devam etti.

Mavi Balina Tuzağına Üzücü Bir Örnek

Tarih, 3 Nisan 2019′ u gösterdiğinde ;

Tuşba’ya bağlı Akköprü Mahallesi’nde yaşayan 14-15 yaşlarındaki 5 kız çocuğu piknik yapmak amacıyla Akköprü Tepesi’ne çıktı. Çocuklardan Sevda Elaçmaz tepeden atlayarak yaşamına son verdi. Haberi alan çocukların yakınları ile Emniyet Müdürlüğü ekipleri diğer çocukların kendilerine zarar vermesini önledi.

Abdurrahman Çohaz, soruşturma kapsamında, kurtarılan çocukların il müdürlüğü görevlilerinin refakatinde Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi görevlilerince ifadelerinin alındığını bildirdi.

Ölüm olayının emniyet ve savcılık araştırması sonucunda ‘mavi balina’ adlı internet tuzağı nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Savcılık değerlendirmesi sonucunda 3 kız çocuğunun il müdürlüğüne bağlı ilk kabul birimine gönderilmesine karar verildiğini belirten Çohaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Vefat eden kız çocuğu bugün toprağa verilmiştir. Ülkemizde zaman zaman meydana gelen bu üzücü olayların önüne geçmek için ailelerin çocuklarına sahip çıkarak, dünya ve dini eğitimlerini yaptırmaları, medyadaki sakıncalı sitelerden ve bu tür oyunlardan uzak durmalarını sağlamaları gerekmektedir.”  açıklamalarında bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada da “Akköprü Mahallesi’nde bulunan yüksek kayalıklardan 14 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi bir çocuğun atlayarak intihar ettiği hatırlatıldı.”

Mavi Balina’ya Karşı Aileler Nasıl Önlem Almalıdır ?

” Benzeri üzücü hadiselerin yaşanmaması için ailelere önemli görevler düşüyor. Çocukların davranışlarında farklılıklar, anormal davranışlar, yalnız kalma isteklerini gören ailelerin zaman geçirmeden Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi görevlileriyle iletişime geçmeleri önem taşımaktadır.”

Ülkemizde yaşanan bu son haber ile de birlikte,dünyada yaklaşık 130 çocuk kendi canına kıymıştır.Çeşitli bilim adamları ve psikologlar ise bu durumun hala nedenini araştırmakta.


Sizde makalelerinizi burada paylaşmak isterseniz bilgi@siberci.com

Yazar : Yiğit Instagram Adresi : @ygtagc


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir