HarmonyOS Nedir ?

HarmonyOS, temelde Android gibi büyük bir kutuya koymak yerine, sistem bileşenlerini farklı, bölümlere ayrılmış bölümlere yerleştirmek mantığına dayanır.


Huawei’nin yeni çığır açan işletim sistemi HarmonyOS’a derin bir inceleme yapıyorum.

HarmonyOS, temelde Android gibi büyük bir kutuya koymak yerine, sistem bileşenlerini farklı, bölümlere ayrılmış bölümlere yerleştirmek mantığına dayanır. Çekirdeği, ekrandan hoparlöre, telefonunuzdaki titreşimi kontrol eden dokunsal motora kadar her şeyi kontrol eden kod satırları içeren bir işletim sisteminin çekirdeği olarak düşünün. Android’de, bu talimatların tümü büyük bir kutuda bir araya getirilirken, microKernel tabanlı bir işletim sistemi kendi kendine yeten kutulara ayrılmış talimatlara veya bu açıklamanın özü Lego tuğlalarına sahiptir.

Günümüzde birçok geliştirici için şu anki durumda,Yazılımcının Android’e uygulamaları için belirli bir şey yapmalarını sağlamak istiyorlarsa, tüm kutuyu özelleştirmek ve karıştırmak zorunda kalmalarıdır. HarmonyOS ile yalnızca uygulamanın ne yapmak istediklerini doğrudan karşılayan Lego parçasını almaları gerekir (ekran, titreşim motorları vb.). Bu, bir geliştiricinin bir uygulama oluşturmaya ayırdığı süreyi azaltır, çünkü yapmakta oldukları uygulamayı ilgilendirmeyen ilave kodlarla uğraşmak zorunda kalmazlar.

HarmonyOS’un modüler yapısı nedeniyle, aynı zamanda sadece akıllı telefonlar için değil, çok sayıda cihazda bir dereceye kadar dağıtım ve özelleştirmeye izin verir. HarmonyOS ilk önce bir Honor TV’de (Huawei’nin akıllı ekran olarak adlandırdığı şey) ilk görüşlerini yaparken , şirket bunu akıllı saatler, saatler, akıllı telefonlar ve diğerleri gibi pek çok şey için bir çözüm olarak görüyor .

Aslında, HarmonyOS o kadar modüler ki Huawei, yalnızca KB belleğe sahip aygıtlarda bile çalışabileceğini iddia ediyor, bu da ampuller, su sensörleri vb. Gibi küçük IoT aygıtları için paha biçilemez.

HarmonyOS Güvenli Mi ?

Huawei ayrıca , microKernel sisteminin dağınık doğası nedeniyle, güvenliği artıran HarmonyOS’a kök erişimi olmadığı gerçeğini de dile getiriyor . Bu, HarmonyOS’lu herhangi bir cihazın çalımasını zorlaştırıyor, çünkü işletim sisteminin ayrık doğası, yalnızca Android’de kök erişimine ihtiyaç duymak yerine, bir sistemi tamamen devralmak için birden fazla güvenlik aşamasını geçmeniz grektiği anlamı taşır.

HarmonyOS Herkese Açık Bir Uygulama

HarmonyOS çok yeni olduğu için Huawei, geliştiricilerin uygulama yapmalarına yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Şirket, ARK Derleyicisinin, C / C ++, Java ve Kotlin gibi birden çok dilden kod derleyebildiğini iddia ediyor; Huawei, çeşitli ekran düzenlerine, kontrollere ve etkileşimlere otomatik olarak adapte olan IDE desteği de sağlayacak.

HarmonyOS’un Karşılaşacağı Zorluklar

HarmonyOS ile Huawei için en büyük zorluk, kendi mobil işletim sistemlerini (uygulama ekosistemi) oluştururken Microsoft, Nokia ve BlackBerry’nin karşılaştığı zorluktur . Huawei, AppGallery platformunu oluştururken ve , insanların Android’den HarmonyOS’a geçmelerini sağlamak zor bir görev olacak. Huawei, HarmonyOS’u akıllı telefonlarda hemen kullanmayı düşünmese de (HarmonyOS için ürün yol haritası en az 2 veya 3 yıl uzağa koyuyor) ve Google’daki son belirsizlikler ve Varlık Listesindeki yerleşimleri Huawei’yi işletim sistemini daha erken kullanmaya zorlayabilir gibi duruyor.


Yazar : Ahmet Kaptan


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir