Neden tüm programlama dilleri İngilizcedir?

Öncelikle ilk önce programlama dilleri İngilizce değildir, ancak hemen hemen tüm diller için kullanılan anahtar kelimeler İngilizce'dir.


Diğer dilleri temel alan başka programlama dilleri var mı? Varsa, ne için kullanılırlar?

Öncelikle ilk önce programlama dilleri İngilizce değildir, ancak hemen hemen tüm diller için kullanılan anahtar kelimeler İngilizce’dir. Yorumlar, değişkenler, kullanıcı tarafından yazılan sınıflar ve yöntemler yine de bir programcının kendi dilindedir. Bu ne kadar kafa karıştırıcı olabilir? Özellikle kodu sürdürme veya başka geliştiricilerin üzerinde çalışması konusunda.

programlama-dilleri-neden-ingilizce

“Kaydedilen 8500+ programlama dili arasından yaklaşık 2400’ü ABD’de, Birleşik Krallık’ta 600, Kanada’da 160 ve Avustralya’da 75 geliştirildi. Başka bir deyişle, tüm programlama dillerinin üçte birinden fazlası öncelikle İngilizce bilen bir ülkede geliştirildi. ”

Bu, İngilizce konuşulan ülkelerde İngilizce olarak yapılan ve uluslararası bir izleyici kitlesine hitap etmek için geliştirilen dilleri bile hesaba katmaz. İsviçre’de geliştirilen PASCAL, ilk Macintosh bilgisayarlarını geliştirmek için kullanılan birincil dildi. PASCAL’i geliştiren İsviçreli bilgisayar bilimcisi Niklaus Wirth, İsviçre’nin dört ulusal dilinden herhangi birini kullanabilirdi. Neden İngilizce’yi seçti?

pascal-programlama-dili

Aynı zamanda, 1970’lerin başında PASCAL geliştiriliyordu, Fransa Eğitim Bakanlığı, Fransız lehçesine dayanan ve Fransızca anahtar kelimeleri olan LSE, Langage symbolique d’enseignement – Eğitim için Sembolik Dil adlı bir dilin tasarımını ve dağıtımını denetledi. . 1980’lerde çabucak öldü ve şaka olarak Langage Sans Espoir – Umutsuz Dil olarak anıldı. PASCAL Fransızca olarak tasarlansaydı ne olurdu?

PASCAL’ın öyküsüne benzer diğer başarı öyküleri arasında Hollanda’da oluşturulan Python, Brezilya’dan gelen Lua ve Japonya’dan gelen Ruby vardır. PHP bile Fransız Kanada’da yaşayan Danimarkalı bir adam tarafından yaratıldı!

php-dili-siberci

2016 yılında dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin Forbes listesine göre , eşit ağırlıklı gelir, kar, varlık ve piyasa ölçütlerinden elde edilen bileşik puanlara dayanmaktadır:

“Dünyanın en büyük 25 teknoloji şirketinden dördü, ilk 10’dan 7’si olmak üzere ABD’den geliyor: Apple, Microsoft, Alfabe, Intel, IBM, Cisco Systems ve Oracle.”

Ancak, aynı zamanda şöyle diyor:

“Asya-Pasifik bölgesi listenin geri kalan kısmında, Çin’den üç, ikisi de Tayvan ve Güney Kore’den ve biri Hindistan’dan olmak üzere sekiz şirketle temsil ediliyor. Almanya, İsveç ve Finlandiya, teknolojideki ilk 25’i tamamladı. ”

Neden en önemli programlama dillerinin İngilizce tabanlı olduğunu düşünüyorsunuz?


Siberci.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir