Bilgisayar Programlama Dillerinin Doğuşu

Mikroişlemciler ve mikro kontrolörler yeni icat edildiğinde, programcılar programlarını delme kartlarına 0 ve 1 yazarak yazdılar. Aşağıdakine benzer bir şey. Ama yapılan bir hata tüm kartın iptaline neden oluyordu.


YAZILIM DİLİ NASIL OLUŞTU ?

Mikroişlemciler ve mikro kontrolörler yeni icat edildiğinde, programcılar programlarını delme kartlarına 0 ve 1 yazarak yazdılar. Aşağıdakine benzer bir şey. Ama yapılan bir hata tüm kartın iptaline neden oluyordu.

yazilim-dili-nasil-olusur-?

Yapılan hatalar beraberinde delikli kart yerine sistemi yarattı, girdi olarak bir dosyada 0 ve 1’leri aldı. Yapmanız gereken tek şey dosyaya 0s ve 1s yazıp bilgisayara vermekti. Kartlardan daha iyi ve daha doğru sonuçlara ulaşılıyordu. Yapılan hataların ise geri dönüşü delikli kartlara göre daha kolaydı.

yazilimin-dogusu

Yine birileri bu işlemin uğraştırıcı ve yorucu olduğunu düşünerek , neden bu garip 0s ve 1’leri yazmak zorunda kaldıklarını sorgulanmaya başlandı. Bazı komutların yazılarak ve bilgisayarın 0s ve 1s’leri yaratma fikri ortaya atıldı. Dolayısıyla, bu 0 ve 1’leri kullanarak,Verilen talimatların belirli ikili kodları verildiği ve bu talimatları ikili yerine kullanmanız gereken bir montaj dili sistemi oluşturuldu.

yazilim-dilleri-dogusu

Ve yine, eksikler ve yazılımcıların pratik zekası veya düşüncesi yeni bir fikir ortaya çıkardı.Montaj dili sisteminin yazılacak büyük programlarda çok uğraştırıcı ve acı verici bir deneyim olduğunu düşünerek inglizce kod yazabilmenin yolları arandı.

programlama-makale

Ve bunun gibi, her defasında birileri, özellikle performans ve zaman tasarrufu açısından yeni diller geliştirerek yazılım mühendisliğinin hayatını daha iyi hale getirmek için yeni bir üst seviye dil oluşturmaya devam ediyor.


Siberci.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir