5 Maddede Şirketler İçin Siber Güvenliğin Önemi

Siber güvenlik kelimesini duymayan kalmamıştır. Ancak, siber güvenliğin ne olduğu veya işletmeniz için ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?


Siber güvenlik kelimesini duymayan kalmamıştır. Ancak, siber güvenliğin ne olduğu veya işletmeniz için ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

Temel olarak siber güvenlik, sistemleri, ağları, programları ve verileri siber saldırılar veya yetkisiz erişim gibi siber tehditlerden korumak için tasarlanmış teknoloji, süreç ve uygulama bütünüdür.  Günümüzde kurumlar, çalışanlar ve müşteriler için bir tehlike olarak gelişen siber saldırılarla karşı siber güvenlik çok önemli bir yer tutar.  

Siber güvenliğin öneminin giderek artığı bu dönemde herkesin siber güvenlik hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Günümüzde şirketler teknolojilere bağımlı durumda. Bu yüzden son dönemlerde yeni gelişen birçok saldırı vektörleri görüyoruz.

Günümüzde hemen hemen her kuruluş, verilerini ve hassas bilgilerini depolamak için Dropbox veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetlerini kullanıyor. Uygun çevrimiçi güvenlik önlemleri alınmazsa, çevrimiçi olarak sunulan bu veriler siber suçlular tarafından kolayca kullanılabilir. 

Siber Güvenlik Şirketler İçin Neden Önemli? 

Genel olarak çoğu işletme saldırı öncesi önlem almaz. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler bu tür saldıraların hedefi olmayacağını düşünür. Ama saldırıların hedefleri takip ettiğimizde asıl hedeflerin bu tür işletmeler olduğunu görüyoruz. Bu yüzden gelişen teknoloji ve sistemler ile beraber bu tür işletmelerin siber güvenlik için ayrı bir bütçe ayırmaları gerekmektedir.

Kimlik avı, fidye yazılımı, siber dolandırıcılıklar, kullanıcının hassas verilerine erişmek ve bunları kullanmak ve bu verilerden zorla para almak karşılığında satmak gibi birçok senaryo söz konusudur.

Siber güvenliğin şirketler için neden önemli olduğunu birkaç örnek ile anlatacağım.

Siber Suçların Yükselişi

İster büyük ölçekli ister küçük ölçekli bir işletme olun, bilgisayar korsanları ve siber suçlular için sadece bir hedefsiniz. Rapora göre, geçen yıl içinde, bir kuruluş için siber suçların ortalama maliyeti geçen yıla göre %23 daha fazla, yani 11,7 milyon ABD doları arttı . Ayrıca, ortalama güvenlik ihlali sayısı önemli ölçüde arttı ve rapora göre şu anda 3.86 milyon dolar . Yeni teknolojilerin devreye girmesiyle birlikte siber tehditler ve riskler de hızla artıyor. 

IoT Cihazlarının Artışı

IoT teknolojisinin, yani Nesnelerin İnterneti, yalnızca görevlerimizi basitleştirmek ve hızlandırmakla kalmadı, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği bir dizi yeni güvenlik açığı yarattı. 

Ne kadar gelişmiş güvenlik önlemleri alırsak alalım, siber suçlular her zaman bir adım önde olacaklardır. İnternete bağlı bu cihazlar düzgün yönetilmezse, bilgisayar korsanlarının hedefi olurlar.

Siber Risklerin Maliyeti 

Günümüzde siber saldırıların sadece sayıları değil, aynı zamanda zararın maliyetiyle de artıyor. Siber saldırılar, uygun güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde herhangi bir işletme için sonuçları çok ağır olabilir. Raporda , daha fazla iş altyapısının birbirine bağlanmasıyla, siber suçların 2025 yılına kadar dünyaya yılda 10.5 trilyon zarara neden olacağı tahmin ediliyor.

İşletmeler Siber Saldırılardan Nasıl Korunur?

İşletmenizin siber tehditleri azaltmak için en iyi siber savunma uygulamalarıyla birlikte güçlü bir siber güvenlik sistemine ihtiyacı vardır.

Sadece anti-virüs programları kullanmak, siber suçluların işletmenize saldırmasını engellemez. Ancak çalışanları akıllı siber savunma seçimleri yapma konusunda eğitmek, siber risk olasılığını kesinlikle azaltabilir! 

Çalışanların ağlara ve sistemlere sızmadan önce siber tehditleri tanımalarına ve bunlarla mücadele etmelerine yardımcı olacak ve onlara rehberlik edecek gelişmiş teknoloji tabanlı araçlar mevcuttur. 

İşletmelerin, güvenlik açıklarını aramak ve markalarını çevrimiçi takip etmek için güvenlik riski değerlendirme araçları, kimlik avı önleme ve dolandırıcılık izleme araçları gibi sıkı güvenlik önlemlerine ve en iyi siber güvenlik çözümlerine ihtiyaçları vardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir