Antivirüs Programları Hackerları Durdurabilir mi?

sanılanın aksine antivirüs kullanmak, herhangi bir siber saldırıya maruz kalma riskinizi azaltacaktır.


Hacking, milyar dolarlık bir iş haline geldi ve bu durum hackerların motivasyonunu daha fazla artırarak verilerimizi daha çok hedef haline getirdi. 

Antivirüs programları bilgisayar korsanlarını durdurabilir hatta bu duruma örnek olarak, biyolojik virüslere karşı aşıların kullanılmasını verebiliriz. Hiçbir antivirüs (AV) yazılımının %100 kusursuz olmadığını unutmamak önemlidir. 

Bununla birlikte, sanılanın aksine antivirüs kullanmak, herhangi bir siber saldırıya maruz kalma riskinizi azaltacaktır. Aslında, antivirüs programları, bilgisayarlara yönelik çoğu dijital saldırıyı etkili bir şekilde durdurabilir.

Antivirüs programları, bilgisayarınızı, işletim sisteminizi ve verilerinizi tehdit edebilecek kötü amaçlı yazılımlara veya programlara karşı grip aşısı benzeri bir şekilde çalışır. Ne kadar iyi bir antivirüs programına sahipseniz o kadar güvende olursunuz. 

Daha güçlü antivirüs paketleri, tehditleri gerçek zamanlı olarak algılar ve mevcut ve sıfır gün tehditlerinin yanı sıra kötü amaçlı yazılım, casus yazılım, fidye yazılımı ve daha fazlasına karşı koruma sağlar. 

Ayrıca, kullandığınız antivürüsün bilgisayar korsanlarını durdurabileceğinden emin olmak için düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Tabii gelişmiş bir antivürüs kullanıyorsanız otomatik olarak güncelenecektir..

Antivürüs, dosyalarınızı ve e-postalarınızı taradığında, virüsleri arar ve tehdit gibi görünen her şeyi siler veya karantinaya alır. Bilinen siber tehditler, bilgisayarınızdaki tüm dosyaları ve programları bilinen tehditlerin veritabanına karşı kontrol ettiği için antivirüs programı tarafından tespit edilebilir. 

Sıfır gün tehditleri veya daha önce hiç karşılaşılmamış tehditler ise davranış temelli tespit teknikleri kullanılarak belirlenir. Bu tür bir algılama, bilgisayarınızı normdan sapmalara karşı tarar ve bu sapmaların bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyebilir.

 Başka bir deyişle, davranışın ne zaman kabul edilebilir bir aralığın dışına çıktığını tespit eder. 

Antivirüs, gerçekten de bilgisayar korsanlarından korumanın en iyi yoludur, ancak tek yol bu değildir ve çoğu siber güvenlik uzmanı verilerinizi korumak için çok katmanlı bir yaklaşım önermektedir. Çok katmanlı bir yaklaşım şunları içerir:

  1. Bir ağa veya bir ağdan yetkisiz erişimi önlemek için bir güvenlik duvarı
  2. Şifreleme yetenekleri, bilgisayar korsanları verilerinize erişebilse bile şifrelenerek onlar için kullanışsız hale gelmesini sağlar.
  3. Tüm siber güvenlik yazılımlarınızın otomatik güncellemeleri ve yamaları
  4. Bilgisayar korsanlarına karşı daha fazla güvenlik sağlayan uzun, karmaşık parolalar oluşturmak ve bunları takip etmek için bir parola yöneticisi
  5. Banka bilgileri gibi hassas verilerin sisteminizden çıkıp İnternet üzerinden dışarı çıktığını tespit edebilen veri kaybı önleme yazılımı (DLP).

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
1 paylaş
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir