Nasıl Front-End geliştirici olunur? 2020

Son zamanlarda, yazılıma hevesli birçok kişi bana sürekli front-end geliştirici olmakla ilgili instagram üzerinden sorular soruyor.


nasil-frontend-gelistirici-olunur

Son zamanlarda, yazılıma hevesli birçok kişi bana sürekli front-end geliştirici olmakla ilgili instagram üzerinden sorular soruyor.

Bu makalede, nasıl front-end geliştirici olunacağına dair 10 ipucundan bahsedeceğim!

Front-end Geliştirici Olmak için 10 Adım

1-) HTML ve CSS Çok İyi Öğrenin

html5-js-css3

HTML ve CSS ile nasıl başlayacağınızla ilgili her türlü farklı çevrimiçi kurs vardır. Her şey sırayla. Coursera , Udemy veya Team Treehouse gibi Online kurslara kaydolun . 

Başlangıç seviyesindeki ​​kursları bitirdikten sonra devam edin ve bazı statik web sayfaları oluşturun ve her gün bir yenilik ekleyin.

Ayrıca, yeni öğrendiğiniz HTML ve CSS becerilerinizi geliştirmek için bazı küçük UI öğeleri geliştirmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

codepen-io nedir

 Codepen.io bunun için harika bir çalışma alanı. Başkalarının projelerine göz atın ve yaptıkları muhteşem ötesi çalışmaları geliştirin. Ayrıca benim Codepen.io hesabımı takip edebilirsiniz. Tıklayın

2-) Öğrendikleriniz İle Elle Tutulur Projeler Oluşturun

Yazılım yerinde duran bir sektör değil. Bu yüzden her fikre her denemeye açık. Öğrendiklerinizi sürekli farklı projelerde uygulayın ve emin olun kendiniz bile ne kadar geliştiğinize şaşacaksınız.

3-)Bol Bol Okuyun

bol bol okuyun

Sanırım bunu söylemeye gerek bile yok ama inan ya da inanma okuma becerileriniz, harika bir front-end geliştirici olma yolunuzu büyük ölçüde etkiler. Özellikle bu alanda ilerlenecekse, başlarken çok fazla okuma yapılması gerekir. Neden?

İlk başta muhtemelen farklı şeylerin nasıl yapılacağına dair birçok makale, kılavuz ve el kitabı okuyacaksınız. Ayrıca başkalarının kodunu da okumaya başlayacaksınız.

4. Front-end Sadece Web Sitesi Geliştirmek mi?

İpuçlarımı 1’den 3’e kadar takip ettiyseniz, muhtemelen zaten bir kurs almış, html ve css ile hamur gibi oynuyorsunuzdur veya çok sayıda öğretici metin okudunuz ve şimdi bir web sitesi tasarlıyorsunuzdur.

Ancak bu, bir “front-end geliştirici” oldunuz demek değildir. Bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını bilmek, front-end geliştirici olmanın çok küçük bir parçasıdır.

Bu moral bozucu geliyorsa özür dilerim. Ama aslında durum bu.

Hala öğrenmen gereken bir sürü konu var. Performansı, testi, kalite güvencesini ve diğer birçok alanı göz önünde bulundurursak, gerçekten bir front-end geliştirici olarak derin bir dalış yapmanız gerekiyor.

5. Kullandığınız Araçlarda Ustalaşın

Front-end geliştici olma yolculuğunuza başlarken, araç setinize ve hayatınızı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmetlere karar vermeniz gerekecektir.

 Farklı alet seçenekleri hakkında bilgi edinmek önemli bir şeydir. Harika araçlar, front-end iş akışınızı geliştirmenize ve otomatikleştirmenize yardımcı olur.

Bir olasılıklar okyanusu olacak, ancak çok geçmeden, kendinizi belirli araçları ve uygulamaları kullanırken bulacaksınız. 

Bu araçlardan biri kesinlikle Chrome geliştirici araçları olacaktır. Neden? Çünkü gerçek zamanlı olarak HTML, CSS ve JavaScript ile oynayabilirsiniz ve bu size hızlı bir şekilde öğrenmeniz için ihtiyaç duyduğunuz anında geri bildirimi verecektir.


Ek olarak, node, npm, bower ve daha birçok mükemmel araç günlük işlerinizi kolaylaştırmak için var. Ve sürüm oluşturmayı unutmayın. 😉

6. Sürüm kontrolü hayatınızı kurtaracak.

Tamam, belki bu biraz abartılı geliyor. Ama bana güvenin. Sürüm kontrolü sizi uykusuz gecelerden kurtaracak.

Bir şeyi denemek ve yüzünüze patlatmak veya trilyon kez command + za’ya basmak yerine, daha önce çalışan kodlara geri dönebilirsiniz.

Bu yüzden Git’te bir uzman olduğunuzdan emin olun .

7. Aracı olun

Bir front-end geliştirici olarak, kendinizi bir tür aracı rolüne koyduğunuzun farkında olmanız gerekir. 

Bir aracı olarak, QA çalışanları, müşteriler, UX uzmanları ve diğer geliştiricilerle iletişim halinde olacaksınız ve farklı bakış açılarını dikkate almanız gerekecek.

Bu nedenle, HTML, CSS ve JavaScript’in temellerini öğrenmenin yanı sıra, net bir şekilde iletişim kurduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Yalnızca kullanıcı açısından değil, aynı zamanda diğer geliştiriciler açısından da iyi bir UX’in ne olduğunu her zaman anlamak gerekir.

Kyle

8. Acele etmeyin.

Bu uzun yolda, kendinize sürekli neden bir front-end geliştirici olduğunuzu soracaksınız ve pes etmek isteyeceksiniz. Pes etmek bu durumda oldukça cazip gelecektir ama. Ama yapma. Bu noktada iseniz, size sadece bir tavsiyem var:

Her gün öğrenmek için bir veya iki saat ayırın. Bol bol ara verin ve temel bilgileri gerçekten bildiğinizden emin olun. Ve asla acele etmeyin.

Temel bilgiler, bir sonraki seviyeye geçmenize yardımcı olacak temeli oluşturur.

Sıkışmış hissederseniz, soru sormaktan korkmayın . Herkes bu aşamadan geçer ve bu sabra sahip olmak, sonunda front-end geliştirici olarak yeniden doğmanıza sebep olacak.

9. Frameworkleri derinlemesine inceleyin

Eğer bu maddeye kadar geldiysen öncelikle seni tebrik ediyorum.

Şimdi belirli frameworler ile içli dışlı olma zamanı. Daha popüler olanlara bakarak başlayın ve işleri neden belirli bir şekilde yaptıklarını kendiniz belirleyin.

Her birinin iyi bir şey olup olmadığını anlayın. Son birkaç yılda frameworklerin ve endüstri standartlarının nasıl değiştiğini anlayın. 

Daha eski frameworklere baktığınızda, muhtemelen artık kullanılmayan yaklaşımları ve kodları keşfedeceksiniz.

10. Açık kaynak projelerine katılın

GitHub’da FOSS’a katkıda bulunun. İyi kurulmuş görünen büyük frameworklerden uzak durmayın. Framework yazarları bile hata yapar.

Vaktinizin çoğunu kodu okuyarak geçiriyor olabilirsiniz, ancak bunu zaman kaybı olarak görmeyin.

Yol boyunca iyi alışkanlıklar ve uygulamalar edinecek ve diğer geliştiricilerle çalışma konusunda biraz deneyim kazanacaksınız. 

Biraz kod yazmaya hazır hissettiğinizde, depodaki sorunları gözden geçirin ve sizin için yönetilebilir bir problem seçin.

Özellikle açık kaynak olmak üzere çeşitli projelere dahil olmak sizi sadece daha iyi bir front-end geliştiricisi yapmakla kalmayacak, aynı zamanda aktif, deneyimli bir geliştirici olarak kendi çevrimiçi markanızı oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Sonuç

Front-end geliştirici olma yolu kesinlikle uzun zaman alacaktır. Bu blog gönderisinde sunulduğu gibi, bir Front-end geliştiricisi olmak sadece çeşitli Front-end frameworklerini ve programlama dillerini öğrenmekle ilgili değildir. Front-end geliştirici olarak etkileşim, sorumluluk ve rollerle ilgilidir.

Web hızla gelişen bir evren olduğu için, harika front-end geliştiriciler asla öğrenmeyi bırakmamalıdır. Twitter’da front-end geliştiricileri takip etmek gibi küçük şeyler bile öğrenme eğrinizi etkileyecektir.

Zirveye ulaşmak için biraz sabırlı olmalısın. Acele etmek mantıklı değildir çünkü birçok şey kaçıracak dolayısı ile mutsuz olacaksın. Öğrenirken ve denerken eğlenmeyi asla unutmayın. !!!!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kendimi Tutamadim Yazamadan.Tesekkur Ederim Yazi icin.O kadar Motive Yazi olduki Hakketen Gunu kurtararak Calisma istegi uyandirdi icden ice.Bir daha Derin təşəkkürlerimi sunarim