Programcılar İçin En İyi 5 Klavye

Programcılar için klavyeler silahları gibidir. Bir programcının performansı büyük ölçüde klavyeye bağlıdır. Programlama sırasında en iyi deneyimi sağlamak için bir programcının güvenilir ve yüksek kaliteli bir klavyeye ihtiyaç duymasının tam nedeni budur.


kodlama-icin-leptop

Programcılar için klavyeler silahları gibidir. Bir programcının performansı büyük ölçüde klavyeye bağlıdır. Programlama sırasında en iyi deneyimi sağlamak için bir programcının güvenilir ve yüksek kaliteli bir klavyeye ihtiyaç duymasının sebebi tam da budur.

İhtiyacınıza uygun mükemmel klavyeyi bulmak kolay bir iş değil, bu yüzden programlama için en iyi 5 klavye başlığı altında sizler için bu konuyu derinlemesine aktarmaya çalıştım ve mevcut pazara baktığımda, listenin muhtemelen 2021 yılı içinde aynı klavyelerin öne çıkacağını düşünüyorum.

Programcılar Neden İyi ve Kullanışlı Bir Klavyeye İhtiyaç Duyar?

programcilar-neden-iyi-bir-klavyeye-ihtiyac-duyar

Yukarıda söylediğim gibi, klavyeler programcıların silahlarıdır. Çoğu zaman programcıların gözleri, parmaklarıyla yazarken monitörlere bakar, bu yüzden parmakları işleriyle doğrudan temas halindedir. Bir programcının ihtiyaçlarına uygun bir klavye bulması gerekir. İyi bir klavye, şüphesiz, bir programcı için en iyi deneyimi sağlayacak ve bu nedenle performanslarını artıracaktır. Öte yandan, kalitesiz veya uygun olmayan bir klavye, bir programcı için işleri daha zor, sinir bozucu, rahatsız edici, dayanılmaz hale getirecek ve performans kalitesini kesinlikle büyük ölçüde azaltacaktır.

2020 Yılı Programcılar İçin En İyi Klavye Listesi

Filco Ninja Majestouch 2

Filco Ninja Majestouch-2

Filco şu anda piyasadaki en iyi mekanik klavye üreticilerinden biridir. Her bir ürününün her zaman farklı bir özelliği vardır. Filco Ninja Majestouch 2, en popüler ürünlerinden biridir.

Filco Ninja Majestouch 2 ,küçük bir yapıya sahiptir. Programcılar hassas yazarlardır ve klavyedeki tüm tuş takımının konumlarını bilirler. Bu, tuş takımı üzerindeki yazılı harf ve rakamların bir anlam ifade etmediği anlamına gelir. Filco Ninja Majestouch 2‘nin klavye yapısı, diğer klavye yapılarından farklı olarak tuş takımı üzerinde harf ve rakamlar yazılı olmayıp tuşların size bakan tarafında harf ve rakamların yazılarını bulabilirsiniz. Bu özellik ise her zaman yaşadığımız klavye üzerindeki yazıların solmasına karşı birebirdir.

Filco Ninja Majestouch 2‘yi satın alan müşterilerin çoğunun yorumlarından anlaşılıyor ki müşteriler yukarıda bahsettiğimiz özelliğin haricinde bu klavyenin kalitesinden de gayet memnunlar. Filco Ninja Majestouch, klavyenin gövdesi gerçekten sağlam, biraz pürüzlü bir yüzeye ve şık tuş kapaklarına sahip.

Filco Ninja Majestouch 2’de yalnızca 3 adet arkadan aydınlatmalı tuş bulunur: Caps Lock, Num Lock ve Scroll Lock. 

CM Storm QuickFire Rapid 

CM Storm, mekanik klavyeler için iyi bilinen bir başka üreticidir. Ürünleri performans ve fiyat arasında dengelenmiştir. CM Storm QuickFire Rapid en popüler ürünlerinden biridir.

cmstorm-quick-fire-1
cmstorm-quick-fire

Tuş takımının üzerindeki yazılar biraz çirkin görünebilir (bence), ama isterseniz tuş takımını değiştirebilirsiniz. Tuş takımı, lazer markalama işlemi sayesinde çok dayanıklıdır. CM Storm QuickFire Rapid ayrıca PS / 2 kablosu ile NKRO’ya sahiptir, maalesef USB hala sadece 6 KRO’yu (diğer klavye gibi) desteklemektedir. Klavye ayrıca kablo yönlendirmeli çıkarılabilir örgülü bir USB kablosuna sahiptir: isterseniz kabloyu arkaya, sola veya sağa yönlendirebilirsiniz.

WASD Keyboards CODE 

WASD Keyboards CODE 

 WASD Klavyeleri KODU (veya kısaca KODU), tipik bir siyah klavyedir, özel gravürü yoktur, klavye üstünde üreticiye ait logosu bile yoktur..

Tuş takımının pürüzsüz bir his ve yüksek kaliteli yazıları(tuş takımı üzerinde yazılı olan harf ve rakamlar) var. Fark edebileceğiniz ilk şey, Windows tuşlarının etiket içermediğidir. CODE, kablo bağına sahip 1,8 m (70,8 inç) Mikro USB kablosuyla kablonuzu birçok farklı yöne yönlendirmenize olanak tanır. Ancak, kablo örgülü değildir, mükemmeliyetçi için bir hayal kırıklığı olacaktır.

KODU bağladıktan ve bilgisayarınızı açtıktan sonra fark edebileceğiniz bir sonraki şey, KOD’un 7 seviyeli LED arka aydınlatması ile birlikte gelmesidir.

CODE klavyesi Mac makineleriyle de uyumludur: DIP anahtarlarını kullanarak OS tuşlarını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir ve klavyenin işlevini standart QWERTY modundan Mac moduna değiştirebilirsiniz. 

Ducky Shine RGB

programci-icin-en-iyi-klavye
Ducky Shine RGB

Ducky Shine RGB’ye baktığımda aklıma gelen ilk şey: gökkuşağı. Ducky Shine RGB, karanlıkta güneş gibi parlamasını sağlayan ayrı ayrı arkadan aydınlatmalı tuşlara sahiptir. Aydınlatmanın renklerini ve efektlerini değiştirmek için yazılım gerektiren birçok arkadan aydınlatmalı klavyenin aksine, Ducky Shine RGB buna ihtiyaç duymaz. Ducky Shine RGB, tuşların bir kombinasyonunu kullanarak aydınlatma profilini değiştirmenin bir yolunu sunar: Hafif modu, Reaktif modu, Aurora modu, Dalgalanma modu, Dalga modu. Ayrıca her renk için aydınlatma seviyesini değiştirebilirsiniz: Kırmızı, Yeşil, Mavi.

Ducky Shine RGB, çıkarılabilir bir mini USB kablosuyla çalışır. Kablo 4,9 feet uzunluğunda (veya 1,5 metre), temel ihtiyaçlar için yeterli.

Ducky Shine RGB, pürüzsüz varsayılan tuş kapakları ile biraz kaba bir gövdeye sahiptir. Anahtar kapaklar çift vuruşlu ABS yapısına sahiptir.

DIP anahtarlarını kullanarak Ducky Shine’ı Mac ile uyumlu olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

RealForce 87U 

yazilimci-icin-en-iyi-klavye-hangisi
RealForce 87U 

RealForce 87U, daha önce tanıttığım diğer klavyelerden farklı bir yapıya sahip. 

RealForce 87U siyah renkte (veya gri gibi) olup, gövde sağlamdır ve biraz pürüzlü bir yüzeye sahip olsa da yüksek bir kalite potansiyeline sahiptir. Tuş taıkımı PBT’den yapılmıştır (boşluk çubuğu hala ABS’den yapılmıştır) ve oldukça pürüzlüdür. PBT (Polibütilen tereftalat), ABS’den çok daha dayanıklı, yüksek kaliteli bir malzemedir. Yani bir klavyenin kısa bir süre dayanmasını istiyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız, bu klavye gerçekten uzun süre yanınızda olacak.

Tuşlardaki etiketler koyu gri renkte basılmıştır ve düşük ışık koşullarında görülmesi zor olacaktır. 2 istisna vardır: Esc tuşu açık kırmızı renktedir ve Windows tuşlarının plastik bir Windows logosu vardır. 

Programcılar Klavye Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

programv-ciler-neden-klavye-secimine-dikkat-etmelidir

Her şeyden önce, iyi bir klavye her tuşa basıldığında mükemmel geri bildirim sağlamalıdır. Bir klavyenin geri bildirimi anahtarlar tarafından sağlanır, piyasadaki en ünlü mekanik anahtarlar şunlardır: Cherry MX ve Topre . Programcı için klavye özelliklerinde olmazsa olmazlar: mümkün olduğunca basit olmalı, böylece klavyelerimize değil çalışmalarımıza tüm dikkatleri verebilmeliyiz. Bu nedenle bazı oyun klavyeleri, programlama klavyeleri için uygun değildir, ancak bu sadece kişisel tercihtir. Klavye düzeni ve tuş çevirme diğer faktörlerdir, ancak popülaritesi nedeniyle standart düzeni kullanmak en iyisidir. Bağlantı, klavye seçiminde büyük bir faktördür.

Özetleyelim, programcı dostu bir klavye:

 1. Mekanik anahtarlar kullanarak tuşa basıldığında mükemmel geri bildirim vermeli: Cherry MX, Topre
 2. Mümkün olduğunca basit olmalı
 3. USB bağlantısı veya PS / 2 ile USB dongle için PS / 2 bağlantısı olmalı
 4. Standart klavye düzeni olmalı
 5. Hem tam boy hem de kusursuz seçenekler sunmalı

Programcı için Klavye Nasıl Olmalıdır?

Klavye boyutu , klavyedeki tuş sayısı ile tanımlanır. Birkaç klavye boyutu vardır, ancak varsayılan olarak 3 yaygın klavye boyutu vardır: Tam boyut, Tenkey (veya TKL) ve Kompakt.

Klavye boyutunu seçmek kişisel tercihinize bağlıdır. Tam boyutlu bir klavye, tam tuşları (özellikle sayısal tuşlar) içinde barındırır , ancak diğer taraftan çok ağırdır ve kullanıcının elleri fareye ulaşmak için uzun bir mesafe kat etmesi gerekir. TKL klavye muhtemelen bir programcı için en iyi klavyedir. Sayısal tuşlar olmadan standart bir düzen barındıran ve bence programcıların bahsettiğimiz sayısal tuşlara ihtiyacı yoktur. TKL klavyede daha az tuş olduğundan, tam boyutlu bir klavyeden daha hafiftir ve klavyeyle seyahat etmek çok daha kolaydır. Kuşkusuz kompakt klavye en hafif klavyedir, ancak birçok tuşun maliyeti ile genellikle işlev tuşları, örneğin: Home, Ekle, Sil, Page Up / Page Down, F1… F12. İşlev tuşlarını çok kullanırsanız, kompakt boyutlu klavye, bir programcı için iyi bir tercih olmadığını düşünüyorum.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

-1
-1 Puanlar
Ahmet Kaptan

17 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Elinize saglik ama bir ozellik olarak “saglam govde” detayini anlamadim acikcasi, ofis kavgalari icin mi? Hayatimda klavye govdesi kirdigimi hatirlamiyorum. Klavye endustrisi nereye gidiyor. Ayrica bu tus isik geri bildirimleri dikkat dagitmaktan baska ne ise yarar ki yazilimci icin? gamer eglemek icin cikmamis miydi bunlar?

  1. Yazımı okuyup üstüne yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Yazılımcı konu olduğunda her olasılık mevcut. Klavyeyi duvara az fırlatmadık mı? 🙂

 2. Hem tam boy hem de kusursuz seçenekler sunmalı demişsiniz fakat 5 klavyenin 4’ü de tkl yani tenkeyless denilen klavye modeli. Bu klavyelerde numpad bulunmaz.

 3. Klavyelerden rgb olani sevdim cunku ben karanlikta’da calisirim ve bu benim isime baya yarayacak gibi gozkuyo. ve Capraz programlama nasil yapilir (CSS ile python kullanmak yada Java ile Mysql yada Sql ile C# vb)

 4. Güzel bilgilerle dolu bir yazı fakat ürünlerin hiçbirinin Türkiye’de satışı yok bu yüzden yararsız maalesef.

 5. Merhabalar güzel bir yazı olmuş, bir iki sorum olacaktı, red switch gaming bir klavye önerirmisiniz yazı yazmamda ve hızımda sıkıntı yaratabilir mi ? daha önce hiç mekanik klavye kullanmadım bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Teşekkürler.

 6. Emek edip yasmışsınız ancak, hiçbirinin uzaktan yakından yazılımcılar için uygunluğu sözkonusu değil. Yazılımcılar için 1. Öncelik ergonomidir. Microsoft Sclup serisini tek geçerim. Mekanik klavye kullanılmaz çünkü çok ses çıkarır ayrıca en önemlisi tuşlar yüksekte kalır bi süre sonra bilek acımaya başlar. C# gibi noktalıvirgül veya Python gibi iki nokta üstüste nin sık kullanıldığı dillerde shift tuşunun üzerinde veya yakınında olması önemlidir. Işık filan da olmaz genelde çünkü yazılımcının dikkati dağılmaması gerekir. Tuşlar yine çok yumuşak olmalı. MacBook larda çok iyi klavyeler. Mekanik klavyeleri oyuncular kullanır. Eğer yazılımcı iseniz hem klavye hem mouse için Microsoft Sclup setini tavsiye ederim 3 yıldır kullanıyorum harikadır. Mouse özellikle bilekteki damarlara baskı yapmaz ve kan akışı kesilmez. Bu sayede bileğiniz uyuşmaz ve eliniz soğuk kalmaz.