Neden Ruby Öğrenmelisin ?

Birçok Ruby geliştiricisi, Ruby ile çalışmanın eğlenceli olduğunu düşünüyor ve kodlamayı öğrenirken, eğlenceli , harika ve motive edici olduğunu düşünüyor.


ruby-ogren

Neden Ruby ?

Birçok Ruby geliştiricisi, Ruby ile çalışmanın eğlenceli olduğunu düşünüyor ve kodlamayı öğrenirken, motive edici etkisi olduğu konusunda hemfikir. Ruby, gelişmiş bir dildir; bu, Ruby’nin makinenin karmaşık ayrıntılarının çoğunu ortadan kaldırdığı (yani, sizin için geçerli olduğu ) anlamına gelir. Böylece, daha az kod satırıyla sıfırdan hızlı bir şekilde bir çok şey oluşturabilirsiniz.

Ruby, prototip yapmayı kolaylaştıran, Ruby’e yeni başlayanlar veya kodlamaya yeni başlayanlar için tercih edilen bir web çerçevesi haline getiren, tam yığınlı bir web çerçevesi olan Ruby on Rails çerçevesi tarafından popüler hale getirildi.

Acemi Dostu

Ruby’e Başlamak Kolay

Ruby başlangıçta programlamayı eğlenceli hale getirmek için tasarlandı ve Japonya’da, Ruby oyun oynamak için kullanıldı. Ruby özü itibari ile ingilizce seviyesi düşük olan insanlar için de çok elverişli, bu da kodlamayı yeni başlayanlar için anlaşılması kolay hale getiriyor.

Ruby on Rails ile hızlı bir şekilde prototipler üretebileceğiniz için, çoğu kişi Ruby’de kodlamayı tatmin edici bir deneyim olarak görüyor.

Esnek

Dinamik olarak yazılmış bir dil olan Ruby, özelliklerin nasıl oluşturulacağı konusunda katı kurallara sahip değildir ve konuşulan dillere çok yakındır. Farklı yöntemler kullanarak problem çözme konusunda daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız. Dahası, Ruby ayrıcahatalarınıza karşı çok yumuşak davranıyor , bu nedenle sorunlu kısma ulaşana kadar programınızı derleyebilecek ve çalıştırabileceksiniz.

Ölçeklenebilirlik

Bakımı Kolay Değil

Bir Ruby uygulaması büyüdükçe ve karmaşıklaştıkça, hataların izlenmesi ve düzeltilmesi zor olacağından bakımı zorlaştırabilir, bu nedenle kodunuzu nasıl tasarlayacağınızı ya da bakım kolaylığı sağlamak için birim testlerini nasıl yazacağınızı bilmek için deneyim ve fikir sahibi olun. Bununla birlikte, deneyimli bir Ruby danışmanıyla çalışarak kodu daha iyi tasarlamayı öğrenebilirsiniz.

Yavaş

Dinamik olarak yazılmış bir dil olarak Ruby yavaştır, çünkü çok esnektir ve bir şeyin tanımının ne olduğundan emin olmak için makineye çok fazla başvuru yapılması gerekir ve bu da Ruby performansını yavaşlatır. 

Her halükarda, Ruby’nin daha hızlı bir uygulaması olan JRuby gibi alternatifler var. Bu muhtemelen hala Java kadar hızlı olmasa da, işinizi kolayca görecektir.

Topluluk

Her şeyden önce, topluluk büyüklüğü önemlidir, çünkü bir programlama dili topluluğu ne kadar büyükse, o kadar fazla destek alırsınız. Programlama dünyasına adım attığınızda, geliştirici topluluğundan tamamen yardım almanın ne kadar hayati olduğunu anlayacaksınız. Dahası, bir topluluk ne kadar büyük olursa, o kadar dilde gelişimi kolaylaştırmak için daha fazla insan, kullanışlı araçlar inşa edecek. Şu an itibariyle, dünya çapında 600’den fazla önemli programlama dili var.

Bu nedenle, Ruby topluluk boyutunun ayrıntılarına girelim.

8. En Büyük StackOverflow Topluluğu

StackOverflow, kodlama dünyasına yeni girmiş iseniz ilk defa duymanız normal.Fakat sizin ve programınızın bir çok defa hayatını kurtaracağından eminim. Programlama dilleri açısından, Ruby 27.000’in üzerinde takipçiye sahiptir ve en çok takip edilen 9. dildir. Genel olarak Ruby, yeni başlayanlar ve popüler dillerden hoşlanan bir topluluktur. Ruby soruları, en hızlı cevaplanan diller arasında 2.sıradadır.

5. En Büyük Meetup Topluluğu

Toplantılarda genellikle ağ geliştirebilir ve diğer geliştiricilerden bilgi edinebilirsiniz. Toplantılar genellikle bunu isteyenler için de mentorluk sunar. Meetup.com’da 840’tan fazla Ruby grubu bulunmaktadır ve dünya genelinde 430’dan fazla üyesi bulunmaktadır.

MVC web çerçeveleri açısından, Ruby on Rails hala en popüler web çerçevesidir ve topluluğun çoğunluğu tek bir çerçeve üzerinde yoğunlaşırken, parçalanmış çerçeveyle karşılaştırıldığında Rails çerçevesi üzerinde çok daha fazla destek alırsınız.

GitHub’da en çok 3. etiketlenmiş dil

Genel olarak, ne kadar faydalı projeler varsa, birisinin ihtiyaç duyduğunuz bir işlevi daha iyi yapması ve iyi bir şekilde geliştirmesi, geliştirme sürecinizi büyük ölçüde hızlandırır. Ruby on Rails, geliştirmeye yardımcı olacak birçok güzel mücevher ve araçlara sahiptir ve GitHub‘da 500’den fazla yıldızın olduğu 970’in üzerinde Ruby projesi bulunmaktadır.

ruby-ile-gelecek

Gelecek

Node.js yükselişiyle, Ruby on Rails’in popülaritesi bir miktar azaldı, ancak Ruby on Rails ile prototip oluşturma kolaylığı sayesinde, teknoloji girişimleri Ruby on Rails’i sevmeye devam ediyor.

Ruby, TIOBE endeksindeki en popüler 10. dildir

Açık kaynaklı bir proje olarak, Rails nispeten hızlı bir güncelleme döngüsüyle aktif olarak çalışıyor ve Ruby on Rails 5. beta sürümü 18 Aralık’ta yeni piyasaya sürüldü, bu yüzden Ruby’nin teknik yeteneği hala güçlü.

Öğrenmeye ilgi Ruby 2015 yılında% 22,2 büyüdü

Bir programlama dilinin konuyla ilgili kalma yeteneği, dilin yeni kan alıp almadığına da bağlı olduğundan, Ruby’nin oldukça istikrarlı bir şekilde büyüdüğü açıktır.

Ruby, bootcamp’ları kodlayarak 2015’in en çok öğretilen programlama dili olmaya devam ediyor, çünkü web geliştiricileri Ruby’e kolayca başlayabilir. Tahmin edilen bootcamp’lerin büyüme oranının% 138 olduğu düşünüldüğünde, Ruby’nin toplumu canlı tutmak için nispeten yeni gelen giriş akışına sahip olması beklenebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir