Programlama ve Matematik Arasındaki İlişki Nedir?

Matematik ve programlama biraz yanlış anlaşılmış bir ilişkiye sahiptir. Pek çok kişi, programlama öğrenmeye başlamadan önce matematikte iyi olmanız veya matematik dersinde iyi notlar almanız gerektiğini düşünür. Peki, bir kişinin programlama yapabilmesi için ne kadar matematik bilmesi gerekir?


programlama-icin-matematik

“Yazılımcı Olmak İçin Ne Kadar Matematiğe İhtiyacım Var?”

Matematik ve programlama biraz yanlış anlaşılmış bir ilişkiye sahiptir. Pek çok kişi, programlama öğrenmeye başlamadan önce matematikte iyi olmanız veya matematik dersinde iyi notlar almanız gerektiğini düşünür. Peki, bir kişinin programlama yapabilmesi için ne kadar matematik bilmesi gerekir?

Yazılımcı Olmanız İçin Bilmeniz Gereken Genel Matematik Terimleri

Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma 

Bilgisayar zaten sizin için toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemlerini yapacak. Sadece bu işlemleri ne zaman yapmanız gerektiğini bilmek zorundasınız.

Mod

Mod işlemi “kalan” dır ve işareti genellikle yüzde işaretidir(%).

Sayıların Çift/Tek Sorgusu

Bir sayının tek mi yoksa çift mi olduğunu bilmek istiyorsanız, 2’ye bölün. Sonuç 0 ise, sayı çift olur. Sonuç 1 ise, sayı tektir

Bir sayının yüzdesini almak 

Herhangi bir sayının yüzdesini bulmak için verilen sayı önce 100’e bölünür ve bulunan sayının % kaçı isteniyorsa o sayı ile çarpılır ya da verilen sayı ile verilen yüzde sayısı çarpılır ve bulunan sayı 100’e bölünür.

Negatif/Pozitif Sayıların Ne Olduğunu Bilin

Sıfırdan küçük sayılara negatif (-) sayılar, sıfırdan büyük sayılara pozitif (+) sayılar denir.

Kartezyen Koordinat Sisteminin Ne olduğunu Bilin

Programlamada, (0, 0) orijini ekranın veya pencerenin sol üst köşesidir .

Ondalık, ikili ve onaltılık sayı sistemlerinin ne olduğunu öğrenin.

Ondalık sayılar, alıştığımız on basamaktan oluşan sayılardır: 0 – 9 arası. Onaltı tabanına göre sayı sisteminde 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F rakam ve harfleri olmak üzere onaltı sembol kullanılır. İfade edilecek sayının büyüklüğüne uyan semboller yan yana kullanılır. 

Ve bu konuda. Sayı sistemi öğeleri dışında, muhtemelen programlama yapmak için yukarıda tanımını yaptığım çoğu terimi zaten biliyorsunuz. Çoğu insanın bu konuda yanlış algısına rağmen, matematik programlamada bu kadar kullanılmaz. 

Deprem simülatörleri yapan programlar yazmak için matematiği bilmeniz gerekir. Ancak bu, bir deprem simülatörünü programlamak için matematiği bilmeye ihtiyaç duymak yerine, depremler için matematiği bilmeye ihtiyaç duymaktan ibarettir.

Siberci

Bazı Programlama Alanlarında İleri Matematik

Bazı ek matematik bilgisine ihtiyaç duyulabilecek birkaç programlama alanı vardır.

3-b-grafik
3b Çizim Örneği

3B oyunlar ve 3B grafikler – 3B şeyler genellikle trigonometri ve doğrusal cebiri (yani matrisler) bilmeyi gerektirir. Elbette, tüm bu matematik programlamasını sizin için uygulayan birçok 3D grafik kütüphanesi var, bu yüzden ileri bir matematik bilmenize gerek yok.

2b-fizik

2B fiziği (Angry Birds gibi) ve 3B fiziği (birçok popüler 3B oyunun kullandığı gibi) – Fiziği içeren bir programlama yapmak için, bazı fizik denklemlerini ve formüllerini (özellikle yaylı fizik türü olan mekanik, yerçekimi ve toplar eğik düzlemleri) bilmeniz beklenir. Ancak, bunları sizin için uygulayan birkaç fizik motoru ve yazılım kütüphanesi vardır, bu yüzden Angry Birds gibi bir oyun yapmak için fizik denklemlerini bilmeniz gerekmez.

kripto-sifreleme
Kripto Şifreleme

Kriptografi ile sadece RSA’yı kastediyorum. Bu durumda, asal sayıların nasıl çalıştığı ve En Büyük Ortak Böleni (bu basit bir algoritmadır, ancak programlama dillerinde bol miktarda gcd () işlevi vardır.) Diğer şifrelemenin nasıl yapıldığına ilişkin bir matematik öğrenmek zorunda kalırsınız. şifreler çoğunlukla verileri belirli adımlarla hareket ettiriyor. 

Kendi şifreleme algoritmanızı yazmak istiyorsanız ( zaten pek çok iyi olanı var) ilk olarak bu işte gerçekten tecrübe sahibi olmalısınız.Çünkü yazdıklarınızın kolayca kırılma ihtimali var.Bu yüzden zaten elimizde olan çok kaliteli şifreleme sistemlerini kullanmak daha mantıklı olur.

Dolayısıyla, yukarıdaki durumlar için bile, 3D grafikler, fizik veya şifreleme ile programlar yapmak için ileri matematiği bilmenize gerek yoktur. Sadece kütüphaneleri kullanmayı öğrenmeniz yetecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir