Wamp Server Kurulumu ve Kullanımı

Bu yazımızda PHP yazılım geliştirmelerini, bir wordpress, joomla ve benzeri bir cms sistemini veya bir php scriptini kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmemiz için gerekli olan localhost’u nasıl kuracağımızdan bahsedeceğiz.


WAMP Server Nedir ?

Bu yazımızda PHP yazılım geliştirmelerini, bir wordpressjoomla ve benzeri bir cms sistemini veya bir php scriptini kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmemiz için gerekli olan localhost’u nasıl kuracağımızdan bahsedeceğiz.

Bilgisayarımıza localhost kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Bu işlemi gerçekleştirmek için en çok kullanılan, windows için iki adet, mac için ise bir adet program bulunmaktadır. Bunlar; wamp serverxamp servermamp server‘dır. Bu programlardan birisini indirip çalıştırmak ve devamında gerekli aşamaları gerçekleştirerek kurulumu tamamlamak, bizleri bir localhost sahibi yapacak ve sonunda bilgisayarımızda PHP dosyalarını çalıştırabiliyor durumda olmamıza imkan sağlayacaktır.

WAMP Server Kurulumu

Öncelikle buradan wamp server kurulum programını bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirilen bu uygulama kurulum dosyasını çalıştırıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

Kurulumun ilk aşamasında dil seçimi yapıyoruz.
Lisans sözleşmesini onaylıyoruz ve devam ediyoruz.
Bilgilendirme kısmına göz gezdirip devam ediyoruz.
Programın kurulacağı dizini belirtiyoruz. Bu kısımda değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Bu şekilde devam diyebilirsiniz.
Ve kurulumu başlatıyoruz.
kurulumun bitmesini bekliyoruz.
Wamp Server tarayıcı olarak Internet Explorer kullanacağını söylüyor. Farklı bir tarayıcı seçimi yapmak isterseniz bu kısımda seçebilirsiniz. (Önerilen Hayır)
Yine aynı şekilde editör seçiminizi buradan yapabilirsiniz. (Önerilen Hayır)
Bu aşamaları geçtiyseniz kurulumu başarıyla tamamladınız demektir.
Wamp server kurulumunu tamamlandığınıza göre, artık bilgisayarınızda tüm php dosyalarını çalıştırabilir, dilerseniz localhost içerisinde wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

Wamp Server Kullanımı

Wamp server ile localhost kurulumundan sonra, C sürücüsü içerisinde wamp64 diye bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. (Bu dizin ve isimler kurulum aşamasında belirtilen isimler ile değişkenlik gösterebilir) İlgili yere gittiken sonra karşınıza böyle bir dizin çıkacaktır:

Bu dizin içerisinde bulunan www klasörü sizin localhostunuzun ana dizinidir. Buraya ekleyeceğiniz tüm dosyalara, tarayıcınıza http://localhost yazarak erişebiliyor olacaksınız. Ne demek istendiğini detaylıca inceleyelim.

Wamp dizininde bulunan www klasörünü açalım. Bir takım dosya ve klasörler ile karşılaşacağız.

Bu dosyalar wamp server tarafından oluşturulmuş olan dosyalardır. Şimdi bu dosyaları çalışır durumda görelim. Bunun için tarayıcınızı açın ve adres satırına http://localhost/ yazın.

Karşınıza böyle bir pencere çıktıysa endişelenmenize gerek yok. Herşey yolunda. Bu hatayı almanızın sebebi wamp server’ın aktif olmamasından kaynaklanmaktadır. Wamp server aktif olduğunda sağ alt köşedeki ikonların arasında yeşil renkte bir wamp server logosu görürsünüz. Wamp server’ı kısayoluna tıklayarak veya Başlat > Programlar > Wamp Server içinden seçerek çalıştırınız. Wamp server’ı çalıştırdığınızda sağ alt köşede, bilgisayar saatinizin yanında kırmızı bir wamp ikonu belirecek. ikon eğer sarıda kalırsa ikona sol tık yapıp Restart All Servis butonuna tıklayın ve ikonlar sırasıyla kırmızı sarı ve yeşil olacağını göreceksiniz.

wamp-server-yeşil-renk

Taryıcınızı yenileyin ve localhostunuzda neler olduğunu görüntüleyin.

Buraya kadar herşey yolunda. Artık PHP kodları yazabilir, wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

bir sonraki dersimizde php ile basit örnekler yapacağız. Bir önceki Dersimiz İçin Tıklayın


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Mehmet COŞKUN

Software Engineer

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir