5G NEDİR ? | 2020 ŞUBAT ÖNEMİ NE ?

IOT(internet of things(Nesnelerin İnterneti)) tabamlı bir çok cihaz duymuş, kullanıyor veya kullanmışızdır.5G bize bu konuda bir çok özellik sunuyor.


1G-2G-3G-4G-5G NEDIR ?

5G’deki G, bir kablosuz teknoloji olduğu anlamına gelir.

5g-nedir

1G , analog hücrelerdi,CDMA , GSM ve TDMA gibi 2G teknolojileri ilk nesil dijital hücresel teknolojilerdi.EVDO , HPSA ve UMTS gibi 3G teknolojileri , 200 kps’den saniye birkaç megabite kadar hızlı hale getirdi.WiMAX ve LTE gibi 4G teknolojileri , internet şimdi yüzlerce ve hatta gigabit seviyesindeki hızlara çıkıyor.

G-nedir

5G Bizlere Ne Sunacak ?

5G bize üç önemli özellik sunuyor :

    1. Daha yüksek hız(Daha fazla veri taşımak için)
    2. Daha düşük gecikme süresi(Daha hızlı yanıt vermek için)
    3. Daha fazla bağlanma seçeneği(Bir çok cihaza aynı anda bağlanabilmek için)

Bu üç özelliği ele alıp çeşitli örnekler sunmak istiyorum. IOT(internet of things(Nesnelerin İnterneti)) tabanlı bir çok cihaz duymuş, kullanıyor veya kullanmışızdır.5G bize bu konuda bir çok özellik sunuyor.

Türkiye’de hastenelerde kullanılan Da Vinci Robotları duymuşsunuzdur. Duymadıysan Tıkla Hemen Öğren.Bu robotlar ile , kalp ameliyatları veya çeşitli ameliyatlar yapılmakta, kalp ameliyatında örneğinde olduğu gibi cerrah kişi robotu yöneterek kalp ameliyatını yapar ve bu ameliyat sırasında kaburgalar kırılmaz ve geriye ufak bir yara kalır vücutta.

davinci-robotu

Ama asıl ilginizi çekecek nokta ise bu ameliyatın 5G yani Şubat 2020 tarihinden sonra Türkiye’de bulunan hastanın , Fransa’da bulunan bir cerrah tarafından robot yardımıyla ameliyatı yapacak olması.Şuan robotlar buna müsait olmasına rağmen internet hızı bu duruma müsait değildir. Çünkü : 1ms olan algılama süresini karşılayamamaktadır. Ama 5G ile birlikte bu süre 1ms’ nin çok altına düşecek. Düşünsenize 🙂

Bir başka örnek ise :

Sürücüsüz otomobillerin gerçekten işe yaraması için 5G’ye ihtiyacı olabilir . İlk nesil sürücüsüz otomobiller kendi kendine yetecek, ancak gelecek nesiller güvenliği artırmak ve trafiği yönetmek için diğer otomobillerle ve akıllı yollarla etkileşime girecek. Temel olarak, yoldaki her şey her şeyle konuşacak.

5G-surucusuz-araclar

Bunu yapmak için çok düşük gecikmelere ihtiyacınız var. Arabaların hepsi çok küçük miktarda bilgi alışverişinde bulunurken, neredeyse anında yapmak zorundalar. İşte 5G’nin bir-milisaniyelik gecikme süresi oyun, bir veri paketi doğrudan iki arabalar,veya bir arabadan bir elektrik direğindeki küçük bir hücreye başka bir arabaya sıçrar. (Bir ışık milisaniyelik yaklaşık 186 mil uzaklıktadır, bu nedenle çoğu 1ms gecikme süresi hala işlem süresidir.)

Cloud Games(Bulut Oyunları)

bulut-oyunlari

Şubat 2020’den sonra artık oyun yükleme,oyun indirme veya “Ya bilgisayar keşke şu oyunu kaldırsa” demenize gerek kalmayacak.Çünkü Şubat 2020’den sonra oyunlarınızı Cloud(Bulut) sistemi üzerinden kesintisiz bir şekilde oynayabildeceksiniz. 

Heyecanla 5G’i beklerken , yazılımcılar olarak hazırlıklarımızı yapıp çoktan bitirmiş olmamız gerekir.Yeni sistemler veya yeni hareketler yeni ekosistemin habercisi ve yeni fikirler için bir fırsattır. 🙂   


Siberci.com

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir