Bulut Bilişim Güvenli Midir ?

Bilgisayar ve diğer cihazlar için , istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan, bilgisayar kaynakları sağlayan , internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adıdır.


Bulut Bilişim Nedir ?

Bulut Bilişim:

Bilgisayar, veri bilimi ve diğer cihazlar için , istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan, bilgisayar kaynakları sağlayan , internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adıdır.

Bulut Bilişim Nasıl Çalışır ?

bulut-bilisim

Bulut Bilişim sıra ile , internet kaynakları, yazılımı ve bilgileri , bir ağ üzerinden paylaşmayı ifade eder.Bir kullanıcı olarak , buluttaki  depolanan bilgilere internet üzerinden erişirsiniz. Böylece hiç bir şekilde kendi diskinizi kullanmanız gerekmez. Bulut Bilişim sistemine her yerden erişebilir örnek olarak : Diziüstü bilgisayar,tabletler veya akıllı telefonlar dahil istediğiniz her yerden herhangi bir cihaza indirmek imkanına sahipsiniz.Ayrıca sunumlarınızı eş zamanlı olarak düzenleyebilirsiniz.

Avantajları Nedir ?

 1. Dünya Çapında Erişim : Bulut bilişim hareketliliği arttırır  ve belgelerinize dünyanın neresinde olursan ol dosyalara her yerden erişebilirsin.
 2. Daha Fazla Depolama Alanı :Geçmişte hafıza, söz konusu cihazın depolama alanı ile sınırlıydı.Bellek yeterli değil ise harici depolama gerekliydi.Bulut Bilişim ile depolama alanını  dert etmenize gerek kalmadı.
 3. Kolay Kurulum : Bulut Bilişiminin kurulumu bir kaç dakika içinde ayarlayabilirsiniz.Ayrıca yönetim paneli ilk defa kullanan biri içinde kolay ve anlaşılırdır.
 4. Otomatik Güncelleme :Bulut Bilişim hizmet sağlayıcısı , güncellemeler ile sorumlu olup , bu güncellemelerin indirilmesi gerekir.
 5. Kolay Kurulum :Bulut Bilişim genellikle ucuzdur.Yazılım zaten çevrimiçi olarak yüklendiğinden kendinizin yüklemesi gerekmez.

BULUT BİLİŞİM SİSTEMİ

GÜVENİLİR Mİ ?

bulut-bilisim-guvenligi

 • Güvenlik : Bulut Bilişim sistemi kullanırken unutulmamalıdır ki ! Verilerinizi üçüncü bir tarafa devrediyorsunuz.Dünyadaki bir çok insan bulut bilişim sistemi kulladığını düşünürsek güvenlik açıkları olması muhtemeldir.Bu yüzden kişi ve şirketler bulut bilişim sistemine mesafeli durmaktadır.
 • Google Cloud Connect gibi  bazı sunucular diğer güvenlik önlemlerinin yanı sıra özelleştirilebilir spam filtreleme  , e-posta şifrelemesi ve güvenli giriş ekranı sunmaktadır.
 • Bulut Bilişime geçiş yapan veya kullanan, kullanıcı ve şirketler için güvenlik çok önemlidir.Ve gelişen güvenlik tehtidleri ile beraber kullanıcıların altyapı özelleştirmesi , sınıfının en iyi güvenliğini sunan bir bulut sağlayıcısı ile çalışılması çok önemlidir.
 • Bulut depolama ve kullanımının avantajlarından biri de özel bir donanıma olan ihtiyacın ortadan kaldırmasıdır.Bulut uygulamaları veriyi merkezileştirirken , bulut güvenliği de korumayı merkezileştirir.
 • Saygın  ve güvenilir bir bulut hizmeti sağlayıcısı seçtiğimizde manuel güvenlik yapılandırmalarına adeta “BY BY” diyebilirsiniz. Bulut Bilişimi ile tüm yönetim tek bir yerde olur ve sizin adınıza yönetilir.

  Genel bir sonuca varacak olursak Bulut Bilişim şirket içi bir ortamdan daha az riskli değildir.


  Siberci.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir