COVID-19 Salgınına Karşı Kullanılan 3 Temel Tekonolji

Bilgi ve iletişim teknolojileri ve diğer teknolojiler, küresel COVID-19 salgınının yayılmasıyla mücadele ve yayılma çabalarını desteklemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.


covid-19-robotlar
kaynak : bbc.com

Bilgi ve iletişim teknolojileri ve diğer teknolojiler, küresel COVID-19 salgınının yayılmasıyla mücadele ve yayılma çabalarını desteklemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

İşte bu benzeri görülmemiş kriz sırasında yenilikçi teknolojinin yardımcı olduğu üç temel alan:

1) COVID-19 Salgınına Karşı Solunum Cihazları

mercedes-formula-1-solunum-cihazi
Kaynak: https://www.mercedesamgf1.com/

Solunum cihazları, COVID-19’a bağlı ileri solunum problemleri olan hastaların tedavisinde çok önemlidir. İtalya, Lombardiya’dan gelen erken raporlar, Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı cihazları aracılığıyla oksijen verilen hastaların yüzde 50’sinin invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacını ortadan kaldırdığını göstermektedir. Ancak dünyadaki birçok ülke bu çok ihtiyaç duyulan ekipmanın kritik bir sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı.

İngiltere’den gelen çözüm ise, beklenmedik bir kaynaktan geliyor: Mercedes,ventilatöre ihtiyaç duymadan akciğerlere oksijen iten bir CPAP solunum cihazı oluşturmak için University College London Hospital’daki, University College London mühendisleri ve klinisyenleriyle çalıştı . Bu çözüm önceki modellere göre yüzde 70 daha fazla etkili olduğu ölçüldü..

Normalde Mercedes, Formula 1 otomobilleri için piston ve turboşarj üretecek makineler şu anda bu CPAP solunum yardımlarını üretmek için kullanılıyor ve şirketin Brixworth, İngiltere’deki tüm tesisi bu talebi karşılamak için yeniden tasarlandı . Tasarım, diğer şirketlerin gerektiğinde ekipmanı yeniden üretebilmesi için açık kaynaklı hale getirildi.

2) COVID-19 Salgınına Karşı Kontak İzleme Sistemi

covid-19-robotlar
kaynak : bbc.com

Virüsün yayılmasının izlenmesi, şimdiye kadar hastalığın yayılmasını kontrol altına almanın etkili bir yolu olduğu gösterilmiştir. Çin ve Gana gibi çeşitli ülkelerde cep telefonu teması ile izleme sistemleri başlatıldı ve geçen hafta, 2 rakip olan, Apple ve Google , hastalığın yayılmasını izlemek için telefonun kısa mesafeli Bluetooth tabanlı ağ sinyallerini kullanacak ortak bir proje duyurdu .

Lihtenstayn-saglik-bilezikleri
Kaynak : bbc.com

Lihtenştayn, potansiyel bir COVID-19 vakalarını gerçek zamanlı olarak ‘erken uyarı sistemi’ oluşturmak için biyometrik bileziklerle vatandaşlarını uyaracak bir pilot program başlattı . Proje için bilezikler, kadınların doğurganlık döngülerini izlemelerine yardımcı olmak için şu anda bilezik satan bir İsviçre tıbbi teknoloji şirketi olan, Ava tarafından tedarik ediliyor.

Bilezikler cilt sıcaklığı, solunum hızı ve kalp atış hızı gibi metrikler hakkında verileri topluyor ve veriler daha sonra analiz için İsviçre’deki bir laboratuvara gönderiliyor. Bu verilerin, sağlık otoritelerinin, bireylerin fizyolojisindeki semptomların fark edilmeden önce bile olası COVID-19 vakalarını tanımlayabilen ince değişikliklerin kesin modelini tespit edebilecek algoritmalar geliştirmesine yardımcı olacağı umut ediliyor.

Ayrıca,  Pan-Avrupa Gizlilik Koruma Proximity İzleme (PEPP-PT)  girişimi, Bluetooth teknolojisi, makine öğrenimi ve AI kullanarak COVID-19 kişi izlemesine yardımcı olan GDPR uyumlu bir uygulama oluşturmaya çalışıyor .

3) COVID-19 Salgınına Karşı Hasta Bakım Sistemi

Dünya çapında COVID-19 vakalarının sayısı iki milyonu aştı . Her insanın hastanede tedavi edilmesi gerekmese de, hasta sayısı dünyadaki sağlık personeline olağanüstü yük bindirmektedir.

Çin’de, uzaktan kontrol edilen robotlar, tıp personelinin virüsü test etmek için ağız salgılarını(tükürükleri) almak, ultrason taramaları yapmak ve organları stetoskop ile dinlemek gibi kritik işlevleri yerine getirmesine yardımcı olmak için aktif olarak kullanmaya başlandı . Avrupa’nın COVID-19 salgınının merkez üssü olan İtalya’da robotlar yiyecek vermek ve rutin sağlık göstergelerini izlemek için kullanılmaya devam ediyor.

covid-19-mit-icadi
Kaynak : techGenz.com

Yapay Zeka (AI) da hasta bakımında rol oynamaktadır. Bir örnek, MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen ve doktorların kronik hastalıkları olan hastaları uzaktan izlemelerine yardımcı olan, ancak COVID-19 salgını ile başa çıkmak için yeniden tasarlanmış bir cihazdır.

Emerald adlı cihaz bir hastanın odasına kurulur ve sisteme geri dönmeden önce vücutlarından çıkan kablosuz sinyaller aracılığıyla sağlıklarını izler. Sistemin algoritmaları, kişinin solunum hızını, uyku düzenini ve hareketlerini izlemek için sinyallerdeki değişiklikleri analiz edebilir. Bu veriler daha sonra evdeki değişiklikleri inceleyebilen bir doktora gönderilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir