Google Play Store ve Kötü Amaçlı Yazılımlar

Son zamanlarda, Google Play Mağazası üzerinden bir çok kötü amaçlı yazılım veya uygulamaları çıkmaya başladı.


  • Son zamanlarda, Google Play Mağazası üzerinden bir çok kötü amaçlı yazılım veya uygulamaları çıkmaya başladı.
  • Bu uygulamaların bazılarında, çok sayıda Android kullanıcısı için büyük bir tehdit oluşturan milyonlarca indirme işlemi var.

Google, Google Play Store’daki bir uygulama için izin listesi var ,ama bazı kötü amaçlı uygulamaların bu izin listelerinin dışına çıktığı belirlendi.Google, Google Play Store’dan kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamaları düzenli olarak temizliyor, ancak platformun barındırdığı uygulama ve yazılımları düşündüğümüzde Google için bu aşılacak büyük bir engel.

Önemli olaylar

Android kullanıcılarına yalnızca resmi Play Store’dan uygulama indirmeleri söylenir. Google tarafından onaylanan uygulamaların kötü amaçlı yazılımlara gizlice girme örneklerine bir göz atalım.

Temmuz 2019 – Yalnızca Temmuz ayında 32 milyondan fazla kez indirildiği bildirilen yaklaşık 205 kötü amaçlı uygulama ve bu uygulamaların, mobil yazılım,abonelik dolandırıcılığı ve daha birçok özelliğine sahip kötü amaçlı kod içerdiği belirlendi.

Ağustos 2019 – CamScanner adlı popüler bir PDF oluşturucunun ‘Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n’ adında kötü amaçlı bir modül içerdiği keşfedildi. Modül virüslü reklamlar gösterdi. Kaspersky bunu Google’a bildirdikten sonra, uygulama derhal kaldırıldı.

Eylül 2019 – Bu ay Joker Truva Atı teslim etmek için yeni bir kötü amaçlı yazılım kampanyası keşfedildi . Google, reklam kodunda kötü amaçlı kod saklayan 24 uygulamayı derhal kaldırdı.

Google , toplam 1,5 milyondan fazla indirilen iki adware uygulamasını , Sun Pro Güzellik Kamerasını ve Komik Tatlı Güzellik Selfie Kamerasını kaldırdı . Bunun dışında, dört VPN uygulaması – HotSpotVPN, Free VPN Master, Secure VPN ve CM Security Applock AntiVirus – ayrıca reklam sahtekarlığı yapmatığı keşfedildi.

2019 Eylül’ünde, toplamda 2.1 milyon indirilen 25 kötü amaçlı uygulama , gelir elde etmek için rastgele reklamlar sunarken gözlendi.

Google Play Store Güvenli Mi?

siber-guvenlik-onlemleri

Google Play Store, Android uygulamalarını indirmek için hala en güvenli yer olmakla birlikte, pek çok olay bildirildiğinde, kullanıcıların tetikte olmaları tavsiye edilir. Hiçbir uygulamakötü amaçlı olmanın dışından demek üzücüde olsa zordur.

Kötü Yazılıma Karşı Önlem Alın

Bir virüsten koruma yazılımı yükleme, uygulamaları düzenli olarak güncelleme ve uygulamaların istediği izinlerin farkında olma gibi temel güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir