Flutter Nedir ? Neden Flutter Öğrenmelisin ?

Bu yıl, mobil uygulamalar giderek daha popüler hale geldi. Neyse ki, bunları oluşturmak isteyen geliştiriciler için birçok programlama aracı var. Bu araçlar arasında, son zamanlarda kendini adından sıkça söz ettiren Flutter da var.


flutter-nedir

Bu yıl, mobil uygulamalar giderek daha popüler hale geldi. Neyse ki, bunları oluşturmak isteyen geliştiriciler için birçok programlama aracı var. Bu araçlar arasında, son zamanlarda kendini adından sıkça söz ettiren Flutter da var.

Flutter Nedir?

Flutter, Google tarafından oluşturulan ve Mayıs 2017’de yayınlanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir mobil UI frameworktur. Birkaç kelimeyle, yalnızca bir kod tabanıyla yerel bir mobil uygulama oluşturmanıza olanak tanır. Bu, iki farklı uygulama (iOS ve Android için) oluşturmak için bir programlama dili ve bir kod tabanı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Flutter iki önemli bölümden oluşur:

  • Bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti): Uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak bir araç koleksiyonu. Bu, kodunuzu yerel makine koduna (iOS ve Android kodu) derlemek için araçlar içerir.
  • Bir Framework (Widget’lara dayalı UI Kütüphanesi): Kendi ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebileceğiniz yeniden kullanılabilir UI öğeleri (düğmeler, metin girişleri, kaydırıcılar vb.)

Flutter ile geliştirmek için Dart adlı bir programlama dili kullanacaksınız. Dil Google tarafından Ekim 2011’de oluşturuldu.

Dart, front-end geliştirmeye odaklanıp , bunu mobil ve web uygulamaları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Biraz programlama biliyorsanız, Dart yazılı bir nesne programlama dilidir. Dart’ın sözdizimini JavaScript ile karşılaştırabilirsiniz.

Neden Flutter Tercih Etmelisin ?

Öğrenmesi ve Kullanması Kolay

Flutter modern bir framework(çerçevedir) ve bunu size fazlası ile hissettirir! Onunla mobil uygulamalar oluşturmak çok daha kolay.

Hızlı derleme: maksimum verimlilik

Flutter sayesinde kodunuzu değiştirebilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Buna Hot-Reload deniyor. 

Önemli değişiklikler sizi uygulamayı yeniden yüklemeye zorlar. Ancak, örneğin tasarım gibi çalışırsanız ve bir öğenin boyutunu değiştirirseniz, gerçek zamanlı olarak test edebilirsiniz!

Başlangıç ​​için ideal

Ürününüzü en kısa sürede yatırımcılara göstermek istiyorsanız, Flutter iyi bir seçimdir.

  • Flutter ile bir mobil uygulama geliştirmek daha ucuzdur, çünkü iki mobil uygulama (biri iOS ve diğeri Android için) oluşturmanız ve bakımını yapmanız gerekmez.
  • Performans – yerel bir uygulama ile bir Flutter uygulaması arasındaki farkı fark etmeyeceksiniz.
  • Çok güzel – Flutter tarafından sağlanan widget’ları kolayca kullanabilir ve müşterileriniz için değerli bir kullanıcı arayüzü oluşturmak üzere kişiselleştirebilirsiniz (Flutter ile yapılan uygulama örneklerini aşağıda bulabilirsiniz).

Geniş Dokümantasyon İçeriği

Yeni teknolojinin iyi bir dokümantasyona sahip olması önemlidir. 

Flutter’ın dokümantasyonlarından çok şey öğrenebilirsiniz ve temel kullanım durumları için kolay örneklerle her şey çok ayrıntılıdır. Kodumdaki widget’lardan biriyle ilgili her sorun yaşadığınızda,hemen sorununuza yanıt bulabiliyorsunuz !

Büyüyen bir topluluk

Flutter’ın güçlü bir topluluğu var ve bu sadece başlangıç!

Bildiğiniz gibi, web sitemde programlama hakkındaki bilgilerimi ve yararlı içeriğimi paylaşmayı seviyorum . 

Flutter’ı kullanmaya başladığımda yaptığım ilk şey toplulukları aramaktı ve Flutter hakkında bilgi alışverişinde bulunacak çok sayıda yer var.


  • Flutter Awesome: En iyi Flutter kitaplıklarını ve araçlarını seçen harika bir liste. Bu web sitesi, çok sayıda örnek, uygulama şablonu, öneri vb. Günlük içerik yayınlamaktadır.
  • Awesome Flutter: Makalelerin, videoların, bileşenlerin, yardımcı programların vb. Bir listesini içeren bir GitHub deposu (Flutter Awesome ile bağlantılı).
  • Itsallwidget : Flutter ile oluşturulmuş açık bir uygulama listesi.
  • Flutter Topluluğu: Makaleler, öğreticiler ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz bir ortam.

Android Studio ve VS Kodu tarafından desteklenir

Flutter farklı IDE’lerde kullanılabilir. Bu teknoloji ile geliştirmek için iki ana kod düzenleyici Android Studio (IntelliJ) ve VS Code’dur.

Android Studio, her şey önceden entegre edilmiş eksiksiz bir yazılımdır. Başlamak için Flutter ve Dart eklentilerini indirmelisiniz.

VS Code hafif bir araçtır ve her şey piyasadaki eklentilerle yapılandırılabilir.

Tercih ettiğiniz IDE’yi seçmekte özgürsünüz!

Sonuç

Freelance çalışma yapmaya başlamak istiyorsanız, Flutter kullanmayı düşünmelisiniz.

2020’de bu teknolojinin patlayacağına inanıyorum. Bu, birçok insanın nasıl kullanılacağını bilen geliştiricileri arayacağı anlamına gelir.

Fransa’daki Malt adlı serbest çalışanlar için en büyük platform, yakın zamanda bu yılın teknoloji trendlerini yayınladı. Flutter, bu platformda 2018-2019 arasında% + 303 büyüdü.

By Gaël Thomas


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir