Java ve JavaScript Arasındaki Farklar Nedir?

Hem yeni programcılar hem de teknoloji dışı insanlar Java ve JavaScript'i uzun süre karıştırdı, ancak tek ortaklıkları “Java” kelimesidir. Birinin mutlaka diğerinden daha iyi olması gerekmez; programcılar Java ve JavaScript'i farklı görevler için kullanırlar.


Hem yeni programcılar(Yeni programcılar için iş imkanı) hem de teknoloji dışı insanlar Java ve JavaScript’i uzun süre karıştırdı, ancak tek ortaklıkları “Java” kelimesidir. Birinin mutlaka diğerinden daha iyi olması gerekmez; programcılar Java ve JavaScript’i farklı görevler için kullanırlar.

JavaScript

JavaScript-programlama-dili

İnternetin ilk günlerinde, 1990’larda, Internet Explorer ve Netscape Navigator, kamuoyu tarafından kullanılan en popüler iki web tarayıcısıydı. Sadece 10 günde, Netscape, Inc.’te Brendan Eich adlı bir geliştirici, bilgisayara kullanıcı girişi aldıktan sonra kullanıcıyla nasıl etkileşime geçileceğini öğretebilecek bir programlama dili oluşturabildi. Bu dile “Livescript” adını verdiler ve doğrudan Navigator’e eklediler.

Bu, tarayıcının kelimenin tam anlamıyla kullanıcının komutlarını yorumladığı anlamına geliyordu; kodun derlenmesi gerekmedi ve bir eklentiye gerek yoktu. Başka bir programlama dili olan Java, Java’nın çalışması için ayrı bir eklenti gerektirmesine rağmen, aynı zamanda popülerlik kazanıyordu. Netscape fırsatı gördü ve dillerini “JavaScript” olarak yeniden adlandırdı. İnternetin ilk günlerinde JavaScript vazgeçilmezdi.

Java

Java-programlama-dili

Java, James Gosling tarafından icat edilmiş ve Sun Microsystems tarafından geliştirilen bir programlama dilidir.Dört yıla yakın sürdü. 1991’de “Yeşil Takım” olarak adlandırılan bir grup Sun Microsystem mühendisi Java oluşturmak için gece gündüz çalıştı. İlk 1995 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan bu yana birçok yeni sürüm piyasaya sürüldü. Bugünün İnternet’i Java tarafından çalıştırılan programlamaya kesinlikle doymuş durumda ve günlük yaşamı kolaylaştıran birçok uygulama için Java’ya teşekkür ediyoruz. Java şu anda Oracle’a aittir.

Java ve JavaScript Arasındaki Temel Farklılıklar

Hem Java hem de JavaScript farklı şekilde yazılır, birleştirilir ve yürütülür ve her biri yapabilecekleri konusunda çarpıcı farklılıklara sahiptir.

Java, Android uygulamaları, kredi kartı programlaması ve masaüstü uygulamaları ve web kurumsal uygulamalarının oluşturulmasında da dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılır. Karşılaştırma yapmak gerekirse JavaScript, web sayfalarını daha etkileşimli yapmak için kullanılır. Çoğu programcı size JavaScript’in daha popüler olduğunu ve Flash’tan daha fazla işlevselliğe sahip olduğunu söylese de, Flash uygulamasına alternatif olarak kullanılabilir. JavaScript, HTML’de animasyon oluşturma gibi düzgün şeyler yapmak için kullanılabilir.

Özetle, her dilin nasıl kullanıldığı konusuna gelince, Java genellikle tüm sunucu tarafı gelişimi için kullanılırken, JavaScript doğrulama ve etkileşim gibi işlevler için istemci tarafı komut dosyaları geliştirmek için ayrılmıştır. Başka önemli farklılıklar da var:

  • Java kodu derlenmeli ve JavaScript kodu tamamen açık olmalıdır.
  • Her dil farklı eklentiler gerektirir.
  • JavaScript kodu yalnızca bir tarayıcıda çalıştırılırken, Java sanal bir makinede veya tarayıcıda çalışan uygulamalar oluşturur.
  • Java bir OOP (nesne yönelimli programlama) dilidir ve JavaScript özellikle bir OOP kodlama dilidir.

Yeni bir programlama öğrencisi, hem Java’nın hem de JavaScript’in kodlama repertuarına eklemeye değecek dil olduğunu öğrenecek. Aslında, birçok programcı ve geliştirici, bu iki dili erken, arka arkaya öğrenmenin, yeni bir programcı için çok akıllıca bir hareket olduğunu söylüyor. Kuşkusuz, Java ve JavaScript’i bir kişinin kemeri altında bulundurmak, bir programcının daha istihdam edilebilir olmasını sağlayacak ve yol boyunca daha kazançlı iş fırsatlarına yol açacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir