Java ve Python Dillerinin Avantajları ve Dezavantajları?

Her şeyden önce, unutmayın, tüm diller aslında aynıdır ve tüm diller aynı şeyi bir şekilde veya başka şekilde yapabilir.


Java-ve-Python

Her şeyden önce, unutmayın, tüm diller aslında aynıdır ve tüm diller aynı şeyi bir şekilde veya başka şekilde yapabilir. Bir dil seçmek kolay ya da zor olması ile ilgili değil, bir bütün olarak kodlamayı nasıl gördüğünüzle ilgili. Kodlamadan memnunsanız, pozitif olarak görürsünüz ve yeni şeyler denemekten korkmazsınız. Ancak, kötü bir dil, genel olarak programlama yapısından nefret etmenizi sağlayabilir.

Java ve Python’a gelince, ikisi arasındaki farkı daha belirgin ifade edecek olursak. Kodlamaya başlayan çoğu insan , birçok programlama dili ile Python’u karşılaştırdığında Python’u daha sempatik bulabilir.

Neden Java’yı Seçmelisin

Java-programlama-dili

Java Kod Yapısı

Java’da “Hello World” nasıl yazılır:

class Main{

  public static void main(String... args) {
 
    System.out.println("Hello World!");
  }
}

Not: Java Nedir , ve öğrenmenin en iyi yolları nelerdir ?

Java’nın Avantajları

 1. Java ayrıntılı, okunabilir ve iyi yapılandırılmıştır. Java’da büyük miktarlarda kod okumak çok daha kolaydır.
 2. Java, pek çok platformda yaygın olarak kullanılır: Android uygulamaları (Mobil), Backend, Masaüstü uygulamaları (Java FX), bu nedenle Java’yı öğrenmek, bunların herhangi biri için bir adımdır. (Not: 1) Daha önceki uygulamalar Java’lı tarayıcılar için yazılmıştır, Android, Kotlin’e bir dil olarak da izin veriyor ama yine de JVM tabanlı bir uygulama.
 3. Uygulamanıza veya programınıza yeni işlevler eklemek için çok çeşitli kütüphane ve frameworklere sahiptir.

Java’nın Dezavantajları

 1. Geliştiriciler Java üzerinden diğer dillere yönelmeye başlıyor (örneğin, Android’de Java üzerinden Kotlin) ve dolayısıyla Java kullanımında düşüşe yol açıyor.
 2. Dil Futures, Streams ve Lambdas gibi özellikler için desteklese de, sistemi yavaşlatıyor. Java son zamanlarda 6 aylık bir sürüm döngüsüne girdi, ancak geliştiricileri geri getirmek için çok geç kalmış olabilirler.
 3. Java genellikle Python’dan çok daha fazla kaynak koduna sahiptir.

Neden Python’u Seçmelisin

2019-dilleri-python

Python Kod Yapısı

Python’da “Hello World” nasıl yazılır:

print (" Hello World! ")

Not:Python nedir ve öğrenmenin en iyi yolları nelerdir?

Kodlar arasındaki farkı görebilirsiniz Python, kodları daha okunabilir bir biçimde aktarıyor ve bu sayede çok ilgi çekiyor. Ama bu tam gerçeği yansıtmıyor. Küçük kod parçaları üzerinden kıyaslamak doğru fakat gerçek kod yapısına döktüğümüzde işler değişiyor. Java, sebepsiz yere dünyanın en çok kullanılan kodlama dili değil.

Python’un Avantajları

 1. Çok basit bir sözdizimi var.
 2. Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme ve genel kapsamlı AI alanında yaygın olarak kullanılıyor. Veri analizi ve görselleştirmede çokça tercih ediliyor.
 3. Web geliştirmede Django gibi bir frameworke sahip.

Python’un Dezavantajları

 1. Python öğrendikten sonra Java gibi dilleri öğrenmek zordur fakat Java’dan Python’a geçiş oldukça rahattır. Python, programların çalışma şeklinden temel kavramları soyutlar ve ilk önce bir mantık yaklaşımını tercih eder.
 2. Daha az platformda kullanılır.
 3. Python yorumlanmış bir dil olduğundan, çoğu durumda Java’dan daha yavaştır.

Karar

Öyleyse avantajlar iyi ama gerçekte ne seçmelisin?

Değişir. Seçmeniz için birkaç örnek vereceğim:

Programlama ile ilgileniyorsanız, sözdizimini öğrenmesi kolay olduğu için Python’u öğrenin.

Bilgisayar bilimi / mühendisliği üzerine gitmeyi planlıyorsanız, ilk önce Java’yı öneririm çünkü programlamanın iç işleyişini anlamanıza yardımcı olur. Java’dan sonra Python’a geçmek, sizin için daha elverişli olur.

Herhangi bir noktada mobil uygulamalar yapmayı planlıyorsanız, Java’ya başlayın, çünkü Android’in Java’ya ihtiyacı vardır ve iOS için de Java’yı öğrendikten sonra Swift’i kolayca öğrenebilirsiniz.

İkisinden birini öğrenirken doğru kaynaklardan yararlandığınıza emin olun, çünkü bu sizin sevdiğiniz veya sevmediğiniz şeyler arasındaki farkı yaratacaktır.

İyi şanslar.

“Çoğu iyi programcı, programlamayı piyasanın parasını almayı veya toplum tarafından beğenilmesini bekledikleri için değil, programlamanın eğlenceli olması nedeniyle programlama yapıyor.”

-Linus Torvalds


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mobil uygulamalar için Java’ya mahkum değiliz. Flutter geliştikçe, Dart hem hızıyla hem de Java’ya çok benzemesiyle zaten, ilgili açığı kapatacaktır.

 2. Java’nın Python’dan daha fazla kaynak koduna sahip olması neden Java’nın dezavantajı?

  1. Python ‘nun en önemli avantajı : Kaynak kodlar diğer tip kodların aksine insanlar tarafından da anlaşabilen yapılardır. Programlama dili bilen bir kullanıcı kaynak kodları incelediği anda programın algoritmasını, çalışma mantığı ve işleyişi kolayca çözüp, müdahale edebilir. Fazla olması değil işlevsel ve anlaşılabilir olması önemli 🙂