Kodlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bilgisayar kodları çok önemlidir. Neredeyse kullandığınız her elektronik cihaz koda bağlı. İşlerin nasıl yürüdüğü çok kafa karıştırıcı görünebilir, ancak ayrıntılara yüzeysel baktığınızda yapıyı anlamaya başlıyorsunuz.


Bilgisayar kodları çok önemlidir. Neredeyse kullandığınız her elektronik cihaz koda bağlı. İşlerin nasıl yürüdüğü çok kafa karıştırıcı görünebilir, ancak ayrıntılara yüzeysel baktığınızda yapıyı anlamaya başlıyorsunuz.

Kod yazan kişilere programcı, kodlayıcı veya yazılımcı denir. Hepsi web siteleri, uygulamalar ve hatta oyunlar oluşturmak için bilgisayarlarla çalışıyor! Bugün ne kodunu, ne için olduğunu ve kodu öğrenmeye nasıl başlayacağınızı öğreneceksiniz.

Kod Nedir

Makina Kodları

Bilgisayarların kendilerine ne yapacaklarını söyleyen Makine Kodu adı verilen bir dili vardır . Gördüğünüz gibi bizlere pek bir şey ifade etmiyor!

Her sayı veya harf, bilgisayarın hafızasındaki bir şeyi değiştirmesini söylüyor . Bu bir sayı veya kelime veya bir resmin veya videonun küçük bir parçası olabilir.Bilgisayarlar bir şey yapmayı bilmiyor ve onlara talimat vermek programcının işidir.

Makine Kodunu öğrenmek mümkün, ancak uzun zaman alır! Neyse ki, bilgisayarlarla iletişim kurmanın daha kolay bir yolu var.

Programlama Dili Nedir?

Python İle Hello World Yazımı

Bu anlaşılması biraz daha kolay görünüyor! Bu resim bilgisayara nasıl  Hello World  yazmasını söyleyen bir kod parçası . Makine kodu kullanmak yerine Python adında bir programlama dili kullanır .

Neredeyse tüm programlama dilleri aynı şekilde çalışır:

  1. Ne yapacağını söylemek için kod yazıyorsun: print(“Hello World”) .
  2. Kod derlenir ve bu, bilgisayarın anlayabileceği makine koduna dönüşür.
  3. Bilgisayar kodu yürütür ve Merhaba, dünyayı bize geri yazar .

Kafa karıştırıcı gibi görünen yüzlerce farklı programlama dili var, ama hepsi aynı şeyi yapıyor. Ne yapmak istediğinizi yazdığınızda, derleyici onu bilgisayarın anladığı bir dile çevirir.

Kodlama Nedir?

Kodlama, bir bilgisayarın istediğiniz gibi davranmasını sağlamak için bir programlama dili kullanma işlemidir. Her kod satırı, bilgisayara bir şey yapmasını söyler ve kod satırlarıyla dolu bir belgeye komut dosyası adı verilir .

Her komut dosyası bir iş yürütmek için tasarlanmıştır. Bu iş bir resim çekmek ve boyutunu değiştirmek olabilir. Belirli bir ses veya müzik parçası çalabilir. Tıkladığınızda gibi sosyal medyada paylaşım yapabilir.

İnsanların aksine, bilgisayarlar tam olarak onlara söylediklerinizi yapar. Bu kulağa harika gelebilir, ancak bazı sorunlara neden olabilir. Bir bilgisayara, belli bir noktadan başlayıp belli bir noktada durmasını söylemezseniz, sonsuza kadar çalışmaya devam eder! 

İyi bir programcı olmak, bir bilgisayara nasıl davranacağını söylemekten ibarettir.

Siberci

Program Nedir?

Komut dosyaları kendi başlarına ancak derlenip çalıştırıldıktan sonra işlem yapabilir . Bu hala dosya üzerinde çalışırken faydalıdır, ancak işiniz bittiğinde, programcı olmayan kişilerin betiğinizi kullanabilmesini istersiniz. İhtiyacınız olan şey ise bu senaryoyu bir programa dönüştürmektir .

Not:Programlamaya Nereden Başlamalıyım?

Senaryonuzdan memnun olduğunuzda, onu bir programda derleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, derleme sizin kodununuz  programlama dili halinden bilgisayarın anlayabileceği  makine koduna çevirir. Bu kez, makine kodu, herkesin indirebileceği ve kullanabileceği bir programda saklanır . Her türlü uygulama, oyun veya web sitesi bir programdır.

Kodlama Zor mu?

kodlamaya-baslamak-zor-mu

Kodlama çok basit olabilir ve herkes temelleri öğrenebilir. 

Kodlamayı kütüphanedeki bir kitap gibi düşünebiliriz. Bazı kitaplar basit bir dil kullanır ve hikayelerin anlaşılması kolaydır. Diğerleri çok karmaşık kelimeler kullanır ve anlamsız görünen hikayeleri vardır. Basit veya okunması zor olsada hepsi kitaptır.

Siberci

Sonuç Olarak

Ne kadar çok kitap okursanız, kodları o kadar iyi anlarsınız. Karmaşık dil veya kafa karıştırıcı hikayeler, size artık normal kitaplar gibi gelecektir!

Kodlama sonu gelmeyen basamaklar gibidir.Gelişen Dünya’da, bizler için her gün çıkacağımız yeni basamaklar eklenecektir.Bu yüzden yazılıma başlamanın en zor adımı ilk basamağı çıkmaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
1 paylaş
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir