Ücretli Programların Alternatifleri

Çoğunlukla insanlar, işlerini kolaylaştırmak için bazı programlara ihtiyaç duyarlar.


Çoğunlukla insanlar, işlerini kolaylaştırmak için bazı programlara ihtiyaç duyarlar. Kullanılan bu programların işleri kolaylaştırması yanı sıra cepleri de yakıyor olması biraz can sıkıcı hale geliyor. Bazen ise sadece bir kaç küçük işi halletmek için ihtiyaç duyulan programlara belirlenen ücreti vermek pekte keyif verici olmuyor.

İhtiyaç duyulan çoğu programın fazla kişi tarafından bilinmese de gayet başarılı alternatifleri bulunmakta. Ücretli programlardaki çoğu özellik alternatif programlarda da bulunmakta ayrıca alternatif olan programların arayüz tasarımları, arayüz dilleri, kurulum dosyaları farklılık gösterebilir.

Bazı popüler görüntü işleme ve çizim programlarının alternatifleri.

Adobe Photoshop – GIMP

Ücretli ( Adobe Photoshop )

Photoshop, profesyonel bir görüntü düzenleyici ve fiili endüstri standardıdır. Katmanları, tahribatsız düzenleme, vektör grafikleri ve renk yönetimi ve eklentileri destekler fakat ücretlidir. Adobe Photoshop’a en iyi alternatif kesinlikle GIMP programıdır.

Ücretsiz Alternatif ( GIMP )

GIMP, fotoğraf düzenleme, görüntü kaliteleştirme ve görüntü oluşturma gibi görevler için ücretsiz olarak dağıtılan bir programdır. Basit bir renklendirme programı, uzman kalitede fotoğraf düzenleme programı, bir çok platformu destekleyen ve Adobe Photoshop özelliklerinin çoğunu yapabilen bir alternatiftir.

Adobe Illustrator – Inkscape

Ücretli ( Adobe Illustrator )

Adobe Illustrator yazılımıyla hızlı ve güvenli bir şekilde tasarım yapılabilir. Gelişmiş renk kontrolleri ve yaratıcı efektlerin yanı sıra çizim ve tipografi için sofistike araçlar, kapsamlı bir vektör grafik ortamı sağlar. Her ne kadar kaliteli vektör çizimler yapabilme imkanı olsa da bir o kadar da ücretli. Illustrator’e en iyi alternatif Inkscape diyebiliriz biraz da Inkscape’e bakalım.

Ücretsiz Alternatif ( Inkscape )

Inkscape, birçok gelişmiş SVG özelliğini (işaretleyiciler, klonlar, alfa harmanlama vb.) Destekler ve aerodinamik bir arayüz tasarlamaya büyük özen gösterir. Düğümleri düzenlemek, karmaşık yol işlemlerini gerçekleştirmek, bitmapleri görüntülemek ve çok daha fazlasını gerçekleştirmek için kolay bir programdır. Illustratorden sonraki en popüler alternatif programdır, Illustrator’un bir çok özelliğine sahiptir.

Bazı ücretli uygulamalar ve ücretsiz alternatifleri.

Postman – SoapUI

Ücretli

Postman, çoğu geliştircinin göz bebeği ve API’ları paylaşmak, test etmek, dokümante etmek, monitör etmek için kullandığı, dünyanın en çok kullanılan “rest client”ı denebilir. Fakat deneme bazı gerekli özellikleri ücretlidir. Postman’e en iyi alternatif tamamen ücretsiz olan SoapUI’dır.

Ücretsiz Alternatif

SoapUI, temel olarak SOAP tabanlı web servisleri ve RESTful web servisleri gibi web servislerinin yanı sıra, HTTP tabanlı servisler ve JMS Servisleri ile veri tabanları gibi fonksiyonel testler için bir araçtır. Postman’in bazı özelliklerine sahiptir.

SketchUp – Blender

Ücretli ( Google SketchUp )

SketchUp (önceki adıyla Google Sketchup) mimari, iç tasarım, inşaat ve makine mühendisliği, film ve video oyunu tasarımı gibi çok çeşitli çizim uygulamaları için tasarlanmış bir yazılımdır. SketchUp’a en iyi alternatif kesinlikle Blender’dır.

Ücretsiz Alternatif

Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı 3B oluşturma paketidir. Modelleme, donanım, animasyon, simülasyon, görüntü oluşturma, birleştirme, video düzenleme ve hareket izleme gibi 3B boru hattının tamamını destekler.

JetBrains IDEs – NetBeans

Ücretli

JetBrains çoğu dil için ayrı ayrı IDE sunmaktadır, IDE’lerin bir kaçında ücretsiz sürüm olan Community sürümü vardır. JetBrains’in IDE’leri çok sevilse de ücretli olması çok can sıkıcıdır. JetBrains IDE’lerine en iyi alternatif NetBeans’dir.

Ücretsiz Alternatif

NetBeans, JetBrains gibi her bir dil için ayrı IDE yerine tek bir IDE ile çoğu dili kodlamanızı sağlar. Yazılım geliştiriciler için ücretsiz, açık kaynaklı bir Entegre Geliştirme Ortamı. Java dili, C / C ++ ve hatta PHP, JavaScript, Groovy ve Ruby gibi dinamik dillerle profesyonel masaüstü, kurumsal, web ve mobil uygulamalar oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araçları elde edersiniz.

Microsoft Office – LibreOffice

Ücretli

Her Windows kullanıcısının en az bir kez kullandığı Microsoft Office paketi ne kadar kullanışlı olsa da ücretli oldukları bir gerçektir. Neredeyse tüm belge işlemlerinizi hallettiğimiz bu Microsoft Office paketine en iyi alternatif açık kaynak kodlu olan LibreOffice’dir.

Ücretsiz Alternatif

LibreOffice, diğer büyük ofis paketleriyle uyumlu ve tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir ofis paketidir. İçerisinde tüm gerekli programlarıyla beraber gelmekte.

Sublime Text – VSCode

Ücretli

Sublime Text, içinde birçok programlama dili arayüzü bulunduran, Windows, Linux ve MacOS işletim sistemlerinde de kullanılabilen bir kod düzenleme ve metin editörüdür. Arayüzü Vim’den ilham alınarak tasarlanmıştır. Basit, hızlı ve kullanışlı arayüzü nedeniyle fazla tercih edilir ancak ücretlidir. Alternatif olarak hem ücretsiz hem de bir çok eklentiyle neredeyse bir IDE görevi gören Visual Studio Code’dur.

Ücretsiz ve Mükemmel <3

Visual Studio Code, diğer kod editörlerine göre daha hızlı ve bir çok dili destekleyen bir metin ve kod editörüdür. Bir çok eklenti kurabileceğiniz, tasarımını, ikonlarını editör içerisindeki ücretsiz eklentiler mağazasından indirip kullanabilirsiniz. Bazı editörlerde bulunmayan Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Eklentiler yardımıyla neredeyse IDE görevi gören ve debug yapabilen kendi içerisinde Terminal’i olan açık kaynak kodlu bir kod ve metin editörüdür.

Navicat – HeidiSQL

Ücretli

Navicat bir çok veritabanına uzaktan erişim sağlayan ya da yerel veritabanlarınızı kolay ve düzenli bir şekilde yönetmenizi sağlayan ücretli, arayüz tasarımı açısından kullanışlı bir programdır. En iyi alternatif HeidiSQL’dir.

Ücretsiz

SQL veritabanlarınızı kolaylıkla yönetebildiğiniz Türkçe dil desteği olan ücretsiz hızlı bir veritabanı yönetim aracıdır. Arayüz olarak basit bir yapısı olduğu pek söylenemez fakat bir kaç kullanımda kesinlikle çok işe yarar olduğu anlaşılır.

Sonuç

Bir çok ücretli uygulama / yazılım ve bir çok ücretsiz alternatif vardır. Alternatiflerin ücretli yazılımlardaki özelliklerinin çoğuna veya bir kısmına sahip olduklarını bilmeniz beklentilerinizi buna göre belirlemenizi öneririm. Alternatif yazılımların bazılarını kullandığımı da belirtmek isterim.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir