İlk Siber Suç

Siber suç, en aktif ve en küresel suç biçimlerinden biridir. Sonuçta, internet herkes tarafından görülebilir ve görüntülenebilir.


Siber Suçun Kökeni

Siber suç, en aktif ve en küresel suç biçimlerinden biridir. Sonuçta, internet herkes tarafından görülebilir ve görüntülenebilir. Elbette ki riskler de var. İnternete bağlı bir bilgisayar veya başka bir cihaz aracılığıyla suç işlemek tehlikelidir çünkü failin kimliğini bulmak zordur.

Siber suç çeşitli şekillerde ortaya çıkar ve sürekli gelişmeye devam eder. Güvenlik yazılımı şirketleri bu nedenle insanları daha iyi korumanın yollarını sürekli olarak arıyorlar. Her zaman tetikte olmak ve güvenlik yazılımı veya VPN servisi kullanmak, kendinizi siber suçlulara karşı korumak için çok önemlidir. Ek olarak, bu güvenlik önlemleri internette gezinmeyi yalnızca daha güvenli değil, aynı zamanda daha eğlenceli hale getirmelidir!

siber-gubenlik-tarihi

Siber Suçlar Tarihi

1970’lerin başında, suçlular düzenli olarak telefon hatları aracılığıyla suç işlediler. Failler Phreakers olarak adlandırıldı ve Amerika’daki telefon sisteminin belirli tonlar temelinde çalıştığını keşfetti. Ücretsiz arama yapmak için bu tonları taklit edeceklerdi.

failler-phreakers

John Draper, üzerinde günlük olarak çalışan tanınmış bir Phreaker’dı; Amerika’yı minibüsünde gezdi ve ücretsiz arama yapmak için umumi telefon sistemlerini kullandı. Steve Jobs ve Steve Wozniak bu adamdan ilham aldı ve hatta ona katıldı. Elbette hepsi doğru yolda sona erdi: Steve Jobs ve Wozniak , tanınmış bilgisayar şirketi Apple‘ı kurdu.

80’li Yıllara Dayanan Hack Suçları

kaptan-zap

Aslında, 1980’lere kadar gerçek bir siber suç yoktu. Bir kişi, kişisel verileri ve bilgileri bulmak, kopyalamak veya işlemek için başka bir kişinin bilgisayarını hackledi. Siber suçtan suçlu bulunan ilk kişi, Kaptan Zap olarak da bilinen ve aynı zamanda 1981 yılında gerçekleşen Ian Murphy idi.

Farklı bilgisayar korsanları

Çoğu bilgisayar korsanları diğerlerinden para çalmayı amaçlasa da, farklı bilgisayar korsanları arasında açık bir ayrım vardır. Daha net bir resme sahip olmak için genel bir bakış önemlidir:

  1. Para çalmak isteyen hackerlar
  2. Genel bir mesaj vermek isteyen bilgisayar korsanları. Bu, örneğin, bir bankayı hackleyerek, yalnızca o bankanın güvenlik sisteminde hata ve sızıntı olduğunu kanıtlamak için gerçekleşir.
  3. Bilgisayar korsanları hackleyen ve eğlence amaçlı sistemlere sızan hackerlar.

Siberci.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir