Yazılım Mühendisi Olmak İçin Üniversite Diplomasına İhtiyaç Var Mı?

İster bu işe yeni giriyor olun ister sevmediğiniz bir kariyere (yönetim, muhase, bankacılık vb.) Takılıp kalmasanız da, bir yazılım geliştiricisi olmak tamamen zor bir iştir ta ki zor işi yapmaya istekli olduğunuz sürece .


programci-basari-anahtari

Aksini söyleyenlere rağmen, üniversite diploması olmayan bir yazılım mühendisi olabilirsiniz.

İster bu işe yeni giriyor olun ister sevmediğiniz bir kariyere (yönetim, muhase, bankacılık vb.) Takılıp kalmasanız da, bir yazılım geliştiricisi olmak tamamen zor bir iştir ta ki zor işi yapmaya istekli olduğunuz sürece .

US News’e göre , yazılım geliştiricilerin ortalama 103,620 $ maaş ve% 1,6 işsizlik oranı var ve bu da onu en kazançlı teknoloji kariyerlerinden biri haline getiriyor. Ayrıca, meslek ortalamanın üzerinde bir iş-yaşam dengesi sunmaktadır.  

Dahası , İşgücü İstatistikleri Bürosu, 2018-28 arasında% 21’lik bir büyüme oranı olacağını tahmin ediyor. Bu arada, tüm meslekler için ortalama büyüme yüzde 5’tir. 

Ve tahmin et bakalım ne oluyor? Fırsatlardaki olumlu görünüme ve bolluğa rağmen, üniversite mezunlarının sadece % 3’ü bilgisayar ve yazılım mühendisliği okuyor .

yazilim-muhendisi-is-imkani

 Programlama becerileri, günlük hayatınızda daha fazla finansal güvenlik ve esneklik sağlayabilir. 

Ancak dört yıllık Yazılım Mühendisliği dersleri olmadan bu becerileri nasıl edinebilirsiniz? Ve daha da önemlisi, bu talep ve yüksek ücretli kariyerlerden birini elde edebilirsiniz? 

İşte size iyi haber:

 Bu 11 adımlı kılavuz ve Yazılım Mühendisliği diploması olmadan nasıl yazılım mühendisi olabileceğinizi göstereceğine inanıyorum. 

YAZILIM MÜHENDİSİ NEDİR? 

Tanım olarak, yazılım mühendisi kodu yazılım ürünlerinin (video oyunları, işletim sistemleri, uygulamalar, özellikler, robotlar, vb.) backend kısmına yazan kişidir. 

Programcı,Yazılım Mühendisi Arasındaki Farklar

Yazılım mühendisi ile yazılım geliştiricisi arasında fark var mı? Pek sayılmaz. Terimler hemen hemen birbirinin yerine kullanılır ve şirketler bunları aynı şey olarak görme eğilimindedir. Bir yazılım mühendisliği işi ararken, en iyi sonuçları almak için hem “yazılım mühendisi” hem de “yazılım geliştirici” için iş ilanlarını aradığızdan emin olun.

yazilim-muhendisi-nedir

ÜNİVERSİTE DİPLOMASI OLMADAN YAZILIM MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR?

Başlamadan önce, aşağıdaki adımların bir yazılım mühendisi olarak tam zamanlı bir iş arayanlar için özel olduğunu anlayın. 

Şimdi, bir yazılım mühendisi olmanın 11 adımına bakalım.

ADIM 1: Yazılım Mühendisliğindeki Nihai Hedefiniz Konusunda Net Olun

Yeni bir kariyere geçiş yapmak kolay değil. Ancak bir varış noktanız olduğunda, gittiğiniz hedefi bilirsiniz.

Sizi Motive Edebilecek Cümleler:

  • “Köklü bir teknoloji şirketinde yazılım geliştiricisi olarak çalışmak istiyorum.” 
  • “Sevdiğim sektörde yazılım mühendisi olarak yeni bir başlangıçta çalışmak istiyorum.” 
  • “Bir takım üzerinde bir şeyler inşa etmek ve bunun için iyi para almak istiyorum.” 

Hayalinizdeki ayrıntılar ne olursa olsun, 11 adımda da yapmak istiyorsanız, tam zamanlı bir yazılım mühendisi olma hedefine bağlı olmalısınız. İşler zorlaştığında sizi ileriye götürecek olan budur. 

ingilizce-dusunmek

ADIM 2: Öğrenmek İçin İyi Bir Programlama Dili  Seçin

Başlarken, birçok insan hangi programlama dilini öğrenmeleri gerektiğine karar veremez.

Hangi Programlama Dili İle Başlamalıyım? 

2020-yili-programlama-dilleri

Belirli bir dili iyi bir şekilde öğrendikten sonra, yeni bir dile geçmek zor değildir. Bu, bir yazılım mühendisi olduğunuzda, odaklanmak istediğiniz şeyin programlama temellerini anlamak olduğu anlamına gelir. 

Sağlam bir temele sahip olduğunuzda, yeni dillere, frameworklere ve teknolojilere kolayca geçiş yapabilirsiniz. 

Ruby okunabilir ve verimlidir, bu da diğer dillerden daha rahat olmayı kolaylaştırır. Ayrıca açık kaynak kodludur, bu nedenle ücretsiz olarak birçok araca ve diğer geliştiriciler topluluğuna erişebilirsiniz. Ve belki de en önemlisi, esnektir: dil birçok şirket tarafından kullanılır (Airbnb, GitHub, Hulu, Kickstarter, vb.) Ve daha sonra diğer dillere geçiş yapmak için sağlam bir temel sağlar.

ADIM 3: Yazılım Geliştirme Alıştırması Yapın… Sonra Tekrar Alıştırma Yapın 

Önemli olan şey yaparak öğrenmektir. Bu, yeni zanaatınızı mükemmelleştirmek için gerçek zaman ayırmak anlamına gelir. Öğrenmeye her gün, her hafta önemli miktarda zaman ayırmalısınız. 

10 saatlik uygulamadan sonra yazılım geliştiricisi olamazsınız. Bu mümkün değil.

programlama-alistirmasi

Bazı insanlar uzman olmanın 10.000 saat sürdüğünü söylüyor . Şimdi, ilk yazılım geliştirici işinizi almak için 10.000 saatlik pratiğe ihtiyacınız yok. Ama ciddi bir zaman ayırmanız gerekiyor.

Bir örnek vermek gerekirse, edX’teki Yazılım Geliştirme için Bilgisayar Bilimi Temelleri müfredatı bunu gerçekleştirmek için yaklaşık 4 ay (haftada 7-9 saat) sürmektedir. 

ADIM 4: Gerçek Yazılım Geliştiricilerinin Kullandığı Araçları Kullanın 

Bu kesinlikle zihninizdeki kavramları kodlamaya ve sağlamlaştırmaya alışmanın bir yolu olarak kullanışlıdır. Ancak, gerçek dünyada, böyle çalışmazsınız. Kullandıkları araçları kullanmak istiyorsunuz. Bu, tam zamanlı bir role geçiş yapmayı ve bir ekibe katılmayı çok daha kolay hale getirecek .

Ancak, ilk geliştirdiğinizde gerçek geliştiricilerin nasıl oluşturulduğunu ve gerçek geliştiricilerin kullandığı araçları kullanmak zor gelebilir. (Benim gibi biriysen, nereden başlayacağını bile bilmek zor.)

İyi haber şu ki, size bu araçları nasıl kullanacağınızı öğreten programlar var – Git ile Sürüm Kontrolü , Coursera üzerinden çevrimiçi bir kurs.

Müfredatı, gerçek mühendislerin her gün kullandığı araçlara ve süreçlere değinir:  

  • Git / GitHub
  • Bitbucket 

ADIM 5: Diğer Yazılım Mühendisleri Tarafından Yazılan Kodu Okuyun

Yazılım mühendisi olmanın bir diğer önemli yönü de diğer insanların kodlarını nasıl okuyacağımızı öğrenmektir. Bunu GitHub depolarına göz atarak ve belgelere bakarak yapabilirsiniz.

programci-neden-cok-kahve-icer

Bazen dokümantasyon yanlış olabilir… ancak kaynak kodu asla yalan söylemez. Bu kodu okumayı öğrenerek, neler olduğunu ve bir programın nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz. (Bu hata ayıklama söz konusu olduğunda da önemlidir, çünkü kodun hangi parçasının orada olmaması gerektiğini belirleyebileceksiniz.)

Bu genellikle gözden kaçan bir beceridir, ancak deneyimli geliştiricilerin bir şeyleri nasıl yaptığını görmek size gerçekten fayda sağlayabilir. Sadece kodun cursory bir görünümünü de yapmayın. Derinlemesine araştırın, giriş ve çıkışları öğrenin, işlevselliği haritalayın ve son olarak mümkünse yeniden oluşturun. Bu şekilde, mevcut bir programı tersine mühendislik uygulayabilir ve kendi programınızı nasıl oluşturacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

ADIM 6:Yazılım Mühendisliği Topluluğu  Bulun

Öğrenmek için bir topluluk bulmak, bir yazılım mühendisi olarak başarınızı artırabilir veya bozabilir – özellikle de yeni başladığınızda. Etrafınızda aynı fikirde insanlardan oluşan bir toplulukla çevrili olduğunuzda, otomatik bir destek sisteminiz vardır: takıldığınızda veya motivasyonunuzu kaybettiğinizde arayabileceğiniz bir grup olması sizin adınıza faydalı olacaktır.

Discord Grubumuz => https://discord.gg/nQYbKyj

kod-icin-sorumluluk

ADIM 7: Gerçek Kodlama Projeleri Oluşturun

Sadece eğiticileri takip etmek ve video izlemekle kalmayın, becerilerinizi kullanın. Günlük yazılım geliştiricilerin yaptığı gibi sorunları yol boyunca çözün Bunu yaptığınızda, sadece öğrenmenizi ilerletmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel işverenlere bunu hackleyebileceğinizi gösterirsiniz. (Çünkü nihai hedef bir iş bulmak, değil mi !?) 

ADIM 8: Profesyonel Teknoloji Ağınızı Geliştirin 

Kod yazmayı, proje oluşturmayı vb. Öğrenirken, yavaş yavaş ama emin adımlarla profesyonel ağınızı geliştirmelisiniz. Çünkü harika bir iş bulmak söz konusu olduğunda, sadece online iş başvurusu yapmaktan daha fazlasını gerektirir (ki bu günlerde sadece zaman kaybı olabilir).

bos-zaman

ADIM 9: Görüşme Öncesi Temel Bilgilerinize Hakim Olun

Alandaki akranları ve etkileyicilerle bağlantılar kurmaya başladıktan sonra, işlerin kendilerine başvurmaya hazırlanma zamanı gelecektir. (Ancak, sağlam bir bağlantı kurarsanız – bu adımı tamamen atlayabilirsiniz!) 

Modernleşen bir dünyada bile özgeçmişler gereklidir. İşe alım yöneticileri, becerilerinizin ve deneyiminizin anlık görüntüsünü almak için hala onlara bakar. Benzer şekilde, çevrimiçi iş başvurusu yaparken kapak mektuplarına ihtiyaç duyulmaktadır; birisinin dikkatini çekmek ve bir izlenim bırakmak için iyi bir fırsattır. 

Bunlar endüstriler arasında temeller. Ancak özgeçmişlerin ve kapak mektuplarının ötesinde, göz önünde bulundurmanız gereken çevrimiçi varlığınız da vardır.

algoritma-ve-veri-bilimi

Bu, teknoloji endüstrisindeki herkes için inanılmaz derecede önemlidir ve zamanla inşa etmeniz ve bakım yapmanız gereken bir şeydir. Dijital ayak iziniz önemlidir çünkü işe alım görevlileri ve işe alım yöneticileri sizi bir röportaja davet etmeden önce adınızı Google’da gördüklerinde göreceklerdir. 

Bir yazılım geliştiricisi olarak çevrimiçi varlığınız birkaç şeyden oluşur: 

  1. LinkedIn Profili
  2. GitHub
  3. Kişisel web sitesi (veya portföy sitesi ) 
  4. Blog (kişisel web sitenize ek olabilir) 

İşverenler bunları kontrol edecek ve gördüklerine göre sizin izlenimlerinizi oluşturacaktır. Bu gösterimlerin iyi olduğundan emin olun!

ADIM 10: İş Görüşmesinde Yazılım Mühendisliği

Çoğu şirket, genellikle çevrimiçi olarak evde yapılan bir tarama mülakatıyla başlar. Bundan sonra bir telefon görüşmesi gelir. Bu adımları geçtikten sonra ise sizinle yüz yüze konuşmak isterler. 

programlama-dilleri-neden-ingilizce

ADIM 11: İş Teklifini Kabul Edin Ve Resmi Olarak Bir Yazılım Mühendisi Olun!

Tebrikler — nasıl yazılım mühendisi olabileceğinizi ve önünüzde heyecan verici bir kariyere sahip olduğunuzu okudunuz!

Bir dizi mülakattan geçtikten ve yeni becerilerinizi gösterdikten sonra, bir teklif almanız sadece bir zaman meselesidir. Ve evet, başlangıçta giriş seviyesi olabilir, ama bir yerden başlamalısınız!

Freelance-Para-Kazanmak-için-10-Yol-1

Bir geliştirici olarak öğrenmeye ve büyümeye devam ettikçe, kariyer basamaklarını daha büyük ve daha iyi pozisyonlara tırmanmaya devam edeceksiniz.

By LAURENCE BRADFORD


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir