Programcı ile Yazılım Mühendisi Arasındaki Farklar

Bilgisayar programcıları, yazılım mühendislerinden rehberlik alır ve programlama stilini bilgisayarların izleyebileceği yazılı kod talimatlarına dönüştürür.


programci-ile-yazilim-muhendisi-arasindaki-farklar

Bilgisayar programcıları, yazılım mühendislerinden rehberlik alır ve programlama stilini bilgisayarların izleyebileceği yazılı kod talimatlarına dönüştürür. Bilgisayar programcıları yazılım sisteminin temel stilini geliştirebilir ve kod yazarak bunları gerçeğe dönüştürebilirler. Ek olarak güvenilir yazılım sistemleri oluşturabilen yazılım geliştiricileri olarak da adlandırılırlar. Yazılım Mühendisleri, kullanıcı ihtiyaçlarını, şirket gereksinimlerini ve bütçeyi ve daha sonra stil, taleplere göre bir yazılım sistemi geliştirir ve uygular. 

Yazılım Mühendisi Kimdir?

yazilim-muhendisi-nedir

Yazılım Mühendisleri, kullanıcı ihtiyaçlarını, şirket ihtiyaçlarını, bütçeyi ve bu talepleri destekleyen bir yazılım sistemi çözünürlüğü geliştirme ve uygulama stilini analiz etmektedir. Daha sonra bilgisayar programcılarına yazılım kodunu yazma konusunda rehberlik ederler . Programın standardını test ettikten sonra, yazılım sistemi mühendisleri, güvenilirliği ve çalışabilirliği onaylamak için yazılım sisteminin bakımıyla ilgilenir.

Bir işletmenin veya müşterinin ne istediğine karar verirler ve yazılım sistemini beklentileri doğrultusunda tasarlayabilirler. Bilgisayar programcıları, yazılım sistemi uygulamasının ne geliştirmesi gerektiği ve nasıl görüneceği ile ilgili kararlar alabilirler.

Bazı yazılım sistemi mühendisleri, dizüstü bilgisayar, bilgisayar oyun konsolları, akıllı telefonlar ve farklı cihazların işlevlerini yönetmek için işletim sistemlerini stilize edebilen bilgisayar programı mühendisleri olarak da adlandırılır.

  • Bilgisayar programcısı, bir yazılım ve büyük resmin küçük bir parçasını oluşturmak için farklı Yazılım Mühendisleri tarafından yazılan parçalarla birleştirilebilen yazılım sistemi parçalarını oluştururlar.
  • Ürünü Kalite Güvencesi olan bir bakış açısıyla tasarlarlar.
  • Büyük yazılım sistemleri, farklı mühendis uygulamalarıyla aynı şekilde oluşturulmalıdır.

Programcı Kimdir?

programci-kimdir

Programcılar, C ++ve Java gibi dizüstü bilgisayar dillerinde uzman olmalı ve hataları aramak ve düzeltmek için mevcut program kodunu yükseltmeye, genişletmeye ve düzeltmeye hazır olmalıdır.

Bu yazı, uygulamaları veya yazılım paketlerini veya istendiği gibi yapılacak herhangi bir iş parçasını oluşturabilir. Bir bilgisayar kullanıcısı Rails , PHP , Go, C ++ , Java , Python ve diğer birçok dil gibi farklı net geliştirme dillerini anlayabilir . Bir bilgisayar kullanıcısı yakın zamana kadar temel olarak bir dizi programlamaya odaklanabilir. Bununla birlikte, “Full-Stack Developer” ın yerine geçen bir terim, ticaret beklentisini biraz farklı kılar, böylece herhangi bir bilgisayar kullanıcısı kod geliştirmenin herhangi birini anlamak için en az beş programlama becerisini anlayabilir.

  • Bir bilgisayar kullanıcısı programın tamamını yazar veya bir kod geliştirir.
  • Programlama öncelikle tek bir kişidir.
  • Programlama sadece yazılım sistemi geliştirmenin bir tarafıdır.

Programcılar ve Yazılım Mühendisliği Karşılaştırma Tablosu

S. ProgramcıYazılım Mühendisi
1Bir bilgisayar programcısı tüm bir programı yazar. Yazılım Mühendisi, bir sistem oluşturmak için farklı yazılım sistemi mühendisleri tarafından yazılan parçalarla birleştirilecek bir yazılım sistemi parçası geliştirir.
2 Programlama öncelikle tek bir kişidir. Yazılım Mühendisliği temelde bir ekip faaliyetidir.
3 Programlama, yazılım sistemi geliştirmenin sadece bir tarafıdır.Farklı yazılım uygulamaları gibi büyük yazılım sistemi sistemleri geliştirilmelidir.
4Ortalama bir bilgisayarda, programcı yılda 78.260 $ maaş almaktadır.yazılım sistemi mühendisleri ise yıllık 93.280 dolar maaş alabilirler.
5Bir bilgisayar programcısı kodlamanın yolunun farkındadır ve önemli ürünler oluşturmak için gerekli teknik becerilere sahiptir. Bir yazılım mühendisi, ihtiyaçları anlamak, paydaşlarla birlikte çalışmak ve ihtiyaçlarını karşılayan bir cevap geliştirmek için bilimsel bir yöntem izler.
6Bir programcı yalnız çalışma eğilimindedir.Bir yazılım mühendisi daha büyük bir ekibin unsurudur.
7 Bilgisayar Programcısı, her teori ve uygulamayı kapsayan bilgisayarların prensipleri ve kullanımı konusunda geniş bir bilgiye ve tecrübeye sahiptir.Diğer taraftan Yazılım Mühendisliği, çeşitli işlevler için bir yazılım sisteminin oluşturulması, bakımı ve stiline yönelik mühendislik süreçlerinin uygulanmasıyla ilgili bir alan olabilir.
8Kod yazmayı bildiğiniz, bir algoritmayı anlayabileceğiniz ve özellikleri takip edebileceğiniz anlamına gelecektir.Bir yazılım mühendisi, belirli bir dereceye, mühendislik bilgisine sahip ve bir sistem tasarlayabilen bir geliştiricidir. Temel olarak, yazılım mühendisi daha geniş bir resim görür ve onu tasarlayıp açıklayabilir ve daha küçük modüllere ayırabilir.

Sonuç

Bilgisayar Programcıları ve Yazılım Mühendisliği

Sonuç olarak, her ne kadar iki alanda da işin kod yazmak olduğunu düşünülsede iki ayrı alan olduğunu ve birbirini tamamlayan alanlar olduğunu belirtmek isterim.Bir yapbozun parçaları olarak düşünebilirsiniz.

By Educba


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir