Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) bölümü ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir bölüm olmasına karşın, gelecek vaadeden bölümlerden biri.


Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir,Çalışma Alanları Nelerdir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) bölümü ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir bölüm olmasına karşın, gelecek vaadeden bölümlerden biri.

yonetim-bilisim-sistemleri-nedir

Dış mihraklar tarafından iki yıllık olduğuna inandırılmaya çalışan YBS, aslında dört yıllık bir bölümdür. Ülkemizde ilk olarak 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında açılmış ve şu anda 19’u devlet, 13’ü de vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 32 üniversitede bulunmaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, adından da tahmin edilebileceği gibi hem işletme alanında hem de bilişim teknolojileri alanlarında dersler içeren interdisipliner bir bölüm. Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi’ndeki mottosu “Dünyaya Bilişim Yöneticileri Yetiştiriyoruz” olarak belirlenmiş. Aslında bu motto, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ne amaçla ortaya çıktığını ve öğrencilerine kazandırmak istediği yetkinlikleri çok güzel özetleyen bir cümle.

Peki YBS mezunları hangi alanlarda çalışabiliyor?

yonetim-bilisim-calisma-alanlari

Amacımız size sınırlarınızı çizmek değil ama çoğu mezun aşağıdaki alanlarda kariyerini sürdürmeyi seçmiş:

—Sistem Analisti ve Tasarımcısı,
—Programcı,
—Bilgi Sistemleri Yöneticisi,
—Proje Uzmanı ve Yöneticisi,
—IT Uzmanı ve Yöneticisi,
—İş Analisti,
—Pazarlama Uzmanı ve Yöneticisi,
—Finans Uzmanı ve Yöneticisi,
—İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi
—Akademisyen

bilisim-teknolojileri-nasil-ortaya-cikmistir

Yönetim Bilişim Sistemleri çalışma alanlarının ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve bu alanlardan hangisi üzerine kariyer planları yapacağınızı artık biliyorsunuz. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün her geçen gün daha çok tanındığını, en basit yöntemle arama motorlarına YBS İş İlanlarıdiye yazdığımızda birçok kurum ve kuruluşun YBS mezunu aradığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, dört yıl sonunda lisans programından mezun olmuş donanımlı Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunlarının boşta kalması söz konusu değil. Her yıl daha fazla gelişen Türkiye’nin bilişime olan ihtiyacını göz önünde bulundurursak Yönetim Bilişim Sistemleri’nin tercih edilmesi gereken bölümler arasında olduğunu söyleyebiliriz.


Siberci.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir