Hemen Ekinleştirmeniz Gereken 7 Google Gizlilik Ayarı

Hayatlarımızı çevrimiçi yaşıyoruz, ancak bu hayatlarımızın açık bir kitap olması gerektiği anlamına gelmiyor.


Hayatlarımızı çevrimiçi yaşıyoruz, ancak bu hayatlarımızın açık bir kitap olması gerektiği anlamına gelmiyor. 

Ne yazık ki, çalışmadığınız sürece, her dijital hamlenizin yalnızca en yüksek teklifi verene değil, tüm teklif sahipleri tarafından izlenmesi, analiz edilmesi, paketlenmesi ve satılması için bir çok şans var . Elbette, bazı şirketler ve hizmetler gizliliğinizi diğerlerine göre daha fazla önemser.

Ve doğal olarak aklımıza Google geliyor.İnternet aramasından e-postaya, takvimlere, akıllı asistanlara, haritalara ve konum verilerine kadar, teknoloji devi günlük hayatımızın hemen hemen her yönüne girmiştir. Google, ürünlerini kullanan insanlar hakkında çok şey biliyor – ve çok şey ifade ediyoruz -. Ve Mountain View’daki ekipten Cambridge Analytica tarzı bir skandal görme ihtimalimiz düşük olsa da , bu, Google veri sızıntınızı kilitlemek için bazı temel adımlar atmamanız gerektiği anlamına gelmez. 

Öyleyse şu adımları atalım. 

1. E-posta izlemeyi engelleyin

Çevrimiçi iseniz, muhtemelen bir e-posta hesabınız var.İki ya da üç tane bile alabilirsin. Ancak, bu temel internet aracı, özellikle de gizliliğiniz söz konusu olduğunda, hala sürpriz yapma gücüne sahiptir. 

İnsanların e-postalarını açıp açmadığınızı bilmelerinin bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Dahası, gönderenler söz konusu e-postayı ne zaman açtığınızı ve kaç kez açtığınızı söyleyebilir. Oldukça tüyler ürpertici, değil mi?

Hem pazarlama şirketleri hem de bireyler tarafından kullanılan tekniğe piksel izleme denir . Neyse ki, Gmail’de engellemenin kolay bir yolu var.

Gmail hesabınıza giriş yaparken, sağ üst köşedeki dişli ikonuna tıklayın, ardından “Ayarlar” ı seçin. Ardından, “Görüntüler” satırını görene kadar aşağı kaydırın ve “Harici görüntüleri görüntülemeden önce sor” u seçin. Aşağı kaydırdığınızdan ve değişiklikleri kaydettiğinizden emin olun.

İster inanın ister inanmayın, bu piksel takibini engeller. O kadar da zor değildi değil mi?

2. Konum izlemeyi durdur

Google’ın nerede olduğunuzu ve ne zaman orada olduğunuzu bilmesi iyi bir ihtimal. Bunun nedeni “Konum Geçmişi” olarak adlandırılan küçük bir özelliktir. 

Google’a göre, bu, “kişiselleştirilmiş haritalar, ziyaret ettiğiniz yerleri temel alan öneriler ve daha fazlasını size sunmak için, belirli bir Google hizmetini kullanmadığınızda bile cihazlarınızla nereye gittiğinizi izler.” 

Belki Google’ın bunu yapmasını istemiyorsunuzdur? Neyse ki, şirketin hizmetlerinin bu biraz tatsız yönünü “Duraklatabilirsiniz”. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra (nasıl yapılacağından emin değilseniz https://myaccount.google.com adresine gitmeyi deneyin), ekranın sağ üst köşesindeki dairesel simgeye tıklayın. Sonra, “Google Hesabı”> “Veri ve kişiselleştirme”> “Konum Geçmişi”> ‘ni tıklayın ve ardından kaydırıcıyı “Duraklatıldı” olarak değiştirin.

3. Ses Kayıtlarını Sonlandırın

Google, herkesin bildiği gibi, sadece bir tarayıcıdan daha fazlasıdır. Şirket aynı zamanda , konuşmalarınızı gerçek kişilere dinlemek ve kopyalamak için gönderebilecek bir araç olan ses kontrollü Google Asistan’dan da sorumludur . 

“Google, sesinizi ve diğer sesleri, artı gibi ses aktivasyonlarını kullandığınızda birkaç saniye önce kaydeder: • ‘Ok Google’ gibi komutlar söyleme • Mikrofon simgesine dokunma,” olarak açıklıyor Google.

Google’ın bu kayıtları kaydetmesini istemiyorsanız, bunu yapmasını önleyebilirsiniz. “Veri ve kişiselleştirme” sayfasına geri dönün, ardından “Ses ve Ses Etkinliği” ni tıklayın. Bunun “Duraklatıldı” olarak değiştirildiğinden emin olun.

4. Satın Alma Geçmişinizi Silin

Gmail kullanıyorsanız, Google alışverişlerinizi takip ediyordur . 

Google destek sayfasında ek olarak, “[siparişler] Google Store, Google Express veya Google Assistant ile oynayın gibi Google hizmetlerini kullanan yerleştirilen” tüm satın almaların listesi derlenmiştir olduğunu açıklar için “Satın Alma ve rezervasyon makbuzları veya onayları alınan Gmail.”

Öğeleri listenizden silebilirsiniz, ancak şu anda bu geçmişi kapatmanın bir yolu yoktur. Öğeleri silmek için https://myaccount.google.com/purchases adresine gidin ve “Gmail onayları” na bakın. Ardından, kaldırmak istediğiniz öğeye tıklayın, ardından “SATIN ALMA”> “E-POSTA GÖSTER”> “Diğer” (ekranın sağ tarafındaki üç dikey nokta)> “Bu mesajı sil” i seçin.

Ve evet, listedeki her bir öğe için bunu yapmak zorundasınız. 

5. Google Arama

Bu daha az Google ayarı ve daha genel bir ipucu: Arama için Google’ı kullanmayı bırakın. Bunun yerine, DuckDuckGo’yu kullanın , “Seni izlemeyen arama motoru.”

Bir şeyi aramak için Google’ı kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa , bu aramaları Google Hesabınıza giriş yaparken yapmayın. Bunu yapmak, bu aramaları büyük olasılıkla gerçek adınızdaki Google Hesabınızla ilişkilendirir. 

Ekstra bir önlem olarak, Google Hesabı dışındaki tüm ihtiyaçlarınız için Firefox gibi tamamen farklı bir tarayıcı kullanın. 

6. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Açın 

Google Hesabınızdaki hiçbir şey saldırıya uğramazsa özel olmaz. 

Ek bir hesap güvenliği yöntemi olan 2FA‘yı açmak , bunun olmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bu özelliği etkinleştirmek için önce https://myaccount.google.com/ adresine gidin. Bir kez oraya gidin, “Güvenlik”> “2 Adımlı Doğrulama”> şifrenizi tekrar girin> Kimlik Doğrulayıcı uygulamasını ayarlamak için adımları izleyin. 

7. En isimsiz yüzünüzü öne koyun

Google’ın sizin hakkınızda çok şey bildiğini tespit ettik. Bazı durumlarda bu bilgilerin bir kısmını başkalarıyla paylaşır. 

Bulmak – ve sınırlandırmak – diğer Google kullanıcılarının sizin bilgilerinizi giriş yaparken https://aboutme.google.com adresine yönlendirebilir. Farenizi, kişisel factoid öğelerinin yanındaki simgenin üzerine getirin ve uygun olduğunda “Diğer kullanıcılardan gizli.” ayarını etkinleştrin.

Daha iyi hissettiniz Mi?

Bütün bunlar sizi Google Hesabınız hakkında daha iyi hissettirdi mi? Hayır? Eğer dahi güvende hissetmek isterseniz => ProtonMail , DuckDuckGo ve  Tor kullanmayı düşünebilirsiniz . 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir