Java Ölüyor Mu?

Evet, Java'nın sunduğu temel yapılar ve kısıtlamalar eski modadır ve 20 yıl önce kodun nasıl yazıldığına dayanır. Programlama dilleri steril bir balonda oluşturulmaz.


Java Neden Eski Bir Dil?

Evet, Java’nın sunduğu temel yapılar ve kısıtlamalar eski modadır ve 20 yıl önce kodun nasıl yazıldığına dayanır. Programlama dilleri steril bir balonda oluşturulmaz. Geliştiricilerin alışkanlıkları ve ihtiyaçları dil tasarımının merkezinde yer almaktadır ve mucitler yenilikçiliği bunun içine çekmeye çalışırken, insanların gerçekten nasıl kullanacaklarını göz ardı etmek aptalca olurdu. Java’nın ilk dönüm noktası 1995’te başlamıştır ve bazı temel blokları en az 10 yıl boyunca vizyoner gibi görünse de, 29 24 yıl sonra… çok fazla olmadığı açıktır .

Bu sadece bir zaman meselesi değil. Son 10 yılda çok şey değişti. Bunlardan bazıları bu konuyla ilgisiz görünebilir, ancak gerçekte tartışmanın merkezidir. Örneğin, ucuz belleğin daha fazla kullanılabilir olması , üretim programında işlevsel programlamanın toplu olarak yeniden benimsenmesinde merkezi bir rol oynadı . 

Erişilebilir ve yönetilebilir bulut bilişim , üretim rolünü belirleyen mikro hizmet modelinin kavramsallaştırılmasını kolaylaştırdı . Büyük veri tarafından dayatılan yeni zorluklar, daha sonra analiz edilmesi gereken çok sayıda veriyi yutabilen, görev için optimize edilmiş yeni veritabanı sistemlerinin icat edilmesine yol açtı. Bu aslında yeni dillerin doğuşuna neden olmadı, fakat bu görev için mükemmel uygunluğa sahip olan mevcut diller üzerine ikinci bir düşünceye yol açtı.

Python şimdi makine öğrenmesi için bir nevi altın standart, ancak Wikipedia sayfasına hızlı bir şekilde bakarsanız, Java’dan daha eski olduğunu ve 1990’da tarihlendiğini fark edeceksiniz!

Peki ya veri analizi için ortak bir seçenek olan R ? . 1993

JavaScript mi? Merakla, 1995, tıpkı Java gibi.

Erlang ? 1986 …

Neden bu diller eski moda değil de , Java eski moda olarak kabul ediliyor?

Çünkü biz değiştik ve bizimle birlikte zorluklarımız da oldu.

Örneğin Python, kamu hizmetleri ve veri işleme programları için her zaman harika bir betik dili olmuştur, ancak genellikle büyük kurumsal uygulamalar için uygun değildir. Ancak, mikro hizmetler genellikle küçük programlar olup, veri boru hatları küçük, iyi tanımlanmış, çoğunlukla işlevsel adımlardan oluşur.

JavaScript, web sayfalarını dinamik hale getirmek için her zaman tek çözüm olmuştur, ancak karmaşık web uygulamalarının çoğalmasıyla birlikte, onu sunucu tarafınada getirmek mantıklıydı.

Sonuç olarak, Java’nın eski moda olarak kabul edilmesinin nedeni , Java’nın tasarım gereği çok fazla planlama ve titiz bir düzen gerektiren, milyonlarca kod satırı ile, çoğunlukla monolitik uygulamalar oluşturmak için uygun olmasıdır.

Java Eski Bir Dil Mi?

Java programlama dili yakın zamanda ölmüyor.

Yalnızca onunla oluşturulan çok sayıda yazılım nedeniyle değil, aynı zamanda tüm kusurlarıyla aynı fikirde olsanız da olmasanız da, yeni projeler için hala çok uygun.

Sonuçta, bir programlama dilinin gelişimindeki yavaş gelişmeler ya bir terk edilme işareti ya da bir başarı işareti olabilir. Diliniz çok büyük bir ölçekte kullanılıyorsa, kırılma değişiklikleri ciddiye alınmalıdır. Yaptığınız her adımın, etkinin ne olacağını ve bunun geriye dönük uyumluluğu nasıl etkilediğini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Hafifçe alınacak bir şey değil.

Sonuç

Bazı alanlarda, kendi kendine özgü ifadelerini anlayacak kadar uzun zamandır bu alanda bulunduğuma inandığımı düşünüyorum. 

Ve bu durumda olduğunuzda, her şeyin değişmek üzere olduğu hissine sahip olabilirsiniz. Ancak toz bulutları dağıldığında, bu, başarıların gerçek doğasını açıkça görebileceğiniz ve rasyonel olarak bunlardan en iyi şekilde yararlanabileceğiniz anlardan biridir.

Java dediğim gibi hiçbir yere gitmiyor…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir