Kodlama Becerilerinizi Geliştirebileceğiniz 10 Web Sitesi

Kodlamayı öğrenirken becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu ise, kodlama hatalarını çözmektir.


Programlama Konusunda Kendinizi Nasıl Geliştirirsin ?

Kodlamayı öğrenirken becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu ise, kodlama hatalarını çözmektir. Farklı türdeki zorlukları ve bulmacaları çözmek, daha iyi bir problem çözücü olmanıza, bir programlama dilinin inceliklerini öğrenmenize, iş görüşmelerine hazırlanmanıza, yeni algoritmalar öğrenmenize ve daha fazlasına yardımcı olabilir.

Aşağıda, her birinin sundukları hakkında kısa bir açıklama içeren bazı popüler kodlama(challenge) web sitelerinin bir listesi bulunmaktadır.

1. TopCoder

TopCoder çevrimiçi rekabetçi (challenge) programlama için orijinal platformlardan biridir. Kod düzenleyicisini kullanarak kendi kendinize doğrudan çevrimiçi olarak tamamlayabileceğiniz geçmişten gelen algoritmik zorlukların bir listesini sağlar . Popüler Tek Tur Maçları, en hızlı ve en iyi skoru çözmek için başkalarına karşı yarıştığınız belirli bir zamanda ayda birkaç kez sunulur.

Üst kullanıcıları sıralanmış TopCoder çok iyi rekabetçi programcılar ve düzenli yarışmalar programlama yarışırlar. En üst sıradaki kullanıcı , kodlama yarışmaları, algoritmalar, matematik ve daha fazlası hakkında yazdığı Petr Mitrichev tarafından haftalık olarak Algoritmalar başlıklı kendi blogunu tutuyor .

2. Coderbyte

coderbyte

Coderbyte, 10 programlama dilinden birinde doğrudan çevrimiçi olarak çözebileceğiniz 200’den fazla kodlama zorluğu sağlar (bu örneği inceleyin ). 

 HackerRank ve diğer benzer web sitelerinden farklı olarak, Coderbyte tarafından yayınlanan resmi çözümler dışında diğer kullanıcıların herhangi bir zorluk için sunduğu çözümleri görüntüleyebilirsiniz.

3. Proje Euler

Project Euler, bilgisayar bilimi ve matematik alanında geniş bir zorluk seviyesi sunar. Zorluklar tipik olarak , bir serideki her sayıdan önceki tüm sayıların rakamlarının toplamını bulmak gibi akıllı bir matematik formülü veya denklemine çözüm bulmak için küçük bir program yazmayı içerir .

Bir editörde web sitesinde doğrudan kod yazamazsınız, bu nedenle kendi bilgisayarınıza bir çözüm yazmanız ve ardından çözümü web sitelerinde sağlamanız gerekir.

4. HackerRank

hackerRank nedir?

HackerRank, Algoritmalar, Matematik, SQL, Fonksiyonel Programlama, AI ve daha fazlası gibi çeşitli farklı alanlar için zorluklar sağlar. Tüm zorlukları doğrudan çevrimiçi olarak çözebilirsiniz (bu örneği inceleyin ). Her meydan okuma için bir tartışma ve liderlik tablosu sağlarlar ve çoğu meydan okuma, meydan okuma ve bir çözüm bulmak için nasıl yaklaşılacağı hakkında daha fazla bilgi veren bir editörle gelir. Editörden başka, şu anda HackerRank’ta diğer kullanıcıların çözümlerini görüntüleyemezsiniz.

HackerRank ayrıca şirket destekli kodlama zorluklarını çözerek kullanıcıların başvuru yapma ve işlere başvurmalarını sağlar.

5. CodeChef

codeCheef Nedir?

CodeChef, yüzlerce zorluk sağlayan Hint merkezli bir rekabetçi programlama web sitesidir . Çevrimiçi editörlerine kod yazabilir ve beceri seviyenize bağlı olarak farklı kategorilere ayrılmış zorlukların bir koleksiyonunu görüntüleyebilirsiniz (bu örneğe göz atın ). Forumlara katkıda bulunan, öğreticiler yazan ve CodeChef’in kodlama yarışmalarına katılan büyük bir kodlayıcı topluluğuna sahiptirler .

6. Exercism.io

Exercism , 52 farklı programlama diline yayılan 3100+ zorluk sunan bir kodlama meydan okuma web sitesidir. Ustalaşmak istediğiniz bir dil seçtikten sonra, kodlama zorluklarını doğrudan makinenizde ele alırsınız (Exercism’in GitHub’dan indirebileceğiniz kendi komut satırı arayüzü vardır).

Bununla birlikte, diğer meydan okuma web sitelerinden biraz farklıdır, çünkü her meydan okumayı tamamladıktan sonra bir mentor ile çalışıyorsunuz. Akıl hocası, cevaplarınızı çevrimiçi olarak inceler ve gerekirse bunları geliştirmenize yardımcı olur. Yanıtlarınız onaylandıktan ve gönderildikten sonra daha fazla zorluğun kilidini açarsınız.

7. Kod savaşları(CodeWars)

Codewars, kendi toplulukları tarafından gönderilen ve düzenlenen geniş bir kodlama zorlukları koleksiyonu sunar. Zorlukları doğrudan çevrimiçi olarak editörlerinden çeşitli dillerden birinde çözebilirsiniz . Kullanıcı sorunlarının yanı sıra her sorun için bir tartışma görüntüleyebilirsiniz.

8. LeetCode

leetCode Nedir?

LeetCode, teknik iş görüşmelerine hazırlanmanıza yardımcı olabilecek 190’dan fazla zorluğun bir listesini sunan popüler bir Çevrimiçi Hakemdir. Zorlukları doğrudan çevrimiçi olarak 9 programlama dilinden birinde çözebilirsiniz . Diğer kullanıcıların çözümlerini görüntüleyemezsiniz, ancak kendi çözümleriniz için kodunuzun diğer kullanıcıların koduyla karşılaştırıldığında ne kadar hızlı çalıştığı gibi istatistikler sağlanır.

Ayrıca özellikle iş görüşmesi hazırlığı için bir Alay Görüşme bölümü var, kendi kodlama yarışmalarına ev sahipliği yapıyorlar ve belirli sorunları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak makaleler için bir bölümleri var .

9. SPOJ

Sphere Online Judge (SPOJ), 20.000’den fazla kodlama zorluğu sağlayan çevrimiçi bir yargıçtır. Kodunuzu çevrimiçi bir düzenleyicide gönderebilirsiniz . SPOJ ayrıca kendi yarışmalarına ev sahipliği yapar ve kullanıcıların kodlama zorluklarını tartışabilecekleri bir alana sahiptir. Bununla birlikte, şu anda diğer bazı web sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir resmi çözüm veya içerik sunmamaktadır .

10. CodinGame

CodinGame diğer web sitelerinden biraz farklıdır, çünkü bir editördeki kodlama zorluklarını çözmek yerine, doğrudan çevrimiçi oynadığınız oyunların kodunu yazmaya katılırsınız. Şu anda burada sunulan oyunların bir listesini ve burada bir örneğini görebilirsiniz . Oyun bir sorun açıklaması, test senaryoları ve kodunuzu 20’den fazla programlama dilinden birinde yazabileceğiniz bir düzenleyici ile birlikte gelir.

Bu web sitesi yukarıda belirtilenler gibi tipik rekabetçi programlama web sitelerinden farklı olsa da, zorlukları çözmekten ve yarışmalara katılmayı seven programcılar arasında hala popülerdir .


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir