Raspberry Pi’ye Nasıl Başlarım ?

Altı yıl önce, tek kartlı bir bilgisayar piyasaya sürüldü. Raspberry Pi her tür proje için - oyun konsolları, ev akışı, VPN sunucuları ve diğerleri için bir rüya makinesidir


raspi-nedir

Tek kartlı bir bilgisayar piyasaya sürüldü. Raspberry Pi her tür proje için – oyun konsolları, ev akışı, VPN sunucuları ve diğerleri için bir rüya makinesidir, ancak ilk adım malzemelerinizi toplamak ve temel bilgileri öğrenmek. Raspberry Pi ile bir şeyler inşa ediyorsanız, buradan başlayın.

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi  bir deste büyüklüğünde küçücük bilgisayardır. İşlemci ve GPU’yu tek bir entegre devrede, RAM, USB portları ve hepsi bir arada bir paket için tahtaya lehimlenen diğer bileşenlerle birleştiren bir sistemi kullanır .

Yerleşik depolama alanı yoktur, ancak işletim sisteminizi ve dosyalarınızı barındırmak için kullanabileceğiniz bir SD kart yuvası vardır.  Raspberry Pi , küçük, çok fazla güç kullanmaz ve sadece 150 TL ‘den nispeten ucuzdur.

raspberry-pi-baslama-rehberi-15

Kar amacı gütmeyen Raspberry Pi Vakfı başlangıçta Pi’yi programlama öğretimi için ucuz bir bilgisayar olarak tasarladı, ancak elektronik projelerinde daha güçlü bir beyin arayan DIYers arasında hızla popüler oldu.

Kuruluşundan bu yana, Pi’nin birçok modeli piyasaya sürüldü, bazıları birden fazla revizyona sahip ( önceki Model B’nin ağ oluşturma yeteneklerini geliştiren Raspberry Pi 3 Model B + gibi).

Bu yazının en yeni Pi’si,  1.5 GB dört çekirdekli ARM CPU, 500 MHz VideoCore VI GPU ve 1 GB RAM çekmektedir .

Ancak sık kullanılan modelleri liste fiyatından biraz daha ucuz bulabilirsiniz. Bu eski modeller daha az ısı üretir, bu da projeniz için fazla güç gerektirmiyorsa güzel bir özelliktir.

Başlamak için Neye ihtiyacınız var?

Raspberry Pi projenizin kalbidir, ancak tek bir devre kartı güç kaynağı veya depolama olmadan çok ileri gitmez. Projenizi başlatmak ve çalıştırmak için birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

Raspberry Pi

En son model, bu kadar yoğun talep gördüğü için bulması biraz zor, ancak nerede olabileceğini görmek için bu onaylı satıcı listesini kontrol edebilirsiniz . Raspberry Pi 3 B + gibi önceki modeller Robotistan’da 260,35 TL  ve Raspberry Pi 2  Robotistan’da 268,75 TL , daha da küçük bir pakete biraz daha az güç katan  Raspberry Pi Zero gibi Amazon’da da satılmaktadır.

MicroSD Kart

Yeni Pi modellerinin çoğu, saklamak için microSD kartlar kullanır, orijinal Pi model A ve B ise normal SD kart kullanır. En iyi tercih satın almak.  

Benim önerim Ultra SanDisk 32GB . Ayrıca, SD kartı bu USB adaptörü gibi bilgisayarınıza takmak için bir aparat gerekecektir .

Ufak Bir Tavsiye

Teknik olarak, bu isteğe bağlıdır ancak tavsiye ediyorum. Çıplak tahtanızı açıkta tutmak yerine, bir kılıfla korumak muhtemelen daha iyi olacaktır. Pi 4 kasaları piyasaya sürülmeye devam ediyor, ancak önceki modellerde FLIRC kasa , yerleşik soğutucu sayesinde çok iyi bir seçenek.

Tabii ki, retro oyun kasaları ve içindeki donanımı gösteren şeffaf kılıflar gibi başka tercihlerde var . Çoğu durumda , çip üzerindeki sistemin soğuk çalışmasına yardımcı olabilecek ayrı soğutucu ve / veya fanlar da bulunur.

Fare, Klavye ve HDMI Kablosu

Projenize bağlı olarak, Pi’nize kalıcı olarak bağlı olan bir fareye ve klavyeye ihtiyacınız olmayabilir, ancak muhtemelen ilk kurulum için onları elinizde isteyeceksiniz. Farenizi ve klavyenizi ana bilgisayarınızdan çıkarmak çok zorsa , Amazon’dan ucuz bir set alın ve HDMI kablosunu (veya Pi 4 kullanıyorsanız mikro HDMI kablosunu ) aynı yapın.

Yaşamınızı basitleştirebilir ve tüm bu aksesuarları resmi Pi 4 kitinde veya bu Pi 3 kitinde CanaKit’ten birlikte satın alabilirsiniz, ancak parça parça satın almayı tercih ederseniz, zaten birkaç aksesuarınız varsa, paranız cebinizde kalacaktır.

Ek olarak, elinizdeki proje için gerekli olan diğer bileşenlere de ihtiyacınız olacak – örneğin bir retro oyun makinesi inşa ediyorsanız , örneğin, bazı USB gamepad’leri diğerleriyle birlikte isteyeceksiniz.

Bir İşletim Sistemini bir SD Karta Kurma

Her proje , Vakfın Debian Linux tabanlı Pi’nin resmi işletim sistemi olan Raspbian’ınbir çeşidi olan Pi üzerinde çalışan bir çeşit işletim sistemi gerektirir . Pi Vakfı ayrıca NOOBS (Box of New’dan yeni Yazılım) adı verilen otomatik bir yükleyici de sunuyor, ancak bu kılavuzun amaçları için atlayacağız.

Birçok proje, SD karta bir görüntüyü “flaş” ettirmenizi gerektireceğinden, şimdi nasıl yapılacağını öğrenmek iyi bir fikirdir. NOOBS yeni başlayanlar için tasarlanmasına rağmen NOOBS’tan daha basit buluyorum.

etcher-kurulumu

Bir işletim sistemi kurmak için iki şeye ihtiyacınız olacak: bir görüntü dosyası ve SD kartınıza yazacak bir program.  Raspbian Bu eğitimde bizim işletim sistemimiz olacak , ancak istediğiniz herhangi bir işletim sistemi ile değiştirebilirsiniz.

SD karta yazmak için Etcher’ı öneririm , çünkü Windows, macOS ve Linux için mevcut. (Not: Bu belirli SD kartı daha önce bir Pi’de kullandıysanız, devam etmeden önce diskpart ile temizleyebileceğiniz Windows’ta görünmeyen bazı bölümleri olabilir .)

Özel Pi modelinize ait resim dosyasını indirin – Önerilen Raspbian resmini dahil edilmiş yazılımı ile birlikte kullanıyorum. Bir IMG dosyası veya ZIP dosyasına sarılmış bir IMG biçiminde gelir (Etcher kullanıyorsanız, sıkıştırmayı açmanız gerekmez).

Sadece Etcher’ı başlatın, Resim Seç düğmesini tıklayın ve indirdiğiniz dosyayı seçin. SD kartınızı hedef olarak seçin ve Flash’ı tıklayın. Hedefi seçerken daha dikkatli olun, çünkü işlem seçtiğiniz sürücüyü silecektir.

Bu işlem biraz zaman alabilir, ancak bittiğinde, SD kartı çıkarabilir, Pi’nize takabilir, HDMI kablosunu bir monitöre veya TV’ye takabilir ve Pi’yi açmak için duvara takabilirsiniz. Raspbian masaüstüne indikten sonra Wi-Fi’nizi yapılandırabilir, komut satırından apt ile yazılımı yükleyebilir ve denetlemeye başlayabilirsiniz!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
1 paylaş
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir