Programcılar Neden Linux Kullanır?Tercih Sebepleri Nedir?

Herkese merhaba. Bugünün konusu, programcıların Windows yerine Linux'u neden tercih etmeleridir. Neredeyse herkes Linux ve Windows hakkında bilgi sahibi.


neden-programcilar-linux-kullanir
Programcılar Neden Linux Kullanır

Herkese merhaba. Bugünün konusu, programcıların Windows yerine Linux’u neden tercih etmeleridir. Neredeyse herkes Linux ve Windows hakkında bilgi sahibi. Değilse size söyleyeyim. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Özelleştirmeye açık kodlarla UNIX benzeri bir sistemdir ve işletim sistemini insanların ihtiyacına göre değiştirmenize izin verir. Linux’un kullanıcı dostu bir ortamı yoktu, ancak giderek popüler hale geliyor ve Microsoft’a zor zamanlar yaşatıyor. 

Linux ve Windows Arasındaki 10 Fark

Windows ayrıca GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) kullanan kullanıcı dostu bir arayüze sahip bir işletim sistemidir. Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan işletim sistemidir.

Windows yerine Linux Tercih Edilmesinin Sebepleri

windows-ve-linux
Windows yerine Linux Tercih Edilmesinin Sebepleri
  1. Linux, derleyicilerin çoğuyla birlikte gelir, böylece bunları kendiniz indirmeniz gerekmez. Windows’un önceden yüklenmiş derleyicisi yoktur.
  2. Linux ihtiyacınız olan şeye sahip değilse endişelenmeyin. İhtiyacınız olanı komut satırından alabilirsiniz. Bir komut girin, otomatik olarak paketi indirip yükleyecektir. Vay canına, bu birçok çabadan tasarruf sağlayan harika bir şey !:

apt-get install <paket adı>

yum install <paket adı>

  1. Linux, sed, grep, awk piping vb.Gibi düşük seviyeli araçların en iyi paketini içerir. Bir programcı için oyun alanıdır ve komut satırı araçları oluşturmak isteyenler için de harikadır.
  2. Programcılar, çok yönlülüğü, gücü, güvenliği ve hızı nedeniyle Linux’u sever.
  3. Linux, tüm yeni gelenlere yardım eden ve yeni gelenleri hoşça karşılayan büyük bir topluluğa sahiptir.
  4. Yerleşik bir paket yöneticisi vardır.

Linux’un birçok çeşidi vardır, böylece Masaüstünüzü nasıl organize edeceğinize karar verebilirsiniz. 

Linux’u Sevmek için Daha Fazla Neden

linux-neden-cok-seviliyor
Linux Tercih edilmesinin sebepleri


Linux’u sevmemin bir başka nedeni de açık kaynak olması. Her şey üzerinde kontrole sahipsiniz (ve ben her şeyi kastediyorum). Kodlar açık – her şey açık. Bir şeyleri değiştirme gücüne sahipsiniz. Ayrıca, bir programcının Linux’tan öğrenebileceği çok şey var. Python öğrenmeye başladığımda,bazı durumlarla karşılaştım ve onlardan çok şey öğrendim. 

Daha önce her zaman Python’u kullanmayı bildiğimi düşünürdüm. 

Linux Bash’e Sahip


Bir işi veya karakteri vs. değiştirmenize ve belirli metni bulmanıza yardımcı olacak araçlardan bahsetmiş miydim? Bu, araçları (sed, awk, grep) programlarken çok kullanışlıdır. Programlamanıza yardımcı olmak için Linux ile entegre olan birçok açık kaynak kodlu araclar da vardır.

Sonuç
Linux’ta yeniyseniz, eminim Windows’takinden daha fazla şey öğreneceksiniz (deneyimlerime göre). Öğrenmeye devam edin, ilerlemeye devam edin, sakin olun ve Linux’u sevin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. en önemli sebep bash ve docker’ın doğrudan desteklenmesi. açıkçası windows’u çok daha rahat özelleştirebiliyorum autohotkey ile. ubuntu da kısayol editlemekte dahil zorlanıyorum.