Uzayda Roketler Nasıl Çalışır? Nasıl Hareket Eder?

Uzayda, roketleri itecek hava olmadan nasıl hareket eder?. Bu soru çoğu kez aklıma gelmiştir ve cevabını aramışımdır.Öğrendiğim kadarı ile hemen açıklmasını yapayım;


Hava itmeksizin, bir uzay roketi nasıl hareket eder?

Uzayda, roketleri itecek hava olmadan nasıl hareket eder?. Bu soru çoğu kez aklıma gelmiştir ve cevabını aramışımdır.Öğrendiğim kadarı ile hemen açıklmasını yapayım;

Uzaydaki roketler ve motorlar Isaac Newton’un üçüncü hareket yasasına göre davranır: Her eylem eşit ve zıt bir tepki üretir.

Bir roket yakıtı bir ucundan dışarı fırlattığında, roketi öne doğru iter ve havaya gerek yoktur.

uzay roketleri

NASA, bu prensibin Dünya’da gözlemlenmesi kolay olduğunu söylüyor. Bir kaykay üzerinde durursanız ve bir bowling topunu öne doğru atarsanız, bu kuvvet sizi ve kaykayı geri iter. Bununla birlikte, kaykaydaki kilonuz bowling topunun ağırlığından daha ağır olduğu için, o kadar uzağa gidemeyeceksiniz.

Uzay motorları tasarlarken mühendislerin karşılaştığı zorluk budur. Evet, az miktarda itme uzay aracını ileri iter, ancak hızlı bir şekilde herhangi bir yere gitmek için çok fazla yakıt gerekir. Daha fazla yakıt, bir görevin maliyetini artıran daha fazla ağırlık anlamına gelir.

Jüpiter gibi uzak gezegenler için çekim yaparken paradan tasarruf etmek için, bir uzay aracı bir gezegenin etrafında dolaşır (Venüs) ve yerçekimini bir hız artışı elde etmek için kullanır. Bu, diğer hedeflere gitmek için gereken süreyi kısaltır.

uzay çöpleri nedir?

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir