Veri Bilimi ve Web Geliştirmenin Avantajları ve Dezavantajları

İşletmeler olsun veya kişiler olsun sürekli gelişen bu Dünya'da hayatta kalmak istiyorlar ise kendinilerini geliştirmeleri gerekiyor.


web-gelistirme-vs-veri-bilimi

Bugün sizler ile “Veri Bilimi ve Web Geliştirmenin Avantajları ve Dezavantajları” konusunu inceleyeceğiz.

“Birisi bugün gölgede oturuyor çünkü biri uzun zaman önce bir ağaç dikti”

Warren Buffet

Bu alıntı ile yazıma başladım çünkü, işletmeler olsun veya kişiler olsun sürekli gelişen bu Dünya’da hayatta kalmak istiyorlar ise kendinilerini geliştirmeleri gerekiyor. Ve son trendlere göre, iki tür yatırım çeşidi olduğunu görüyoruz. “Veri Bilimi” ve “Web Geliştirme” . İşte bizde bu başlıkların ne olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını açıklayacağız.

Veri Bilimi ve Web Geliştirme Nedir?

veri-bilimi-nedir

Veri Bilimi, istatistik, algoritma ve bir çok teknolojiyi kullanılarak veri analizi yapılmasıdır. Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka gibi son Veri Bilimi trendleri ile beraber , daha fazla şirket verilerini daha iyi anlamak ve akıllıca kararlar almak için Veri Bilimine daha fazla önem vermeye başladı. 

Web geliştirme tabiri, genel anlamı ile web sitesi oluşturmayı ifade eder. Bir web sitesi bir şirketin yüzü olduğundan, şirketlerin bir siteye yatırım yapması gerekir. 

Veri Bilimi ile Web Geliştirmenin Avantajları ve Dezavantajları

 • Veri Bilimi, özel beceriler ve teknolojiyi kullanarak verileri analiz etme sürecidir, oysa Web Geliştirme, şirket bilgilerini, müşteri gereksinimini ve teknik becerileri kullanarak internet için bir web sitesi oluşturulmasıdır .
 • Veri Bilimi, 2008 yılında piyasaya sürülen nispeten yeni bir kavram iken, Web geliştirme 1999’dan beri varlığını sürdürmektedir.
 • Python, Veri Bilimcileri ve Web Geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır. Ancak, Veri Biliminde veri analizi için kullanılırken, web geliştirmede bir web sitesi oluşturmada kullanılır.
 • Veri Bilimi kodlamayı geniş çapta kullanır ancak diğer unsurları da içerirken, Web Geliştirmenin tamamı kodlamaya dayanır.
 • Veri Bilimine ilişkin istatistikler vardır, Web Geliştirmede ise istatistiklerin kullanımı yoktur.
 • Veri Geliştiricileri analizin sonunda işle ilgili soruları cevaplamaya çalışırken, Web Geliştiricileri bir web sitesi oluştururken müşteri gereksinimlerini karşılamaya çalışırlar.
 • Veri Bilimi, verilerin kullanılabilirliğine bağlıdır; Web Geliştirme ise, ihtiyaçları anlamak ve gerekli bilgileri elde etmek için müşteri ile yakın etkileşime bağlıdır.
 • Veri Bilimi için bütçe sabitlenirken, Web Geliştirme bütçesi değişen gereksinim ve ek özelliklerle esnek bir yapıya sahiptir.
 • Veri Bilimciler, Web Geliştiricilere kıyasla sonuç almak için veriler üzerinde daha kısa bir süre çalışmaktadır.
 • Veri Bilimciler yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerle, Web Geliştiricileri ise Şirket bilgileriyle çalışır.
 • Veri Bilimi’nde Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka gibi gelecekteki pek çok trend vardır, ancak Web Geliştirmede pek fazla trend yoktur.(Ne kadar katılmadığım bir madde olsada maalesef sonuç bu.)

Veri Bilimi ve Web Geliştirme Karşılaştırması

Veri Bilimi ve Web Geliştirme arasındaki farkları tabloda görebilirsiniz:

Karşılaştırma EsaslarıVeri Bilimi Web Geliştirme
Dönem Tanımı2008 yılında LinkedIn ve Facebook’un çalışanları olan DJ Patil ve Jeff Hammerbacher Veri Bilimi terimini öne sürdüler.Terim 2004 yılının sonlarında Tim O’Reilly ve Dale Dougherty tarafından popüler hale getirildi. Başlangıçta 1999 yılında Darcy DiNucci tarafından öne sürüldüğünü unutmamak gerekir.
KavramVerileri analiz etmek için istatistik, algoritma ve teknolojinin bir kombinasyonudur. web siteleri oluşturmaktır.
KodlamaKodlama, verileri analiz etmek ve son çıktıyı vermek için komutlarla bilgisayarı yönlendirme eylemi yaygın olarak kullanılır.Web geliştirme sürecinin tamamı kodlama içerir.
Diller C / C ++ / C #, Haskell , Java , Julia, Matlab , Python , R, SAS , Scala , SQL , Stata Photoshop , HTML , CSS , JavaScript , JQuery , PHP , Python , Ruby
İstatistikİstatistik kullanır.İstatistik kullanmaz
İş ZorluklarıVeri Güvenliği en yüksek önceliğe sahiptir.BT ile koordineli çalışmak gerekiyor.Müşteri gereksinimi asla net değildir ve proje bitene kadar bu süreç devam eder.Site içeriği ve gereksinimi için müşteriyle yakın bir şekilde çalışmanız gerekir. Ayrıca proje bedelleri sürekli bir esnekliğe sahiptir. Veri biliminde olduğu gibi güvenlik ön plandadır.
Gerekli VeriYapısal ve yapılandırılmamış veriler.Veri gerekmez. Web sitesi için yalnızca şirket bilgileri gereklidir.
Gelecek trendleriMakine Öğrenmesi ve Yapay Zeka.E-Ticaret ve E-Öğrenme(udemy tarzı)

Sonuç

veri-bilimci-ve-programci

Kariyer, bir kişinin sahip olduğu tutku, beceri ve fırsatlara dayanarak oluşturulur. Veri Bilimi ve Web Geliştirme kariyer olanakları açısından en iyi 2 seçenektir. Veri Bilimciler, istatistik ve bilgisayar bilimi hakkında sağlam bir altyapıya sahip olmalıdır. Birçok büyük,orta,küçük firma veya işletmeler veri bilimine ihtiyaç duyduğu için şuan en çok iş ilanı veri bilimi üstünedir. Web Geliştirme ise veri bilimine kıyasla daha az ilgi görüyor fakat web geliştirme üstüne yapılan projeler her geçen gün büyük yatırımlar alıyor(İşte size başka bir paradoks). Özellikle covid ile mücadele döneminde e-Ticarete yönelim olduğundan bir çok yeni e-ticaret alt yapısı kurulduğunu görebiliriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir