Siber Güvenlik Tarihi | Siber Güvenlik Ne Zaman Bulundu?

Bugünlerde "Siber Güvenlik", herkesin konuştuğu bir terim halini aldı . Ancak internetin ilk adımları yarım yüzyıl önce ortaya çıktığında, güvenlik ilk öncelik değildi.


siber-guvenlik-tarihcesi

Bugünlerde “Siber Güvenlik“, herkesin konuştuğu bir terim halini aldı . Ancak internetin ilk adımları yarım yüzyıl önce ortaya çıktığında, güvenlik ilk öncelik değildi. 

Günümüzde internetin yaygın kullanımı, siber saldırılarda modern bir dalgalanma ile siber güvenliğin görmezden gelinmesinin ne kadar büyük bir hata olduğunu anlamak zor olmasa gerek.

Siber güvenlik teriminin günümüze kadar nasıl geldiğini ve nasıl evrildiğini görmek için yaşananlara göz atalım. 1970’lerde, bir bilgisayar virüsünün ilk keşfi ile başlıyoruz. 

Siber Güvenliğin Keşfi ve Tarihsel Olaylar

16 Mart 1971 – Sarmaşık Virüsünün(Creeper Virus) Keşfi

ilk-bigisayar-virusu

İster inanın ister inanmayın, virüs fikri daha bilgisayar ağları ortada yokken akla geldi. Matematikçi John von Neumann bu fikri 1940’ların sonlarında öngörmüştü, ancak 30 yıl sonra virüs oluşturuldu. 1971’deki ARPANET (en eski formdaki internet) çağında, ağlarının birkaç kullanıcısı ekranları şu cümleyi gördüğünde şaşırmıştı: “I’m the creeper, catch me if you can” O zaman, kullanıcıların mesajı yazanın kim veya ne olabileceği hakkında hiçbir fikri yoktu. Creeper, kendini kopyalayan ve diğer sistemlere yayılan bir tür bilgisayar virüsüdür; Bold, Beranek ve Newman tarafından yaratılmıştı. Bugünün kötü niyetli virüslerinin aksine, Creeper‘ın yaptığı tek eylem mesajlardı.

20 Eylül 1983 – ABD’nin Siber Güvenlik için İlk Patenti

siber-guvenlik-icin-ilk-patent

Bilgisayarlar gelişmeye başladıkça, dünyadaki mucitler ve teknoloji uzmanları yeni bilgisayar sistemleri için tarih yazmak ve patent talep etmek için acele ediyorlardı. Siber güvenlik için ilk ABD patenti, 1983 Eylül ayına dayanır ve patent, ilk ortak anahtar şifreleme sistemlerinden biri olan RSA (Rivest-Shamir-Adleman) algoritmasını tanıttı. Kriptografi , modern siber güvenliğin temelidir.

9 Haziran 1993 – İlk DEF CON Konferansı 

ilk-def-con

DEF CON, dünyanın en popüler siber güvenlik teknik konferanslarından biridir. 1993 yılının Haziran ayında Jeff Moss tarafından oluşturuldu ve Las Vegas’ta yaklaşık 100 kişilik bir katılım performansı gösterdi. Konferansa bugün dünyanın dört bir yanından gelen 20.000’den fazla siber güvenlik profesyoneli katılıyor.

Şubat 1995 – Güvenli Yuva Katmanının Doğuşu (SSL) 2.0

ssl-ilk-kullanimi

Kullanıcıların çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde ürün satın alma gibi basit şeyleri yapmalarına olanak tanıyan güvenlik protokolü, Güvenli Yuva Katmanı (SSL) internet protokolü ile mümkün olmuştur. Netscape, Ulusal Süper Bilgisayar Uygulamaları Merkezi’nin ilk web tarayıcısını piyasaya sürmesinden kısa bir süre sonra SSL protokolünü geliştirmeye başladı. Şubat 1995’te Netscape, Web’i güvenli bir şekilde kullanmak için dilin çekirdeği haline gelen ve Hyper Text Transfer Protocol Secure adlı SSL 2.0’ı piyasaya sürdü. Bugün, bir web sitesi adresinde “HTTPS” gördüğünüzde , tarayıcınızla iletişiminin şifreli olduğunu anlayabilirsiniz .

01 Ekim 2003 – Anonymous Doğuyor

anonymous-ilk-ortaya-cikisi

Anonymous, evrensel olarak bilinen ilk hacker grubuydu. Grubun lideri yoktur ve birçok çevrimiçi ve çevrimdışı topluluk kullanıcısını temsil ediyordu. Birlikte, anarşik, dijitalleştirilmiş bir beyin olarak var olurlar. Guy Fawkes’in maskesini takan grup, dağıtılmış DDoS saldırıları ile Scientology Kilisesi web sitesine hacklendiğinde grup ulusal ilgi gördü.

Maskenin Anlamını Merak Edenler İçin:

 

12 Ocak 2010 – Aurora Harekâtı Hacker Olarak Bir Ulusu Ortaya Çıkardı

google-aurora-hack-olayi

2010’dan önce, güvenlik ihlallerine ilişkin açıklamalar oldukça sıra dışı kabul edildi. O yılın 12 Ocak’ta Google, Çin’deki altyapısında büyük bir ihlal olan “Aurora Operasyonu” nu duyurduğunda dünyayı şok etti. Google başlangıçta saldırganların amacının Çinli insan hakları aktivistlerinin Gmail hesaplarına erişmek olduğunu düşünüyordu. Analistler, gerçek niyetin ABD’deki Amerikan kolluk kuvvetleri için izleme listelerinde bulunan Çinli istihbarat ajanlarını tanımlamak olduğunu keşfettiler. Saldırılar ayrıca internet, finans, teknoloji, medya ve kimya sektörlerinde 50’den fazla şirketi vurdu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Ahmet Kaptan

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir