Yazılım Mühendisliğinde Gelecek Trendler 2022

Yazılım mühendisliğinde bir kariyer düşünüyorsanız daha iyi bir zaman olamaz. Bu alan Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapında muazzam bir büyüme yaşıyor.


Yazılım mühendisliğinde bir kariyer düşünüyorsanız daha iyi bir zaman olamaz. Bu alan Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapında muazzam bir büyüme yaşıyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, yazılım geliştirmedeki iş fırsatlarının sayısının 2020’den 2030’a kadar %22 artması ve tüm meslekler için öngörülen ulusal ortalama büyüme oranının %8’den çok daha yüksek olması bekleniyor. Bu rakamlar, özellikle yeni yazılım geliştirme eğilimleri mesleğin ilerlemesini desteklemeye devam ederken, yazılım mühendisliğinin parlak geleceğine işaret ediyor.

Yazılım Mühendisliğinde Gelecek Trendler

Teknoloji sektöründeki yenilik baskısı, diğerlerinden farklı olarak, yazılım geliştiricilerin bu kadar yüksek talep görmesinin büyük bir nedenidir. En dikkate değer gelecek trendlerinden bazıları.

1. Bulut Hizmetleri

Bulut tabanlı bir hizmete geçmek çoğu işletme için yalnızca bir olasılık değildir; pratikte kaçınılmazdır. Bulut bilişim bir süredir var olmasına rağmen, şimdi birçok farklı sektördeki işletmeler için uygun bir barındırma seçeneği olarak ortaya çıkıyor. Facebook, General Electric, eBay ve Fitbit gibi şirketler, diğer şirketleri de aynı şeyi yapmaya motive eden bulut tabanlı teknolojiyi zaten tamamen benimsedi.

Buluta geçmenin birçok faydası arasında önemli maliyet tasarrufları, artırılmış güvenlik, kullanım kolaylığı, artırılmış esneklik ve sorunsuz bir şekilde işbirliği yapma yeteneği yer alır. Ek olarak, birçok bulut tabanlı hizmet, veriye dayalı kararlar verenler için değerli bir araç olan bulut analitiği sunar.

Pek çok şirket bulut tabanlı hizmetlere geçtiğinden, bulut mühendisleri için talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

2. Yapay Zeka

yazilim-muhendisligini-gelecegi-2022

Yapay zeka olmadan hiçbir gelecek trend listesi tamamlanmış sayılmaz. Teorik olarak uzun süredir tartışılsa da, pratik uygulamalarla umut vermeye yeni başladı. Bunları günlük hayatımızı daha rahat hale getirmek için tasarlanmış sesli asistanlar, sohbet robotları ve diğer AI özellikli cihazlar şeklinde görüyoruz. Yapay zeka, diğer faydaların yanı sıra şirketlerin önemsiz görevleri otomatikleştirmesine, karmaşık analizler yapmasına ve insan kaynaklı hataları azaltmasına olanak tanıdı.

Ancak teknolojinin tam potansiyeline ulaşması için kat etmesi gereken uzun bir yol var. Geliştiriciler, insan müdahalesi olmadan karmaşık görevleri gerçekleştirmek için yapay zekayı eğitmeye çalışıyor. AI geliştirme alanında hala nispeten erken, bu da büyüme için yer olduğu anlamına geliyor. AI geliştiricileri yüksek talep görüyor ve bu talebin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam etmesi bekleniyor.

3. Blok Zinciri Teknolojisi

blok-zincir-teknolojisi-yazilim-muhendisligi

Blockchain teknolojisi, Bitcoin ve onun soyundan gelenlerle kripto para dünyasında kendini kanıtladığına göre, diğer endüstriler gerçek potansiyelini fark ediyor. Ancak, uygulamaları finans sektörünün çok ötesine geçmektedir. Blok zincirinin kullandığı paylaşılan, değişmez defterler, araba satışları, arazi alımları veya telif hakları veya fikri mülkiyet gibi maddi olmayan öğeler için kullanılabilir.

4. Siber güvenlik

Siber güvenlik, değerli verilerini bilgisayar korsanlarından ve siber suçlulardan koruması gereken şirketler için birinci öncelik olmaya devam ediyor. Finans kurumlarının özellikle müşterilerini, verilerinin kırılmaz bir dijital kilit arkasında güvende olduğuna dair temin edebilmesi gerekiyor, bu nedenle siber güvenlik endüstrisi geliştiriciler için popüler bir alan olmaya devam ediyor. Siber saldırılar giderek daha yenilikçi ve sofistike hale geliyor, bu da kuruluşları onlara karşı savunmak için güvenliğin artırılması gerektiği anlamına geliyor. Siber güvenliğin, yazılım mühendisliğinin geleceğinin önemli bir parçası olması muhtemeldir.

5. Gelişmiş Algoritmalar Sürüş Otomasyonu

İşletmeler, operasyonlarını giderek otomasyona doğru kaydırıyor. Makineler ve bilgisayar yazılımları, giderek daha fazla tekrarlayan görevleri yerine getirerek, insanları yaratıcılıklarından yararlanmaları için serbest bırakıyor. Statista’ya göre, otomatik endüstriyel robotların küresel satışları 2019’da yaklaşık 373.000 adede ulaştı. Otomasyon teknolojisi bu makineleri çalıştırır ve verimliliklerini gerçekleştirmelerini sağlar.

Otomasyon, üretim katındaki robotların ötesine geçer: Aynı zamanda çevrimiçi iş dünyasını da etkiler. Örneğin, dijital pazarlama otomasyonu, şirketlerin içerik gönderdiği zamandan pazarlama kampanyalarını nasıl yapılandırdıklarına ve reklamları nasıl yerleştirdiklerine kadar her şeyi belirleyen algoritmalara dayanır. Grand View Research’e göre, küresel pazarlama otomasyonu pazarının 2019’da 4,06 milyar dolar değerinde olduğu ve 2020 ile 2027 arasında yıllık %9,8 oranında büyümesi bekleniyor. Bu talep, kodlama, bilgisayar alanlarında öncü becerilere sahip yazılım mühendisleri adayları için fırsatlar sunuyor. programlama, matematik ve yazılım mühendisliği.

Nitelikli Yazılım Mühendisleri İçin Yüksek Talep

Yazılım mühendisliğinin geleceğine bakarken neden yetenekli yazılım geliştiricilerine artan bir talep olacak? Cevap basit – modern dünya yazılım üzerinde çalışıyor. Çoğu şirket ve kuruluş, işletmelerini çalışır durumda ve başarılı tutmak için web sitelerine, uygulamalara veya bilgisayar tabanlı yazılımlara güvenir. Yazılım mühendisleri, sürekli rekabet ve gelişmelere yanıt vererek, programlar oluşturur, iyileştirmeler yapar ve çevikliği ve kullanışlılığı korumak için kodu ayarlar. Yazılım mühendislerinin programlarını geliştirmek için kullandıkları araçlar geliştikçe, pazar talepleri daha karmaşık hale geliyor, bu da potansiyel işverenlerin yüksek düzeyde profesyonel uzmanlık istediği anlamına geliyor.

Yazılım mühendisliğinin geleceği, mevcut teknoloji hakkında bilgili ve bu alanın ve uygulamalarının geleceğini yönlendirmeye yardımcı olacak kadar yaratıcı profesyonelleri ağırlıyor.

Kariyer Odaklı Bilgisayar Bilimleri Eğitimi

Yazılım geliştirme trendleri, sürekli büyüyen hacmin ve yeni teknoloji platformlarının çeşitliliğinin güçlü bir oranda yeni yazılım mühendisliği pozisyonları yarattığını gösteriyor. Yazılım mühendisliğinin geleceğindeki fırsatları değerlendirmek isteyen bir profesyonelseniz, öncelikle bilgisayar bilimlerinde ileri düzeyde beceri ve bilgi edinmelisiniz.

Bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans derecesi, yarının yazılım geliştirme trendlerini belirleyen kavramlarla ilgilenme ve aynı zamanda sektörü aktif olarak şekillendirecek kariyerlere hazırlanma fırsatı sunar. DevOps mühendisliğinden (çeşitli ekipler arasında birlikte verimli bir şekilde çalışmalarına olanak tanıyan otomatik süreçler oluşturarak) veri bilimine kadar, bir bilgisayar bilimi müfredatı, ilginizi çeken belirli alanları daha derine inme fırsatıyla birlikte geniş ve anlamlı uygulamalara sahip bilgiler oluşturmanıza olanak tanır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir