Daha Hızlı Programlama Öğrenmek için 7 Önemli İpucu

Programcıların işi, piyasadaki yüksek ücretli işlerden biri ve insanların bulabileceği en havalı işlerden biridir. Kodlamayı öğrenmek ve ustalaşmak yeni başlayanlar için yıllar alabilir.


hazir-kod-ile-yetinme

Daha Hızlı Programlama Nasıl Öğrenilir?

Programcıların işi, piyasadaki yüksek ücretli işlerden biri ve insanların bulabileceği en havalı işlerden biridir. Kodlamayı öğrenmek ve ustalaşmak yeni başlayanlar için yıllar alabilir. İnsanların çoğu başlamadan vazgeçer. Başlangıçta, kodlamayı öğrenme kavramı hakkında çok heyecanlanılıyor, ancak daha sonra çoğu durumda öğrenciler veya yeni başlayanlar hızlı bir şekilde vazgeçiyorlar çünkü devam etmeyi zor buluyorlar.Hatalardan sıkılıyorlar ve bir çözüm bulmakta zorlanıyorlar. Programlamayı öğrenmek bir günde olacak bir şey değildir, aynı zamanda insanların düşündüğü kadar zor değil, tek ihtiyacı olan özveri, tutku, ilgi ve kesinlikle sabır.

Programlama Öğrenirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 Programlamaya başladığınızda bir çok sorunla karşılaşırsanız.Burada önemli olan hatanın nasıl çözüleceğinden çok neden hata aldığınızı anlamaktır.Programlama öğrenirken çok sabırlı olmanız gerekir.Ve bu sabır sizlere gerçek hayatta da sabretmeyi öğreteceğine eminim.Sizlere önerdiğim bu 7 önemli ipuçlarını dikkat ile okumanızı tavsiye ederim.

1. Programlamayı,Yaparak öğrenin. Öğrenirken her zaman kodlar ile Oynayın !

programlama-yaparak-ogrenme

Her yeni konuda, kodla ne kadar içli dışlı olursanız, verilen kavramları o kadar hızlı öğrenirsiniz. Konuları sadece okuyarak geçer ve basite indirgerseniz,karşılaşacağınız durum veya koşullarda neyi nerede kullanacağınızı bilmemeyi geçelim,neyi kullanacağınızı bile bilemezsiniz.Mesela “döngüler” konusunda ne kadar çok örnek yaparsanız, “döngüler” konusuna o kadar hakim olursunuz.Atalarımızın dediği gibi “Söz uçar yazı kalır“.!

2. Uzun vadeli faydaların temellerini kavramak

programlama-daha-hizli-nasil-ogrenilir

İlk bakışta göründükleri kadar basit olan programlama temelleri, her zaman önce gelmelidir: onları ne kadar iyi anlarsanız, daha gelişmiş kavramları öğrenmek o kadar kolay olur.

Genelde bir yazılım diline başladığımızda kavramlar karmaşık değildir.Ve zorluk bu ilerleyen dönemlerde belli aralıklar ile artar.Fakat bir üst seviyeye geçiş yaptığınızda kavramlar temeliniz ne kadar zayıf ise o kadar karmaşık hale gelir.Çoğu yazılımcıyı burada kaybettiğimizi düşünüyorum.

3. Programlarken Üşenmeyin! Parmaklarınız ile Kodlayın !

daha-hizli-programlama-ogrenme

Elle kodlama, nasıl programlanacağını öğrenmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Bir beyaz tahtada veya dizüstü bilgisayarda olsun, elle kodlama, her kod satırının arkasında daha fazla dikkat, hassasiyet ve özveri gerektirir. Çünkü bir bilgisayardan farklı olarak, işin doğru olup olmadığını kontrol etmek için sayfanın ortasında elle yazılmış kodu çalıştıramazsınız. Daha fazla zaman alıcı olmasına rağmen, bu kısıtlama sizi hem sınıfta hem de iş piyasasında daha etkili bir programcı haline getirecektir. İş görüşmesi sürecinin kritik bir bileşeni olan üniversite sınavları ve mülakatlar için el ile kod yazmanız gerekir. Bu yüzden erken başlayın ve modası geçmiş bu yönteme başvurun.

4. Yardım isteyin! Ve Asla Çekinmeyin !

programlama-ogrenirken-yardim-iste

Kendi başınıza bir sonraki Steve Jobs olmak ne kadar harika olsa da, gerçek şu ki insanlar mentorlarla ve akran geri bildirimleriyle daha hızlı öğreniyorlar.Çözülemez denen hatalar bir çift göz yardımı ile daha rahat bulunabilir. İster çevrimiçi ister yüz yüze olsun, trolleri görmezden gelin ve yardım istemekten korkmayın, çünkü her programcı daha önce sizin şuan ki bulunduğunuz noktadaydı. Ayrıca, çoğu yazılımcı bilgilerinden faydalanmasından büyük zevk duyar.

Dipnot:” ; bunu az aramadık kabul edin.”

İpucu: Stackoverlfow ve programlamayı öğrenmek çevrimiçi programlama yardımı için altın madenleridir.

5. Daha fazla çevrimiçi kaynak arayın. Elinizin Altında Bir Çok Kaynak Mevcut.

programla-icin-cevrim-ici-kutuphane

Belirli bir kavram mantıklı değilse, ister bir ders kitabında ister sınıf dersinde olsun, güveninizi koruyun ve aynı içeriği öğrenmek için alternatif çevrimiçi kaynaklar arayın. Herkes farklı öğrenir ve sadece bir kaynak mantıklı olmadığı için, sakın sorunun sizde olduğunu düşünmeyin. Bilgisayar programlamayı öğrenmek için çevrimiçi kaynaklar sınırsızdır.

İpucu: Aramanın gücünü hafife almayın.Kullanın şu Google amcayı !

6. Hazır Kod İle Yetinmeyin!

kod-yazarken-tembel-olma

Hazır kodu okumak, nasıl çalıştığını anlamak için yeterli değildir. Gerçek bir anlayış geliştirmek için kodu gerçekten çalıştırmanız ve onunla uğraşmanız gerekir. Okuma, anlama ile aynı değildir ve aslında kodu kendiniz yazmaya çalışmak veya en azından çalıştırmak, öğrenme sürecini çok daha kolaylaştıracaktır

7. Hata ayıklama sırasında mola verin

Hata ayıklama sırasında, ne kadar derine inerseniz inin bazı sorunlar anında çözülemez. Bundan kaçınmak için, birkaç saat boyunca uzaklaşmak ve yeni bir bakış açısıyla geri dönmek en iyisidir. Bu sadece sorunu çözmeye yardımcı olmak için garantili bir yol değil, aynı zamanda sizi saatlerce olacak baş ağrısından kurtarır.  Bu arada, hata hiçbir yere gitmeyecek ve en azından dinlenmiş,dinç bir şekilde hata ile mücadele edebileceksiniz.

Sonuç: Sakin Olun ve Kodlamaya Devam Edin

Bu 7 ipucuna rağmen, programlamayı öğrenmenin en önemli bileşeni sabırlı olmaktır. Bunu yapmak için, tekrar tekrar başarısız olmayı ve ilerlemenizi görmek için sabırlı olmayı bilmelisiniz; çünkü her konuda uzman olmak zor iş ve zaman gerektirir. Ve eğer tek bir şüphe zihninizi bulanıklaştırırsa, her programcının bu yolu daha önce geçtiğini unutmayın !  Şu anda hangi yolda olursanız olun, başarının önündeki tek engel özgüveniniz ve sabırlı olmayı bilmektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir