MacOS’un Programlama İçin Windows’tan Daha İyi Olmasının 3 Nedeni

UNIX ve LINUX, programlama için çok önemli işletim sistemleridir. Programlama dünyasında yeni olsanız bile çoğu kez bu isimleri duymuşsunuzdur.


Mac-OS-neden-kullanilir

Neden MacOs Tercih Ediliyor?

Açıkçası Mac kullananlara hep ön yargılı yaklaşmışımdır.Bu durum yazılımda geçirdiğim yıllar neticesinde değişti.Çünkü ekip arkadaşlarımın veya yazılım yaptığım bir çok şitkette gördüm ki performans bakımından Mac daha iyi. Aslında sizlere sunabileceğim çok güçlü 3 neden var.

Ancak, buna başlamadan önce, dikkate alınması gereken daha önemli bir faktör kişisel tercihiniz olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir programcı için önemli olan, rahat olduğunuz bir makineyle çalışmaktır. Bana, Windows kullanmak daha rahat ve doğru geldi.Çünkü eğitmenlerimin çoğu Windows işletim sistemi kullanıyordu.

Ama bu uzun zaman önceydi.Çünkü yazılım sektörüne gerçek anlamda geçiş yaptığınızda “tabu”larınız bir anlamda yıkılıyor.İşte Sizlere sunduğun 3 neden :

1.  UNIX ve LINUX Nedir?

UNIX ve LINUX, programlama için çok önemli işletim sistemleridir. Programlama dünyasında yeni olsanız bile çoğu kez bu isimleri duymuşsunuzdur. Önce UNIX sonra LINUX’u açıklayalım. İki platformun programcılar için ideal olmasının nedenleri: UNIX çok fazla istikrarlı, esneklik ve aynı zamanda güvenlidir. Kullandığımız ve düzenli olarak eriştiğimiz web sitelerinin çoğu, bu faktörlere dayanan UNIX ve Linux platformları üzerine inşa edilmiştir.

UNIX-vs-LINUX

LINUX, günümüzde mevcut olan bir başka popüler açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Farklı bir isme sahip olmasına bakılmaksızın UNIX’e çok benzer. LINUX, hem MAC hem de Windows makinelerinde çalıştırılabilir. Aslında Windows işletim sistemine karşı MAC önermemin nedenlerinden biri budur.

MacOS, UNIX tabanlı bir işletim sisteminde tam zamanlı çalışır ve bu nedenle geliştiriciler için daha kolaydır. UNIX tabanlı bir komut satırı ile, programları neredeyse her dilde çalıştırabildiğiniz için programlama yapmak daha kolaydır.

UNIX ayrıca Windows’a göre daha güvenlidir. Mac’lerin , Truva atları ve virüsler gibi kullandıkları araçlara karşı daha güvenli olmalarının nedeni budur. Bir geliştiricinin istediği son şey, makinelerini kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğratmak ve özellikle bir bilgisayar korsanının,çalışmalarına müdahale etmesidir. Bu nedenle birçok geliştirici Mac’lerle çalışmayı tercih ediyor.

Programcı olarak, yeteneklerinizi iyi kullanacağınız bir teknoloji şirketinde iş bulmak isteyebilirsiniz. MAC‘ler, UNIX tabanlı komut satırlarından dolayı en iyisidir çünkü birçok teknoloji şirketi çalışanlarını UNIX tabanlı sistemlerle çalıştırır. 

2.  Mac Sağlam Bir Yapıya Sahiptir

yazilimcilar-icin-leptop-onerisi

Apple cihazlarıyla inkar edemeyeceğimiz bir özellik, her zaman kaliteyi sunmalarıdır. Windows kullanıcısı olarak başladıktan sonra, bu gerçeği ilk elden deneyimledim. Son yıllarda, her ikisi de Windows dizüstü bilgisayarlar, sonunda beni yarı yolda bıraktı. Ve tamir ettirdikçe işler daha kötü bir hal aldı. Temel olarak, yerleşik yazılımlarını kullanarak sorunu teşhis etmek ve bulmak kolay olduğundan bir MAC‘nin onarılması daha kolaydır. Bununla birlikte, bir MacBook ile ilgili teknik sorunları hakkında endişelenmenize gerek yoktur ve bu yüzden programcılar çalışmalarında MAC’i tercih ediyor.

Herhangi bir teknik aksaklıkla karşılaşmadan MacBook’u 5 yıl başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz. Ve bu nedenle programlama için en uygun dizüstü bilgisayar olduğunu düşünüyorum Bu makineyi, sadece kendim gibi geliştiricilere değil, iyi bir bilgisayar almak isteyen herhangi bir kişiyede öneriyorum.

Mac Size Nerdeyse 0 Kesinti Sunar:

MacBook ile ilgili başka harika özellik ise, çalışırken daha az kesinti yaşamanızdır. Bazen 8 – 15 saat kodlama yaparım ve bu sırada dikkatimin dağılmasını istemem. Çeşitli bilgisayar işlemlerinin zaman zaman çalışmayı kesintiye uğrattığı Windows’dan farklıdır. Programcılar kodlama yaparken tam bir konsantrasyona ihtiyaç duyar ve MacBook sizlere bu lüksü fazlası ile sunar.

3.  Platformlar Arası Uyumluluk

programlar-arasi-uyumluluk

MAC OS X ile çalışırken, makinenizdeki tüm büyük işletim sistemlerini çalıştırabilirsiniz, bu da programcılar için büyük bir avantajdır.MAC‘ler, Windows ve hatta Linux’u sanal bir ortamda kolayca çalıştırabilir.

Bu özelliğin avantajı, programlama sırasında yalnızca Windows’ta kullanılabilen araçların olduğunu, diğerlerinin ise yalnızca MAC OS X’te mevcut olduğunu görmenizdir. Bu, farklı işletim sistemleri arasında geçiş yapma ihtiyacını ortaya çıkarır ve MacBook‘un neden programcılar için tercih edilen makine olduğu kanıtlar.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, Windows bilgisayar kullanarak iOS veya OS X için herhangi bir program oluşturmanın imkansız olmasıdır. Bu nedenle, herhangi bir noktada iOS veya OS X için geliştirmeyi planlıyorsanız, MAC kesinlikle sizin tercihiniz olmalıdır.

MacOS Programlama İçin En İyisi Mi?

Programlama söz konusu olduğunda, kullandığınız işletim sistemi çok önemli değildir. Aksine, rahatınız ve tercihiniz önce gelir. Programlama eğlenceli bir deneyimdir ve bu nedenle anladığınız ve yaptığınız iş ile iyi çalışan bir platforma bağlı kalmalısınız. Bununla birlikte, tam zamanlı bir programcıysanız, MAC OS’nin sunduğu faydaları göz önünde bulundurmanız gerekir ve bununla çalışmanızı öneririm. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir