ESEA : Kullanıcıların Bilgisayarlarından Habersiz Bitcoin Madenciliği Mi Yapıyor?

ESEA'nın 500.000 üyesinden habersiz bilgisayarların ekran kartlarını kullanarak bitcoin madenciliği yapması oyun dünyasını şok etmiş durumda.


esea-bitcoin-madenciligi.jpg

ESEA’nın 500.000 üyesinden habersiz bilgisayarların ekran kartlarını kullanarak bitcoin madenciliği yapması oyun dünyasını şok etmiş durumda.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

bitcoin-madenciligi-nedir
bitcoin madenciliği

Bitcoin madenciliği özel bilgisayarlar tarafından yapılır.

Madencilerin rolü, ağı güvence altına almak ve her Bitcoin madenini işlemektir.

Madenciler bunu , işlem bloklarını (dolayısıyla Bitcoin’in ünlü “blok zinciri”) birbirine bağlamalarına izin veren bir hesaplama problemini çözerek başarırlar.

Bu hizmet için madenciler, yeni oluşturulan Bitcoin’ler ve işlem ücretleri ile ödüllendirilir.

ESEA Nedir?

CsGO oyuncularının çok iyi bildiği Avrupanın ve Amerika kıtasının bir çok ülkesinde sunucuları olan ESEA oyunculara 128 tick ve kaliteli sunucular vaat ediyor. Kendi seviye sistemi var. Rekabetçi modunda gümüşden dünyaca seçkine doğru ilerleyen seviye sistemi esea içinde harflerden oluşuyor. En düşük seviye D-, en yüksek seviye A+ şeklinde. Rank G ve Rank S şeklinde seviyelerde var ve bunlar üst düzey oyuncular için. Öldüğünüzde yaşayan oyuncular sizi duyamıyor. Yani rakip sizi vurduğunda info vermek için 10 saniyeniz var. Daha sonrasında yeni round başlayana kadar sadece takımınızdaki ölmüş arkadaşlarınız sizi duyabilir. Siz bu sırada yaşayan arkadaşlarınızı duyabilirsiniz. ESEA yazılımını kurmanız gerekiyor. Maç aratmanız, maçlara katılmanız için ESEA yazılımı kurmak zorundasınız. İndirip kurduğunuzda üyelik bilgileriniz ile giriş yapıp maç aratıyorsunuz. Maç bulduğunda maçı onaylarsanız kendisi oyunu açıp sunucuya bağlanıyor siz sunucu ip adresini göremiyorsunuz. Yazılım üzerinden seviyenizi, arkadaşlarınızı görebiliyorsunuz.

ESEA Bitcoin Madenciliğini Nasıl Yapıyor?

ESEA yazılımı, kullanıcılarının güçlü grafik kartlarını onların bilgisi olmadan Bitcoin madenciliği yapmak için kullanıyor. Madencilik, CPU veya GPU gücünün bir kısmını veya tamamını kullanır ve bu da sanal para birimini oluşturur. 

ESEA için madencilik söylentileri 13 Nisan’da başladı.i. Kendini “Kuzey Amerika’daki en büyük rekabetçi video oyun topluluğu” olarak tanımlayan ESEA, Bitcoin madenciliğinin gerçekleştiğinin farkında değildi ve bunu yapanın çalışanlarından biri olduğu açıklamasını yaptı ( Çok İnandırıcı değil mi ? ).

Bitcoin madenciliği yazılımının kullanıcıların bilgisayarlarına nasıl entegre edildiği pek bilinmese de ESEA bu fikri daha önce düşünmüş ama 12 Nisan’da iptal etmişti ancak ertesi gün bir çalışan bu kodları izinsizce dağıttı. ESEA yazılımına yerleştirilen kod, oyuncuların güçlü bilgisayarlarını kullanarak bitcoin madenciliği yaptı.

Şirket , oyun ağının forumlarında bir kullanıcı tarafından ortaya çıktıktan sonra ( Reddit’in daha sonra aldığı bir gönderi) yazılımı anında durdurdu . ESEA, kendi hesabından eşit bir tutar ile birlikte , bitcoinleri Amerikan Kanser Derneği’ne bağışlayacağını duyurdu .

Bitcoin madenciliği yapmak için alçakça yöntemler kullanmak yeni bir şey değil. ZeroAccess adlı bir botnet’in tam da bunu yaparak yılda 2,7 milyon dolar ürettiği bildiriliyor . Ancak bunun güvenilir bir şirketten geldiği gerçeği endişe verici bir durum. Bitcoin artık iyice bilindiğinden para kazanmak için botnet kullanarak hızlı para kazanmaya çalışan daha fazla sayıda insan göreceğiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir