Karanlık Web’in Kökeni

Rusya, Dark Web'in doğum yeridir ve teknoloji meraklısı nüfusu bazı parlak korsanları içerir. Black Hat'ta konuyla ilgili bir rapor sunacak iki araştırmacının notlarını makaleme ekliyorum.


Rusya’da Dark Web’in Gelişimi

Rusya, Dark Web’in doğum yeridir ve teknoloji meraklısı nüfusu bazı parlak korsanları içerir. Black Hat’ta konuyla ilgili bir rapor sunacak iki araştırmacının notlarını makaleme ekliyorum.

dark-web-kokeni

Karanlık Web’in Kökeni

Wright, “Rusya her zaman Karanlık Ağın öncüsü olmuştur” dedi. “İlk  forumlardan bazılarını yarattılar ve bu formlar yıllar geçtikçe fark yarattı.”

Karanlık Web bizim hayal edebileceğimizden çok daha büyük. “Rusya uyuşturucu kaçakçılığıyla tanınır; bu bir numaralı Dark Web işi” dedi.

Hatta 1997’de kurulan en eski  Dark Web sitelerinden biri olan hackzone.ru’ya dikkat çekerek “Reddit veya başka bir forma benziyor”dedi. “Burası bilgisayar korsanlarının fikirlerini paylaşabileceği ve birbiriyle mücadele edebileceği bir yer.Aynı zamanda kişisel kredi kartları ve daha fazlası için bir pazar” ifadelerini kullandı.

rusya-yeni-siber-guvenlik-yasasi

Teknoloji meraklısı bir nüfus

Wright, Rus nüfusunun çok teknoloji meraklısı olduğunu söylüyor ve ekliyor : “%76′ sı interneti kullanıyor ve bu grubun %85’i günde 6 veya daha fazla saat çevrimiçi.Ancak en çok ziyaret edilen sitelerin %60’ı Rus   “dedi.

Yine de, web üzerindeki hemen hemen tüm devlet kuruluşlarından bilgi edinebilirsiniz ve mutlaka Dark Web’i kullanmak gerekmez. Ainhoren, “Örneğin, bir kişinin ehliyet resmini alabilirsiniz. Örneğin, yaşadıkları yerin tarihini bilmek istiyorsanız, İçişleri Bakanlığı’na gidin. Paranız varsa, anlarsınız.” Dedi.

Ayıyı kafeslemek mi?

Wright, “İlk ve en kazançlı karanlık web siteleri kuşağı, uluslararası operasyonlar tarafından ele geçirildi” dedi. “Yeni nesil, 1.700’den fazla otomatik mağazası bulunan ve çok başarılı olan Hydra gibi varlıkları içeriyor. Hükümet, Rusya’nın içine girmediği sürece aldırış etmiyor.”

Bu müdahaleyi önlemek için, Rusya bir dizi kısıtlayıcı yasa çıkardı. 2015 Veri Yerelleştirme Yasası, Rusya vatandaşları hakkında veri depolayan şirketlerin Rusya içinde bunu yerel olarak yapmasını gerekli kılmıştır. 2017’deki VPN’ler ve Anonimciler Yasası , hükümetin arka kapı erişimini sağlamayan VPN’leri etkili bir şekilde yasakladı .

Muhtemelen bu siber yasalar dizisinin doruk noktası, bu yılın başlarında geçen ve Vladimir Putin tarafından yasaya dahil edilen Egemen İnternet Yasasıdır. Bu kanunun belirtilen amaçlarından biri, diğer ülkelerin erişimi kesmeye çalışması durumunda Rus interneti korumaktır . Ancak Ainhoren’ın belirttiği gibi, bu , Çin’in büyük güvenlik duvarına benzer bir şekilde, Rus internetini izole etmek için de kullanılabilir .

Wright, “Egemen İnternet Yasasının siber suçun Rusya’dan çıkmasını engellemesini zorlaştırması ilginç” dedi. “Rus sitelerinde kimlik avı iptali yapmak zaten yeterince zor.” dedi


Siberci.com

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir