Programlama İçin En İyi 6 Dizüstü Bilgisayar – 2021

Bilgisayarlar, özellikle dizüstü bilgisayarlar, her geliştirici için temel bir araçtır. Elbette güzel bir klavye ve fareye sahip olmak üretkenliğinizi ve rahatınızı artırabilir, ancak iyi bir bilgisayar olmadan çalışamayız bile.


2021-yili-laptop-oneri

Bilgisayarlar, özellikle dizüstü bilgisayarlar, her geliştirici için temel bir araçtır. Elbette güzel bir klavye ve fareye sahip olmak üretkenliğinizi ve rahatınızı artırabilir, ancak iyi bir bilgisayar olmadan çalışamayız.

Programlama İçin Dizüstü Bilgisayar Alacaklara Kısa Bir Not

Pek çok farklı geliştirici türü var ve ortak bir dizüstü bilgisayarda buluşmak zaman zaman zor oluyor. Mesela ben sık sık PHP ve Javascript için geliştirilmiş IDE’leri kullanıyorum. Ama bir başka programcı JAVA dili için geliştirilmiş bir IDE’yi kullanmak isteyebilir.

Bu kadar çok tercih ve stil nedeniyle, makaleyi çok amaçlı geliştiricilere odaklayacağım, bu yüzden çoğumuzun işimizden zevk almasına ve harika değerler üretmesine yardımcı olacak dizüstü bilgisayarları listelemeye çalıştım.

Kodlama için en iyi dizüstü bilgisayarlar, işletim sistemi, kaynaklar ve konforun doğru kombinasyonu olacaktır. Daha fazla uzatmadan, 2021 yılının programcılar için en iyi dizüstü bilgisayarlarını inceleyelim .

Programcılar İçin 6 Dizüstü Bilgisayar Önerisi

Önerilere başlamadan önce belirtmek isterim ki adını sıkça duyduğum ve özelliklerini incelediğim 6 dizüstü bilgisayarı listeme aldım. Yıl içinde çıkacak yeni teknolojilere göre bu makalemi güncelleyeceğim. Bu arada 2020 yılı programcılar için laptop önerilerimi derlediğim yazımı okuyabilirsiniz.

Dell XPS 15

dell-xps-programci-icin-laptop-oneri
Dell XPS 15

Listemizdeki ilk makine Dell XPS 15. Hızlı bir performansa ve estetik açıdan çekici bir tasarıma sahiptir.  Şuan bu makaleyi yazarken bir yandan laptop tercihi yapıyorum ve bu dizüstü bilgisayar aklımı çeliyor 🙂

Dizüstü bilgisayar,

  • 4k ekran çözünürlüğü
  • 15,6 inç
  • 10. nesil Intel Core i5-i7 CPU
  • 8-64 GB RAM
  • 256 GB-1 TB SSD depolama
  • Intel Iris Plus Grafik
  • GTX 1650 Ti

özelliklerine sahiptir.

Özel grafik performansı, size video düzenleme veya render gibi yüksek grafik işleri yürütme özgürlüğü verir. Diğer harika olan bir özelliği ise bataryası. Mükemmel bir pil ömrüne sahiptir, yani bu güçlü cihazla programlamak istediğiniz herhangi bir zamanda bir masaya bağlı kalmanıza gerek yoktur. (Yani tam anlamı ile dizüstü 🙂 )

Dell XPS 15, resmi olarak Linux’u desteklemiyor ve dell operatörlerine sorsanız bile, Linux için destek vermediklerini söyleyeceklerdir. Ancak, çoğu Linux dağıtımı bu cihazlarda herhangi bir sorun olmadan çalışır. 

Amazon’da Dell XPS 15’e göz atın

Apple MacBook Pro 16

Apple MacBook Pro 16

MacBook Pro hakkında konuşmadan programlama için en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında konuşamayız . MacOS ve karakteristik performansı ile en iyi dizüstü bilgisayarlardan biridir. Hala 16 inçlik modelin M1 işlemciye sahip olmasını bekliyoruz (umarız yakında çıkacaktır).

MacOS, parlak ve pürüzsüz bir arabirimi güçlü bir komut satırı ve UNIX benzeri mimariyle birleştirerek her iki dünyanın da en iyisini verdiğinden geliştiriciler için mükemmeldir. Bütçe sorun değilse, kesinlikle bir MacBook Pro almaya değer.

Bu dizüstü bilgisayar geliştiriciler arasında o kadar popüler ki çoğu şirket artık size dizüstü bilgisayar olarak bir MacBook Pro verecektir.

Amazon’da Apple MacBook Pro 16’ya göz atın

M1 çipli Apple MacBook Air

Apple MacBook Air

Apple MacBook Air hayati önem taşıyan birkaç önemli güncelleme, yüksek hızlı ve duyarlı bir arayüz, gürültüsüz kullanım, son modelle benzer bir tasarım ve fansız olması,  programcılar için en iyi dizüstü bilgisayarlardan biri haline getirmiştir .

MacBook Pro (veya diğer yüksek teknolojili Windows dizüstü bilgisayarlar) gibi bir güç merkezi olmasa da, Mac için özel olarak tasarlanmış ve benzersiz bir performans sunan yeni M1 yongasına sahiptir.

Bu dizüstü bilgisayar sizi hayal kırıklığına uğratmayacak ve tüm günlük görevleri sorunsuz bir şekilde yerine getirecek (İşte benim canavar adayım 🙂 ) .

Amazon’da M1 çipli Apple MacBook Air’e göz atın

Dell Inspiron

dell-inspiron-yazilimci-icin-pc

Dell Inspiron, birçok geliştiricinin gereksinimlerini karşılayan ve mevcut belleğini genişletmesine olanak tanıyan birden çok yapılandırmaya sahip, programcılar için güçlü bir seçim haline getiren ekonomik bir dizüstü bilgisayardır .

Bu dizüstü bilgisayar, Linux ve Windows’u iyi performansla çalıştırabilen uygun fiyatlı bir çözüm olarak birçok geliştiricinin kalbini kazandı.

Amazon’da Dell Inspiron 15 3000’e göz atın

Microsoft Surface Pro 7

surface-pro-dizüstü-laptop

Microsoft Surface Pro 7, bugün satın alabileceğiniz en iyi Windows 10 tablet bilgisayardır. Linux işletim sistemini olağanüstü iyi çalıştırır.

Surface Pro X serisinin şimdiye kadarki en önemli sorunu, ARM tabanlı bir işlemci üzerine inşa edildiği gerçeğidir.

Amazon’da Microsoft Surface Pro 7’ye göz atın

Oryx Pro

Oxy Pro

System76, Linux için bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar üreten bir şirkettir. Ubuntu’nun üzerine inşa edilen PopOS adlı kendi Linux işletim sistemlerine bile sahipler.

Daha önce hiç kullanmadım, ancak şirket donanımlarının Linux üzerinde mükemmel çalıştığını iddia ettiğinden istek listemde yer alıyor.

 İhtiyaçlarınıza ve bütçenize daha uygun olanı seçin ve keyfini çıkarın!

System76 web sitesinde Oryx Pro’ya göz atın

Programcıysanız Hangi Dizüstü Bilgisayarı Tercih Etmelisiniz?

Herkese uyacak elbette bir laptop yok, ancak her kategoride harika dizüstü bilgisayarlar var. Bugünlerde en sevdiğim dizüstü bilgisayar Mac Air.  

Kişisel seçimim ise MacBook Pro 16 inç.  Ama dediğim gibi birçok kullanım şekli için birçok seçenek mevcut. Sizde kişisel tercihlerinizi ve tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Okuduğunuz Teşekkürler…

Okuduğunuz için teşekkürler!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

-2
1 paylaş, -2 Puanlar
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir