Kısaca Assembly Nedir?

Bazen assembly veya ASM olarak adlandırılan , assembly dili düşük seviye bir programlama dilidir.Assembly dilinde yazılmış programlar bir assembler tarafından derlenir


Bazen Assembly veya ASM olarak adlandırılan , Assembly dili düşük seviye bir programlama dilidir.Assembly dilinde yazılmış programlar bir assembler tarafından derlenir. Her Assembler’ın belirli bir bilgisayar mimarisi için tasarlanmış kendi Assembly dili vardır .

ASM neden faydalıdır?

Makine dili , insanların okuması kolay olmayan bir sayı dizisidir. ASM’yi kullanarak, programcılar neredeyse tamamen makine diline karşılık gelen okunabilir programlar yazabilirler.

Dezavantajı, bilgisayarın yaptığı her şeyin açıkça ve ayrıntılı olarak açıklanması gerektiğidir. Bunun avantajı, programcının bilgisayarın yaptığı şey üzerinde maksimum kontrole sahip olmasıdır.

ASM neden “düşük seviyeli” bir dildir?

Derleme, düşük seviyeli bir programlama dili olarak adlandırılır, çünkü bilgisayarın yapmasını istediği şey ile bilgisayarın ne yaptığı arasında birebir ilişki vardır (neredeyse). Genel olarak, bir Assembly programının bir satırı bilgisayar için maksimum bir talimat içerir.

ASM’nin “üst düzey” bir dilden farkı nedir?

Üst düzey diller , programcının ne yapmak istediklerini açıklamaya ve nasıl yapılması gerektiğine daha az odaklanmasına olanak tanıyan düşük düzeyli işlem özetleri sunar . Bu şekilde programlama daha uygundur ve düşük seviye kontrol fedakarlığında programların okunmasını kolaylaştırır.

Yüksek seviyeli dillerde yazılmış programlar, Assembly’de yazılan programların ham hızına ve verimliliğine asla uymayacak. Üst düzey dil örnekleri Python Java JavaScript , Clojure ve Lisp’dir .

“Orta seviye” dili nedir?

Orta seviye veya daha düşük seviyeli diller, programcının ömrünü kolaylaştırmak için bazı düşük seviyeli soyutlamalar sağlarken, düşük seviyeli işlemlere erişim sağlar. Genellikle işletim sistemleri yazmak için kullanılırlar , bu yüzden bazen sistem programlama dilleri olarak adlandırılırlar .

Orta seviye dillerinde yazılmış programlar, derleme dilinde yazılmış programlar kadar iyi veya neredeyse aynı derecede performans gösterebilir. Orta seviye programlama dillerinin örnekleri arasında C , C ++ , Ada , Nim ve Rust bulunur .

ASM taşınabilir mi?

Hayır. Assembly dilleri belirli bir bilgisayar mimarisine bağlı olduğundan, taşınabilir değillerdir . Bir Assembly dilinde yazılmış bir programın, başka tür bir makinede çalışması için tamamen yeniden yazılması gerekir.

Taşınabilirlik, üst düzey dillerin temel avantajlarından biridir. C programlama dili genellikle “taşınabilir derleme” olarak adlandırılır, çünkü hemen hemen her modern sistem mimarisi için C derleyicileri bulunur. C ile yazılmış bir program başka bir bilgisayarda derlenmeden önce bazı değişiklikler gerektirebilir, ancak ana dil taşınabilir.

Genel olarak konuşursak, dilin seviyesi yüksek ise, başka bir mimaride çalışması için daha az değişiklik yapılması gerekir. En düşük seviyeli diller, makine dili ve Assembly dili ise taşınabilir değildir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir